Zalety i wskazania do stosowania eksfoliacji
Eksfoliacja to inaczej peeling przeprowadzony przy użyciu kwasów owocowych, który powoduje złuszczanie się wierzchnich warstw skóry. Wykorzystywane są do tego kwasy AHA (alfahydroksokwasy) np.: kwas glikolowy czy migdałowy. Kwasy te charakteryzują się zdolnością do głębokiego wnikania w skórę, pomagają w stymulacji kolagenu oraz produkcji nowych komórek naskórka. Efektem ich działania jest więc poprawa wyglądu skóry, głębokie oczyszczenie, rozjaśnienie oraz odświeżenie jej wyglądu, odblokowanie porów i ujść mieszków włosowych. Zabieg eksfoliacji kwasami jest więc zalecany w przypadku:
- Suchej, zmęczonej skóry
- Skóry z przebarwieniami, pozbawionej blasku
- Rogowaceń przymieszkowych
- Rozszerzonych porów
- Tłustej cery, łojotoku
- Skóry zwiotczałej o zmniejszonym napięciu
- Trądziku (bez zmian ropnych)
Oczywiście jak każdy zabieg eksfoliacja kwasami aha ma również przeciwwskazania, do których należą:
- Egzema i łuszczyca
- Uszkodzenia skóry
- Skóra wrażliwa, skłonna do podrażnień
- Aktywne infekcje wirusowe i bakteryjne
- Świeże blizny
- Stosowanie antybiotyków i witaminy A
- Ciąża
Warto więc przed wykonaniem zabiegu skonsultować się z dermatologiem lub kosmetyczką. Eksfoliację można przeprowadzić również w domu po zakupieniu odpowiednich preparatów z kwasami. Który z nich najlepiej wybrać?
Eksfoliacja kwasem glikolowym
Kwas glikolowy to najczęściej wykorzystywany kwas do eksfoliacji. Otrzymywany jest on z trzciny cukrowej. W kosmetyce występuje w różnych stężeniach. Najlepiej dobierze go kosmetyczka wykonująca zabieg. W warunkach domowych zaś warto zaczynać od mniej stężonych preparatów i obserwować ich działanie na skórę. Kwas glikolowy jest zalecany w przypadku zmian barwnikowych skóry, powstaniu na niej zmarszczek i utraty jędrności, blizn, zaskórników oraz rozstępów. Przede wszystkim hamuje on nadmierną aktywność gruczołów łojowych, oczyszcza pory, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych skóry. Jego regularne stosowanie wpływa na odmłodzenie jej wyglądu, wyrównanie kolorytu oraz właściwe nawilżenie. Eksfoliacja kwasem glikolowym polecana jest na twarz, plecy, ramiona, pośladki czy brzuch.
Eksfoliacja kwasem migdałowym
Kwas migdałowy jest otrzymywany z gorzkich migdałów. Ten rodzaj kwasu może być stosowany nawet w przypadku wrażliwej na działanie preparatów kosmetycznych cery. Rzadko powoduje bowiem występowanie podrażnień lub uczuleń. Co więcej nie uwrażliwia on skóry na działanie promieni słonecznych, więc może być używany również latem. Najczęściej kwas migdałowy jest stosowany na twarz, uda, plecy, brzuch, dłonie, łokcie, kolana, a nawet stopy. Jego działanie można zaobserwować już po pierwszym zabiegu. Przede wszystkim wpływa on na nawilżenie skóry, redukuje jej szorstkość, zmniejsza zmarszczki, uelastycznia, rozjaśnia i reguluje wydzielanie sebum. Zabieg przy użyciu kwasu migdałowego wykonuje się seriami.
Przeprowadzanie zabiegu w domu
Eksfoliacja kwasami w domu musi być przeprowadzona z uwagą. Nie wybieramy na początek kosmetyków o wysokim stężeniu, by nie narazić skóry na podrażnienia. Wybór odpowiedniego preparatu zależy też od efektów, jakie pragniemy uzyskać. Stężenie 5-15% spotykane jest w kremach czy tonikach. Wówczas kwas stosowany jest głównie w celu nawilżenia i oczyszczenia skóry. Możemy preparat z kwasem nakładać na nią co drugi dzień. Jeśli jednak zdecydujemy się na złuszczanie naskórka, wybieramy kosmetyk ze stężeniem kwasu od 20-50%. Należy jednak robić takie zabiegi stopniowo zwiększając stężenie od najmniejszego. Granica 40-50% jest zalecana wyłącznie dla osób, które wcześniej stosowały już kwasy oraz mają na ich temat podstawową wiedzę. Kwas trzymamy na skórze od 2-10 minut i zmywamy.
Źródło: iMeso.pl
Komentarze