Przyczyny fortostarzenia skóry
Długotrwale eksponowanie skóry na działanie promieni UV, powoduje przedwczesne starzenie się skóry. Wiele osób mimo zaleceń lekarzy, nie stosuje ochronnych kremów z filtrami i nie ogranicza ekspozycji na słońce w godzinach, kiedy jest ono najbardziej szkodliwe. Niekorzystnie wpływa to na tkankę łączną skóry, w której gromadzą się niewłaściwe włókna elastynowe, niszczą one włókna kolagenowe, oraz inne składniki macierzy komórkowej. Kolagen i elastyna to białka odpowiedzialne za młody wygląd skóry. Niszczenie ich przyczynia się do przedwczesnego starzenia skóry, czego efektem są zmarszczki. Fotostarzenie nie jest więc fizjologicznym procesem zachodzącym w naszym organizmie, lecz odpowiedzią na nieodpowiedzialne korzystanie ze słońca.
Objawy fotostarzenia skóry
Fotostarzenie powoduje, że naskórek staje się bardzo cienki. Na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce poważnemu zaburzeniu ulega kolagen. Posłoneczne uszkodzenie skóry ma klika etapów. Zaczyna się od nieznacznych zmarszczek, z niewielkimi zaburzeniami pigmentacji, a kończy się na głębokich zmarszczkach i bruzdach z ogniskami rogowacenia posłonecznego. Objawami fotostarzenia są:
- zmarszczki
- suchość skóry i zwiotczenie
- pogrubienie naskórka
- zaburzenia pigmentacji skóry w postaci piegów, przebarwień, odbarwień i plam posłonecznych
- rozszerzone naczynia w postaci naczyniaków na twarzy, szyi i dekolcie (teleangiektazje)
- rogowacenie posłoneczne ( zmiany przednowotworowe)
Zabiegi
Warto przypomnieć, że przed procesem fotostarzenia skóry, pierwszą ochroną powinna być profilaktyka, a w ramach niej stosowanie kremów z filtrem 50 SPF, oraz unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie UV zwłaszcza w godzinach 11-15, oraz w solariach. Co zrobić kiedy na naszej skórze zauważyliśmy oznaki fotostarzenia skóry? Rozwiązaniem problemu photoaginu są zabiegi oferowane przez gabinety medycyny estetycznej. Zabiegi powinny być dobrane do stopnia fotostarzenia skóry i zmian obecnych na skórze. Przy niewielkich zmianach na skórze pomocne będą różnego rodzaju peelingi, które poprawią napięcie skóry, wyrównają koloryt i wygładzą powierzchnię skóry.
Skuteczne w pozbyciu się objawów footostarzenia skóry przy bardziej zaawansowanych objawach starzenia, są preparaty zawierające kwas hialuronowy, które wypełniają głębokie bruzdy i zmarszczki, powstałe w wyniku zbytniego nasłonecznienia. Zabiegi te polegają na wstrzykiwaniu odpowiednio przygotowanego preparatu z kwasem hialuronowym w miejsca dotknięte fotostarzeniem.
Mezoterapia to zabieg polegający na śródskórnym wstrzykiwaniu preparatów poprawiających nawilżenie skóry i jej metabolizm. Fotoodmładzanie IPL to kolejny zabieg, który zniweluje objawy nadmiernej ekspozycji na słońce. Zabieg ten polega na usuwaniu naczyń i zmian barwnikowych skóry, a także poprzez poprawę jakości włókien kolagenowych, wpływa na jej większe napięcie. Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego CO2, są bardziej agresywną, a jednocześnie skuteczną metodą radzenia sobie z fotostarzeniem skóry, stosowaną przy dość zaawansowanych objawach nasłonecznienia (głębokie zmarszczki). Laser CO2 usuwa także ogniska rogowacenia posłonecznego.
Zabieg PRP (osocze bogatopłytkowe) nie tylko opóźnia procesy starzenia skóry, ale także poprawia gęstość, napięcie i jakość skóry twarzy, szyi i dekoltu. Kolejny zabiegiem, który skutecznie pomoże nam w pozbyciu się objawów fotostarzenia skóry, jest zabieg toksyną botulinową, która blokuje mięśnie mimiczne twarzy i zmniejsza nasilanie się zmarszczek. Jeśli zauważymy u siebie nieestetyczne objawy fotostarzenia skóry, warto więc udać się na jeden z zabiegów i przywrócić swojej skórze blask i młody wygląd.
Komentarze