Produkty Produkty Zaloguj się Zaloguj się
rozwiń

Jak wybrać najlepszy aparat do krioterapii?

23/01/2020 | Znieczulenie
0

Krioterapia jest zabiegiem, który zyskuje na coraz większej popularności. Metodę tę stosuje się w rehabilitacji, a także profilaktyce różnych schorzeń. Ze względu na rosnące zainteresowanie leczenia zimnym powietrzem, coraz więcej gabinetów i klinik medycyny estetycznej wprowadza ten zabieg do swojej oferty i inwestuje w specjalistyczną aparaturę. Dostępne na rynku urządzenia do krioterapii pozwalają na wybór aparatów, które różnią się między sobą źródłem zasilania. Wśród nich można znaleźć takie, które wykorzystują do działania zimne powietrze, ciekły azot oraz dwutlenek węgla. Oprócz tego, mogą się także różnić obsługą oraz wydajnością. Który z nich warto wybrać?

Krioterapia - co to za zabieg?
Krioterapia bywa zamiennie nazywana terapią leczenia zimnem, ponieważ podczas jej wykonywania wykorzystuje się temperatury kriogeniczne (ujemne). Ich wpływ powoduje zapoczątkowanie w organizmie pacjenta szeregu procesów. Pierwszym z nich jest wywołanie skurczu mięśni i obwodowych naczyń krwionośnych. W wyniku tego spowolniona zostaje przemiana materii oraz przepływ krwi. Organizm odpowiada reakcją obronną, gwałtownie rozszerzając naczynia krwionośne i powodując zwiększenie przepływu krwi. W wyniku tego dopływ tlenu i składników odżywczych do organizmu ulega wzrostowi. Niska temperatura zabiegu oddziałuje również korzystnie na układ krwionośny, mięśniowy oraz nerwowy. Poprawia się krążenie oraz ustępują dolegliwości hormonalne. Badania wskazują również na pozytywny wpływ temperatur kriogenicznych na układ hormonalny pacjentów. Podnosi się dzięki nim poziom takich hormonów jak adrenalina, noradrenalina oraz kortyzol. Poprawia się również ogólne samopoczucie psychiczne.

W jakim celu stosuje się krioterapię?
Urządzenia do krioterapii wykorzystuje się miejscowo, dlatego pozwalają na leczenie bólu na danym obszarze. Niska temperatura powoduje obniżenie ciepłoty skóry oraz tkanek ulokowanych pod nią. Zabieg zaleca się więc często jako leczenie uzupełniające w wielu schorzeniach. Krioterapia jest popularną metodą terapii w problemach dermatologicznych, chorobach reumatycznych, urazach, kontuzjach czy nerwobólach. Może być jedną z form rehabilitacji po przeprowadzonych operacjach, na przykład artroskopii. Pomimo że nie zastąpi całkowicie innych form leczenia, to pozwala ograniczyć ilość przyjmowanych środków farmakologicznych. Terapię zimnem wykorzystuje się również w zabiegach medycyny estetycznej. Jest to małoinwazyjna metoda walki z nadprogramowymi kilogramami. Pomaga usunąć tkankę tłuszczową z obszarów takich jak brzuch, pośladki czy podbródek, a także skutecznie wspomaga w walce z cellulitem. Poprawia wygląd skóry i spowalnia procesy starzenia.

Rodzaje aparatów do krioterapii
Aparaty do krioterapii są coraz łatwiej dostępne z uwagi na duże zainteresowanie zabiegami. Duże znaczenie ma rodzaj zasilania, jakie stosowane jest do chłodzenia. Obecnie można znaleźć na rynku trzy rodzaje aparatur:
- na zimne powietrze,
- na ciekły azot,
- na dwutlenek węgla.
Każde z nich posiada swoje zalety. Urządzenia do krioterapii, które wykorzystują zimne powietrze, nie wymagają uzupełniania specjalistycznymi środkami. Ich eksploatacja wypada zatem bardzo ekonomicznie. Placówkom, które mają podpisane kontrakty z NFZ, poleca się natomiast urządzenia na ciekły azot. Tylko te zabiegi mogą bowiem zostać zrefundowane. Z kolei aparaty do krioterapii zasilane CO2 zapewniają dostęp do dużej liczby dostawców gazu. Są również relatywnie tanie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?
Oprócz rodzaju zasilania, warto również zwrócić przy wyborze uwagę na inne aspekty. O mobilność urządzeń nie trzeba się martwić, ponieważ stała się ona właściwie standardem w produkcji tego typu sprzętu. Warto natomiast zwrócić uwagę na sposób obsługi, wydajność i koszty eksploatacji. Wiele nowoczesnych urządzeń oferuje wygodny ekran dotykowy, przy pomocy którego można w łatwy sposób sterować urządzeniem. Warto również sprawdzić moc aparatu, aby nie były potrzebne częste przerwy na jego schłodzenie. Urządzenie oprócz gotowych programów powinno mieć również możliwość definiowania własnych. Łatwa powinna być również konserwacja sprzętu. Przydatną funkcją jest system sygnalizujący o konieczności rozmrożenia.

Komentarze

Brak komentarzy.

Ocena: 5

Ilość ocen: 1

Użykownik:
f Podziel się opinią Schowek