Galwanizacja w kosmetologii

Galwanizacja w kosmetologii

Galwanizacja wykorzystuje prąd stały, czyli galwaniczny. To zdecydowanie najstarsza metoda stosowania prądu stałego w medycynie. Jej nazwa pochodzi od nazwiska badacza Luigiego Galvaniego, który przyczynił się do poszerzenia wiedzy na temat leczniczych właściwości prądu. Zabieg galwanizacji wykorzystywany jest od wielu lat w gabinetach fizjoterapeutycznych ze względu na jego właściwości prozdrowotne. Poza tym z jego działania na skórę korzystają także gabinety medycyny estetycznej oraz kosmetologii.


Wykorzystanie galwanizacji w medycynie

Galwanizacja jest więc często wykorzystywana w fizjoterapii, głównie w przypadku zaniku mięśni, nerwobóli, zapalenia nerwów lub ich porażania, trudno gojących się ran, przeciążenia mięśni, rwy kulszowej czy utrudnionego zrostu kości. To jedna z metod rehabilitacji ciała. Jednak użycie prądu stałego ma również swoje zastosowanie w medycynie estetycznej. Nie tylko działa on na mięśnie i nerwy powodując ich odnowę i eliminując nieprzyjemne dolegliwości bólowe, ale również ma świetny wpływ na skórę. W kosmetologii wykorzystuje się ją ze względu na działanie przeciwzapalne, stymulowanie tkanek do regeneracji oraz rozszerzanie naczyń limfatycznych, przez co składniki aktywne szybciej mogą dotrzeć w głąb skóry.

 

Rodzaje galwanizacji i jej wskazania

Galwanizację można podzielić na stabilną i labilną. W przypadku pierwszej z nich elektrody przymocowuje się za pomocą opaski elektrycznej. W galwanizacji labilnej zmianie ulega natężenie prądu w czasie przesuwania elektrody po ciele - elektroda czynna zmienia swoje położenie a bierna pozostaje na miejscu, nie odrywając się od powierzchni skóry. Poza tym wyróżniamy galwanizację anodową i katodową. Anodowa działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, a katodowa zwiększa ukrwienie poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych. Ze względu na swoje właściwości galwanizacja anodowa jest wykorzystywana w przypadku trądziku różowatego, rozszerzonych porów, pajączków oraz nerwicy naczyń skóry. Poza tym jest ona stosowana po zabiegach oczyszczania w celu domknięcia porów oraz pozbycia się ze skóry bakterii i jej wyciszenia. Galwanizacja katodowa sprawdza się zaś w przypadku szarej, ziemistej skóry, źle ukrwionej i dotlenionej, po nałożeniu masek kosmetycznych lub też w leczeniu starych odmrożeń.

 

Jak wygląda zabieg kosmetyczny galwanizacji?

Galwanizacja wykorzystuje prąd stały płynący pomiędzy dwoma elektrodami. Zwiększa on przepuszczalność błon w tkankach, tym samym zwiększając usprawniając metabolizm i powodując lepsze odżywienie tkanek. Na twarzy zabieg jest wykonywany bardzo łagodnie i trwa zaledwie 5-10 minut. Na innych partiach ciała może trwać dwa razy tyle. Pacjent odczuwa jedynie lekkie mrowienie, kłucie czy też ciepło w miejscu jego przeprowadzania. Dopiero kiedy natężenie prądu spada do zera, elektroda jest oddalana od ciała, nigdy nie dzieje się to nagle. Aby uzyskać pożądane efekty zazwyczaj stosuje się od 10-20 zabiegów galwanizacji.

 

Przeciwwskazania

Zabieg nie może zostać wykonany w przypadku:

 

 • ran na skórze i innych przerw w jej ciągłości,
 • metalowych części w organizmie lub okolicy zabiegu,
 • nowotworu,
 • ciąży,
 • epilepsji,
 • zaburzenia akcji serca,
 • gruźlicy płuc,
 • porażenia spastycznego,
 • zaburzenia czucia,
 • gorączki,
 • chorób psychicznych,
 • chorób wewnętrznych różnego rodzaju,
 • zastosowania na skórę maści i kremów leczniczych.

 

Podczas zabiegu mogą się pojawić nieprzyjemne odczucia, wówczas należy z zgłosić objawy osobie, która go przeprowadza. Powodem tego może być uszkodzenie na skórze albo zła technika wykonywania galwanizacji. Z tego względu bardzo ważne jest zgłaszanie wszelkich zmian w samopoczuciu. Odpowiednio wykonywana galwanizacja nie powoduje jednak żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Natężenie prądu jest tak niewielkie, że nie należy się go obawiać. Oczywiście do zabiegu kwalifikuje pacjenta kompetentna osoba, wykluczając wszelkie przeciwwskazania, co gwarantuje jego pełne bezpieczeństwo.

 

Źródło: iMeso.pl

Zobacz produkty

SOFTFIL® PRECISION 27G/40/XL Kaniula do zabiegów estetycznych

Komentarze

oktawiaa
5/5
Dzięki galwanizacji wyleczyłam naprawdę uporczywy trądzik. Serię zabiegów poleciła mi kosmetyczka i nie żałuję że dałam się namówić

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły