Apitoksynoterapia w medycynie estetycznej

Apitoksynoterapia w medycynie estetycznej

Apiterapia to leczenie produktami pochodzenia pszczelego – miodem, propolisem, pyłkiem pszczelim, pierzgą. Od lat są one uważane za dobroczynne dla zdrowia, pomagają w problemach z odpornością, a także dostarczają do organizmu wiele odżywczych substancji. Miód bywa także wykorzystywany do produkcji kosmetyków, które nawilżają i odżywiają skórę. Apitoksynoterapia wykorzystuje natomiast jad pszczeli o szerokich właściwościach, podawany pod skórę za pomocą użądleń albo iniekcji.

Właściwości jadu pszczelego

Jad pszczeli od lat stosowany jest w leczeniu schorzeń takich jak zapalenia stawów, paradontoza czy trudno gojące się rany. Może być podawany w postaci maści, iniekcji, a nawet bezpośrednio poprzez użądlenie pszczoły. Zwolennicy tej metody leczenia doceniają ją przede wszystkim za naturalność. Często jest ona wykorzystywana do redukcji blizn, ponieważ jad pszczeli zawiera hialuronidazę, enzym, który zmiękcza właśnie blizny i keloidy. Poza tym w jadzie pszczelim znajduje się substancja białkowa, która wywołuje rozpuszczanie czerwonych krwinek i skurcze mięśni poprzecznie prążkowanych oraz gładkich. W jadzie pszczelim znajdziemy także fosfolipazę A, kolejny enzym, który z kolei hamuje wydzielanie toksyn gronkowców. Specjaliści zajmujący się badaniem wpływu jadu pszczelego na organizm twierdzą, że może on być silnym antybiotykiem, a nawet pomaga w stanach napromieniowania radioaktywnego, wchłaniając wolne pierwiastki.

 

Kuracja jadem pszczelim – jak to wygląda?

Jeśli chodzi o naturalne użądlenia pszczół, to pacjent jest poddawany specjalnej terapii. Owad ma użądlić wówczas w biodro albo ramię, skąd krew z jadem rozchodzi się po całym organizmie. Najpierw stosowane jest pojedyncze użądlenie, drugiego dnia już dwa użądlenia, a trzeciego trzy i tak do dziesięciu dni. Następnie w drugim etapie kuracji następują trzy użądlenia dziennie przez 6 tygodni. Oczywiście tego typu kuracja musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską, nie należy nic stosować na własną rękę.

 

Ten rodzaj terapii sprawdza się u osób chorych na artretyzm, reumatyzm, nerwicę, nadciśnienie, neuralgię, choroby skórne, choroby oczu.

 

Oczywiście jad pszczeli nie może być stosowany u osób na niego uczulonych, u których wywołałby wstrząs anafilaktyczny. Do przeciwwskazań należą również choroby trzustki, choroby wątroby, cukrzyca, miażdżyca, gruźlica, choroby nerek, choroby psychiczne i choroby natury kobiecej.

 

Przed rozpoczęciem terapii jest podawany zastrzyk z jadem pszczelim, by zakwalifikować do niej pacjenta. Badanie moczu pozwala ustalić czy organizm nie został zatruty. W takim przypadku terapia jadem pszczelim nie może się odbyć.

 

Pszczoły a medycyna estetyczna

Jad pszczeli podawany jest zarówno w formie naturalnej, jak i w postaci iniekcji pod skórę. Jak wspomniano ma duży wpływ na gojenie się ran oraz redukcję blizn. Jego niewielkie ilości wprowadzane są również pod skórę za pomocą prądu galwanicznego albo ultradźwięków (jonoforeza, sonoforeza). Jad pszczeli podawany jest również za pomocą akupunktury. Znajduje się na końcówkach igieł wbijanych w skórę pacjenta.

 

Jeśli chodzi o działanie na skórę, jad pszczeli uważany jest za substancję odpowiedzialną za jej odnowę, ujędrnienie i nawilżenie. To dlatego, że stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych w dużej mierze za dobrą kondycję skóry. Z powodzeniem można stosować jad pszczeli na zmarszczki, w celu ujędrnienia, odżywienia i wygładzenia cery. Substancja redukuje nawet zmarszczki mimiczne, dlatego bywa wykorzystywana jako alternatywa botoksu. Jad pszczeli ma również silne działanie antyoksydacyjne, więc może być wykorzystywany w terapii anti-ageing.

 

Czy to boli?

Użądlenia pszczół nie należą do przyjemnych i powodują ból. Bardzo istotne jest dokładne usunięcie żądła ze skóry po ugryzieniu owada. Jeśli chodzi o iniekcje, u pacjentów może pojawić się obrzęk i pieczenie, ale nie jest to niebezpieczne i dolegliwości szybko ustępują. Nawet w przypadku stosowania kremów i maści z jadem pszczelim, na skórze odczuwalne jest mrowienie. Organizm odczytuje obecność substancji jako użądlenie pszczoły, więc rozpoczyna procesy regeneracji i naprawy skóry, które wpływają na jej lepszą kondycję.

Zobacz produkty

ZFill deep ² 1ml kwas hialuronowy usieciowany do wolumetrii
Produkt tylko dla Profesjonalistów

Komentarze

5/5
Słyszałam wiele dobrego o działaniu produktów pochodzenia pszczelego na nasz organizm. Nie jestem na nie uczulona dlatego bez obaw poddałam się zabiegowi. Może nie jest to przyjemny zabieg, ale na pewno pomocny. U mnie sprawdził się w leczeniu stanów zapalnych skóry.
deli
5/5
Stosowałam na bliznę w postaci iniekcji. Zdecydowałam się na tą metodę, gdy wszystkie inne zawiodły. Blizna jest prawie niewidoczna
Kama
5/5
Moja siostra poddawała się takiej kuracji dzięki niej blizna, którą miała po operacji stała się niemal niewidoczna. Ja bym się chyba nie odważyła na taki krok bo wiąże się dużym ryzykiem.

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły