Jak skutecznie chronić skórę przed słońcem? - IMESO
Jak skutecznie chronić skórę przed słońcem?

Jak skutecznie chronić skórę przed słońcem?

Lato jest okresem wyczekiwanym przez wszystkich. Przyjemne ciepło, słońce, wygrzewanie się na plaży – wszystkim marzy się odpoczynek na świeżym powietrzu i korzystanie z wszystkich uroków lata. Jednak wówczas nasza skóra jest bardziej narażona na działanie promieni UV, dlatego trzeba o nią szczególnie dbać. Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek, by nie doświadczyć negatywnych skutków kąpieli słonecznych.

Działanie promieni UV na skórę

Opalone ciało zawsze wygląda lepiej – zdrowiej, szczuplej. Jednak aż do lat 90-tych XX wieku nie zdawano sobie sprawy, że częste opalanie wcale nie wpływa dobrze na skórę. Pojawiają się na niej zmarszczki, skóra szybciej się starzeje, przesusza. Pod wpływem działania promieni UV staje się grubsza, bardziej szorstka, zrogowaciała. Następuje również degradacja włókien kolagenu oraz elastyny. Zmniejsza się więc jej jędrność i gęstość. Pod wpływem słońca dochodzi również do powstawania przebarwień, rozszerzenia naczyń krwionośnych. Ogólna kolorystyka skóry polega pogorszeniu – cera staje się żółtawa lub ziemista. Promieniowanie UV powoduje także powstawanie raka skóry, czyli czerniaka, więc z opalaniem trzeba naprawdę uważać. Czy oznacza to jednak, że powinniśmy z niego całkowicie zrezygnować? Oczywiście, że nie! Nasza skóra potrzebuje słońca. Jest ono niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, szczególnie wytwarzania witaminy D, która wpływa na wiele procesów i poprawia samopoczucie. Korzystając ze słońca trzeba po prostu być ostrożnym i dawkować je w rozsądnych ilościach.

 

Ochrona skóry przed promieniowaniem

Tak naprawdę ochronę skóry przed słońcem powinno się zacząć już w wieku dziecięcym. Na szczęście coraz więcej rodziców jest świadomych wpływu promieniowania UV na skórę i smaruje swoje dzieci kremami z wysokim filtrem. Istnieją różne fototypy skóry, które różnią się od ilości melanocytów (komórek produkujących w skórze melaninę). Są one uaktywniane przez promienie UV, a od ich aktywności zależy rodzaj wytwarzania barwnika skóry. W Polsce mamy do czynienia najczęściej z 7 fototypami. Fototyp 0 charakteryzuje się najjaśniejszą skórą i białymi włosami. Taka skóra wcale się nie opala, nie reaguje na słońce. Fototyp VI reprezentują natomiast osoby z bardzo ciemną skórą, czarnymi włosami oraz ciemną opalenizną. Wszystkie fototypy znajdujące się pośrodku różnią się stopniowo odcieniami włosów i skóry oraz podatnością na opalanie. Oczywiście początkowe, z jasną skórą i włosami wymagają największej ochrony przed słońcem, ponieważ najbardziej są podatne na jego negatywne oddziaływanie przy dłużej ekspozycji.

 

Od fototypu skóry zależy też, jakich kosmetyków do opalania należy używać. Ujednolicono ich oznaczenie, według którego produkowane są preparaty z niską ochroną przeciwsłoneczną (SPF 6 i 10), średnią ochroną (15, 20 i 25), wysoką ochroną (30 i 50) oraz bardzo wysoką ochroną (50+). Im wyższy SPF (Sun Protection Factor), tym większa ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UVB. Większość Polaków ma fototyp skóry II i III, czyli ten pośrodku skali. Oznacza to, że nie powinniśmy sięgać po filtry niższe niż SPF 20.

 

Jak stosować kosmetyki ochronne?

Kremy, balsami czy olejki z filtrem dostępne są w wielu drogeriach kosmetycznych, aptekach, a nawet zwykłych sklepach, które latem również poszerzają o nie swój asortyment. Najlepiej zaopatrzyć się w kremy z wysokim SPF np.: 30 czy 50 oraz ten z niższym np.: 20. Skóra również przyzwyczaja się do słońca, dlatego przez pierwsze kilka dni lepiej stosować krem z wyższym filtrem, a następnie z niższym, kiedy już nabierze koloru. Kosmetyki trzeba nakładać nie później niż 20-30 minut przed wyjściem na słońce, kiedy skóra jest sucha i czysta i najlepiej wchłonie preparat. Trzeba pamiętać również o uszach, szyi, a nawet stopach. Do twarzy warto kupić specjalny krem, który dodatkowo będzie zawierał substancje przeciwstarzeniowe. Aplikację kosmetyków trzeba powtarzać co najmniej co 2 godziny i zawsze po kąpieli w wodzie. Najlepiej też opalać się w godzinach porannych lub popołudniowych, unikając słońca między 11:00 a 15:00. W tych godzinach słońce jest najmocniejsze, więc łatwiej o poparzenia skóry, a nawet udar słoneczny. Trzeba pamiętać też o tym, że nie tylko podczas opalania na plaży niezbędna jest ochrona skóry, ale też podczas spacerów czy uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Krem z filtrem powinien więc stać się jednym z naszych ulubionych kosmetyków latem.

Zobacz produkty

Komentarze

5/5
Krem z filtrem to u mnie podstawa. Mam skórę z tendencją do powstawania zmian pigmentacyjnych. Na wczasy to tylko i wyłącznie z kremem ochronnym.
Weronika
5/5
Nie rozumiem osob ktore nie nakladaja filtrow chociazby na twarz. Czerniak ma wtedy radoche..

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły