Czym zajmuje się dermatolog?

Czym zajmuje się dermatolog?

Dermatolog to lekarz, który rozwiązuje wszelkie problemy skórne. Specjalizuje się również w leczeniu schorzeń włosów i paznokci. Kiedy tylko na naszej skórze zaczynają pojawiać się niechciane i nieznane zmiany powinniśmy udać się właśnie do tego specjalisty.

Do dermatologa zgłaszać mogą się zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Tacy lekarze muszą wykazywać się bardzo dużą wiedzą i doświadczeniem, ponieważ choroby skóry często mogą wynikać z chorób narządów wewnętrznych. Dlatego specjalista musi wykazać się wiedzą nie tylko z zakresu schorzeń skóry, ale też chorób wewnętrznych i zakaźnych. Dermatolodzy zajmują się jednak nie tylko problemami zdrowotnymi skóry, paznokci i włosów. Coraz częściej udzielają też porad, dotyczących defektów estetycznych.

 

Kiedy warto udać się do dermatologa?

Najczęstszymi dolegliwościami, które wymagają wizyty u tego specjalisty są wirusowe choroby skóry. Tego typu schorzenia objawiają się zwykle różnymi brodawkami lub kłykcinami. Niestety zdarza się tak, że wirusy mogą być przyczyną znacznie poważniejszych chorób, jak np. nowotworów. Dlatego właśnie niezbędne jest, aby każdy dermatolog posiadał bardzo szeroką wiedzę dotyczącą nowotworów i wirusów onkogennych. Do dermatologa trzeba się wybrać również w przypadku chorób skóry mających podłoże grzybicze lub bakteryjne. Specjalista ten udziela też stosownych porad związanych z alergiami skórnymi. A jest to we współczesnym świecie coraz poważniejszy problem, z którym zmaga się spora grupa ludzi. Zadaniem lekarza jest odkrycie tego alergenu, który może powodować alergię. Dermatolog udziela również porad dotyczących niewielkich znamion, pieprzyków i łagodnych nowotworów. Każde znamię bada i ocenia, czy może ono w jakikolwiek sposób zagrażać zdrowiu pacjenta.

Dermatolog udziela również porad w zakresie walki z trądzikiem. Wiele osób traktuje trądzik jako coś co szpeci wygląd, jednak jest to przede wszystkim choroba. Należy pamiętać, że trądzik może mieć różne podłoże. Wystąpić może bowiem zwykły trądzik młodzieńczy, zmiana alergiczna lub też trądzik o podłożu hormonalnym. Tylko odpowiednie badanie przeprowadzone przez dermatologa pozwoli określić rodzaj dolegliwości. Jest to podstawa do tego, aby następnie dobrać stosowne leczenie. Dermatolog przepisze niezbędne leki, które zwalczą trądzik, jak również podpowie jakie stosować kosmetyki do pielęgnacji. Jest to w leczeniu trądziku bardzo ważne, ponieważ źle dobrane leki i kosmetyki mogą tylko pogorszyć stan skóry pacjenta.


Jak dermatolog stawia diagnozę?

Każda wizyta u dermatologa zakończona jest postawieniem stosownej diagnozy. Lekarz przeprowadza z pacjentem stosowny wywiad, a następnie dokładnie ogląda zmienione chorobowo miejsce. Do zbadania schorzenia lekarz wykorzystuje często specjalistyczne przyrządy, które pozwalają dokładnie obejrzeć skórę. Szczegółowa diagnoza pozwala na rozpisanie skutecznego leczenia.

Dermatolog pomoże pozbyć się wszelkich nieprawidłowości i zmian skórnych. Nigdy nie warto leczyć się na własną rękę, ponieważ choroby skórne mogą zwiastować poważniejsze problemy zdrowotne. Każdy specjalista udzieli stosownych porad, zleci konieczne badania oraz przepisze stosowne leki. Do dermatologa powinien udać się każdy, kto zmaga się z problemami skórnymi.

 

Źródło: iMeso.pl

Zobacz produkty

Zimmer Z Wave Pro - urządzenie do terapii falą uderzeniową

Komentarze

Justynka
5/5
Korzystałam z usług dermatologa... Miałam wirusowe choroby skóry. Dermatolog przepisał leki, również podpowiadał jakie stosować kosmetyki do pielęgnacji. Wszystkim polecam! Nigdy nie miałam taką skórę :))))))))))
Marina009
5/5
Po przeczytaniu artykułu chyba muszę się wybrać do dermatologa.. Czy zna ktoś jakieś dobrego dermatologa w okolicach Katowic?

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły