Fibroblasty a starzenie się skóry

Fibroblasty a starzenie się skóry

Fibroblasty to komórki skóry właściwej. Są one odpowiedzialne za produkcję kolagenu, kwasu hialuronowego oraz elastyny. Fibroblasty odgrywają więc kluczową rolę w procesie starzenia się skóry.


Czym są fibroblasty?

Fibroblasty to dla skóry właściwej najważniejsze komórki. To właśnie one są bowiem odpowiedzialne za produkcję elastyny, kolagenu oraz kwasu hialuronowego. To również te komórki warunkują mechaniczne i fizyczne właściwości skóry. Włókna utworzone z elastyny i kolagenu budują w skórze „rusztowanie”, dzięki któremu jest ona elastyczna, odpowiednio zwarta oraz odporna na rozciąganie. Kwas hialuronowy spaja włókna, a dzięki swoim właściwościom wiązania wody, gwarantuje skórze nawilżenie na odpowiednim poziomie.

 

Fibroblasty a starzenie się skóry

Wraz z upływającym wiekiem spowolnieniu ulega aktywność fibroblastów. Zmniejszają się ich zdolności replikacyjne oraz metaboliczne, a to wpływa na osłabienie procesu odnowy komórek. Pogarsza się również bardzo funkcjonalność włókien elastynowych i kolagenowych, zniszczeniu ulega ich wcześniejsza struktura. Zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego w skórze oraz pogarsza się jego jakość. Przez to skóra traci swoją naturalną gładkość i sprężystość, staje się też wyraźnie cieńsza, pomarszczona.

 

Jak pobudzić fibroblasty?

Aby fibroblasty jak najdłużej i najefektywniej produkowały kolagen oraz elastynę warto je do tego odpowiednio pobudzić. Jest na to kilka sposobów.

 

Jednym z najlepszych źródeł składników, które pobudzą fibroblasty są buraki i fasola. Sprawdzą się tutaj również doskonale cytrusy, wapń i witamina C. Należy bowiem zwrócić uwagę na to, że zarówno składniki witaminowe jak i mineralne biorą udział w reakcjach enzymatycznych, które to związane są z biosyntezą kolagenu oraz elastyny, jako cząstki towarzyszące, czyli niezbędne do inicjowania biologicznej aktywności elementów enzymatycznych.

 

Również witaminy niezbędne są do tego, aby zwiększyć sprawność wytwarzania elastyny i kolagenu. Na przykład witamina C bierze udział w biosyntezie powyższych białek aż na kilka sposobów. Po pierwsze skutecznie wspomaga aktywność enzymów, które to stabilizują i krzyżują włókna kolagenowe stanowiące rusztowanie skóry. Po drugie aktywuje w fibroblastach biosyntezę kolagenu. I po trzecie hamuje syntezę elastyny – dzięki temu możliwe jest usunięcie naddatków tego białka, które zalegają w ciele.

 

Jeszcze innym sposobem na pobudzenie fibroblastów jest stymulacja poprzez odpowiednie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Chodzi tutaj o proste i nieinwazyjne zabiegi, które dostarczą do skóry ważne dla niej składniki pokarmowe, jak również poprawią krążenie. Takim zabiegiem jest na przykład mezoterapia igłowa lub bezigłowa, naświetlania albo podgrzewania skóry właściwej. Najskuteczniejszym, ale jednocześnie najbardziej inwazyjnym zabiegiem w tym zakresie, jest laseroterapia – przede wszystkim lasery ablacyjne.

 

Źródło: iMeso.pl

Zobacz produkty

SOFTFIL® PRECISION 25G/50/XL The cannula for aesthetic treatments

Komentarze

5/5
Chyba muszę wprowadzić buraki do codziennej diety, za fasolą nie przepadam. Trzeba zacząć coś robić, bo skóra młodsza już nie będzie.
Ala TU
5/5
Chcę pobudzić fibroblasty. Czy jest to bezpieczne dla skóry?

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły