Dermatoskopia – co to takiego?

Dermatoskopia – co to takiego?

Dermatoskopia to badanie, które jest polecane dla osób posiadających dużą ilość znamion na skórze lub kiedy konkretne znamię budzi ich niepokój np.: z powodu nieregularnych kształtów. Metoda badania skóry jest bezbolesna i bezinwazyjna, a co ważne bardzo pomocna, szczególnie podczas diagnostyki czerniaka, najbardziej niebezpiecznego nowotworu skóry. Jak dokładnie wygląda i gdzie można wykonać badanie?


Zastosowanie dermatoskopii

Dermatoskopia jest najszybszym sposobem na sprawdzenie stanu znamion na skórze. Najczęściej ma na celu właśnie wstępne zdiagnozowanie czerniaka. To nowotwór skóry, który szybko się rozwija i daje przerzuty, więc bardzo ważne jest wczesne jego wykrycie. Po wstępnej diagnozie wykonywane są dalsze badania, które ją potwierdzają i pozwalają na podjęcie kolejnych kroków, zmierzających zazwyczaj do usunięcia zmian rakowych za pomocą zabiegu chirurgicznego. Dermatoskopia umożliwia dokładne obejrzenie znamion, które na pierwszy rzut oka nie wyglądają inaczej niż pozostałe, zdrowe zmiany na skórze. Badanie jest wykonywane specjalnym urządzeniem – dermatoskopem. Pozwala się ono przyjrzeć również brodawkom czy naczyniakom, zdiagnozować zakażenie świerzbem, obejrzeć trzon włosa albo zmiany na paznokciach.

 

Jak wygląda badanie?

Badanie dermatoskopem jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Nie wymaga przygotowań, nie muszą być przed nim wykonywane badania laboratoryjne. Zazwyczaj przed badaniem lekarz nakłada na znamiona małą ilość specjalnej substancji, która zapobiega odbijaniu światła i polepsza jakość obrazu. Następnie przykłada urządzenie do skóry i obserwuje przez nie zmianę na skórze. Bardzo ważne jest w tym wypadku doświadczenie lekarza, bo to od niego zależy czy odpowiednio wcześnie zauważy niepokojące objawy na skórze. Urządzenie powiększa 10, a nawet 20-krotnie powierzchnię zmiany i pozwala na jej dokładną obserwację. Badanie trwa stosunkowo krótko, czasami tylko kilka minut. Kiedy znamion jest dużo lub budzą one wątpliwości lekarza, może przedłużyć się do godziny czasu. Osoby, które mają dużo znamion na skórze powinny wykonywać badanie co najmniej raz do roku, po sezonie letnim, kiedy ciało jest szczególnie narażone na promieniowanie UV. Zaleca się również wykonywanie dermatoskopii kiedy pacjent już miał czerniaka albo w jego rodzinie występowała choroba. Badanie jest przeprowadzane przez dermatologa, do którego musimy otrzymać odpowiednie skierowanie od lekarza rodzinnego.

 

Kiedy wizyta u dermatologa jest konieczna?

Z wizytą u dermatologa nie należy zwlekać, kiedy znamię lub znamiona budzą nasz niepokój. Szczególnie, jeżeli znamię się powiększa, zmieniła się jego barwa, występuje w jego okolicy świąd a nawet bolesność. Konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, gdy ze znamiona sączy się wydzielina albo pojawia się krew. Zdrowe znamię nie wykazuje wymienionych objawów, więc istotne jest bardzo szybkie zbadanie zmiany skórnej i diagnostyka, z czym mamy do czynienia. Nie musi być to od razu nowotwór skóry. Poza tym jego wczesne wykrycie pozwala na podjęcie odpowiednich kroków do wyeliminowania dalszego rozwoju czerniaka i możliwości jego przerzutów.

 

Niektóre zmiany powinno się profilaktycznie usuwać, nawet jeśli nie stanowią one na pierwszy rzut oka zagrożenia dla zdrowia, ale w dalszej przyszłości niosą ryzyko wystąpienia nowotworu. Mowa tutaj o zmianach nietypowych, znajdujących się w trudnych miejscach, które nie pozwalają na stałą obserwację np.: na głowie albo w miejscach podatnych na podrażnienia np.: stopach, dłoniach, szyi, plecach, a także kiedy znamiona są bardzo duże i wrodzone.

 

Źródło: iMeso.pl

Zobacz produkty

Ramię Zabiegowe Pantograf do chłodziarki Z Cryo 6

Komentarze

5/5
Muszę się wybrać a to badanie, bo mam dość spore znamię pod pachą tzn wygląda to jak pieprzyk i nie ukrywam trochę mi przeszkadza bo jest dość wypukłe. Może powinnam to usunąć.
5/5
Zauważyłam ostatnio, że na moim brzuchu zaczynają się pojawiać takie czerwone kropeczki, jak naczyniaki czy coś takiego. Lekarz pierwszego kontaktu powiedział, że taka już moja uroda. Chyba mało się zna.
Nina
5/5
Mam zmianę umiejscowioną takim miejscu, że ciężko mi ją kontrolować. Muszę wybrać się do specjalisty aby ją obejrzał i zadecydował co dalej
renatka2233
5/5
Mam znamię, które mnie od jakiegoś czasu niepokoi, byłam u dermatologa, ale nie wykonał żadnego badania chociaż mówiłam o nim tylko popatrzył. chyba powinnam iść do innego lekarza, który zrobi dermatoskopię

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły