Błędy zabiegów estetycznych i ich poprawa - IMESO
Błędy zabiegów estetycznych i ich poprawa

Błędy zabiegów estetycznych i ich poprawa

Niestety z błędami podczas zabiegów medycyny estetycznej spotykamy się nadal często. Winny temu jest brak odpowiednich kompetencji i doświadczenia lekarzy, a także wykorzystywanie niskiej jakości sprzętu czy preparatów. Jak więc wybrać odpowiedni gabinet medyczny, by uniknąć przykrych konsekwencji zabiegów estetycznych i co ważne, czy można poprawić ich efekty, z których nie jesteśmy zadowoleni?


Jak uniknąć ryzyka?

Kiedy pacjent jest zdecydowany na zabieg z zakresu medycyny estetycznej, najważniejszy jest wybór odpowiedniego miejsca jego wykonania. Nie zostanie on wykonany podczas pierwszej wizyty, więc jest dla niego czas do zastanowienia. Nie należy wybierać losowo gabinetu czy kliniki, w której odbędzie się zabieg. Najlepiej sprawdzić jego opinie, a nawet udać się w miejsce z polecenia zaufanej osoby. Nie zawsze jest to niestety możliwe i pacjent samodzielnie musi dokonać wyboru odpowiedniego gabinetu. Warto wówczas upewnić się, że kompetencje lekarza czy kosmetologa są wystarczające, by oddać się w jego ręce. Specjalista będzie łatwy do odnalezienia w internecie, a opinie o nim mogą pomóc w podjęciu decyzji. Sam kontakt z lekarzem również dużo daje. Fachowiec nie tylko musi posiadać wiedzę i doświadczenie, ale też przyjazne podejście do pacjenta. Powinien wyczerpująco odpowiadać na pytania, udzielać koniecznych informacji, tłumaczyć przebieg zabiegu, a także wskazać na wykorzystywane w nim preparaty i sprzęty. Ich wysoka jakość jest połową sukcesu zabiegu. Drugą połowę stanowią umiejętności lekarza lub kosmetologa. Najczęściej o jego profesjonalizmie świadczy duża ilość przyjmowanych pacjentów. Jeśli więc lekarz chce zapisać nas na zabieg już następnego dnia, budzi to podejrzenia. Podejrzana może być również sama cena zabiegu. Najlepiej sprawdzić średnie koszty jego wykonania w mieście. Na cenę zabiegu składa się praca lekarza, a także wartość wykorzystanych preparatów czy użytkowanie sprzętu. Zbyt niska cena jest sygnałem do zastanowienia się czy rzeczywiście w gabinecie wykorzystywane są wysokiej jakości urządzenia oraz produkty.

 

Dlaczego efekt jest inny niż zakładał zabieg?

Powodem tego może być właśnie wykorzystywanie niskiej jakości produktów, które nie posiadają odpowiednich certyfikatów medycznych albo nie przeszły wystarczającej ilości badań. Poza tym nawet najlepszy preparat musi znaleźć się we właściwych rękach. Lekarz, który nie ma wprawy w wykonywaniu zabiegów, nie zdobył do tego niezbędnych kwalifikacji i umiejętności, łatwo może popełnić błąd. Niestety dla wielu pacjentów skutkuje on niepożądanym wyglądem, a co za tym idzie pogorszeniem samopoczucia, kompleksami i dyskomfortem. Czasami jednak efekty zabiegu nie są takie jak obiecywano, ponieważ podczas zabiegu dojdzie do komplikacji. Na szczęście nowoczesne zabiegi są wysoce bezpieczne, a ich skuteczność potwierdzają badania. Niestety pacjenci borykają się z odmiennymi efektami zabiegów również przez swoje zachowanie. Większość terapii wymaga odpowiedniego postępowania po ich wykonaniu. Unikanie wysiłku fizycznego, nadmiernej mimiki czy stosowanie specjalnych preparatów po zabiegu – to tylko niektóre zalecania lekarzy. Ich zaniedbanie może doprowadzić do mało zadowalających efektów czy nawet problemów skóry.

 

Poprawa rezultatów zabiegu – czy to możliwe?

Medycyna estetyczna jest obecnie na tyle rozwinięta, że możliwe jest dokonywanie korekty nieudanych zabiegów. Pacjenci zgłaszają się do lekarzy najczęściej skarżąc na sztuczne efekty wypełnienia ust lub policzków czy zamrożone botoksem obszary twarzy. Podanie zbyt dużej dawki toksyny botulinowej lub jej zaaplikowanie w nieodpowiednie miejsce skutkuje najczęściej w nadmiernym uniesieniu brwi czy pozbawieniu mimiki części twarzy. Niestety w przypadku botoksu poprawa nie jest możliwa przez pewien czas. Należy poczekać co najmniej cztery miesiące, by toksyna przestała działać i możliwe było ponowne jej podanie dla uzyskania pożądanych efektów.

 

Inaczej sprawa wygląda w przypadku wypełniania kwasem hialuronowym. Krągłe policzki lub wydęte usta mogą zostać poprawione dzięki wstrzyknięciu hialuronidazy. Enzym przyspiesza rozkład kwasu hialuronowego, więc można z jego pomocą pozbyć się zbyt dużej ilości substancji pod skórą. Proces rozpuszczania zachodzi w ciągu dwóch tygodni od podania.

 

Zawsze poprawa efektów zabiegu wymaga konsultacji lekarza. To specjalista doradzi najlepsze wyjście z sytuacji. Może to być ten sam lekarz, który wykonał zabieg albo inny, jeśli wydaje nam się, że wina leżała właśnie po jego stronie.

Zobacz produkty

Komentarze

arek
5/5
ja poszedłem na zwykłą korektę nosa kwasem hialuronowym a zamiast tego jeszcze bardziej było widać mój garb na nosie i czekałem aż do się w końcu wchłonie. potem trochę poczytałem i poszedłem do lepszej kliniki, która miała miłych lekarzy i świetne opinie i w końcu wyglądam normalnie.
xxx
5/5
Wybór odpowiedniego lekarza jest bardzo ważny. Ja uniknęłam działania takiego "profesjonalisty " który miał wykonać u mnie korektę nosa kwasem hialuronowym, bo dowiedziałam się o nim bardzo złych opinii. wystarczy popytać pacjentów w poczekalni albo poczytać w internecie. Nie ma co ryzykować gdy chodzi o wygląd.
Oksana
5/5
Niestety byłam kilka lat temu ofiarą takiego fachowca, który zrobił moje usta nadmuchane jak balony. I powiedziałam sobie nigdy więcej dla takich zabiegów, niosą one nie tylko ryzyko powikłań ale też właśnie i błędów lekarskich.

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły