https://www.traditionrolex.com/1
https://www.traditionrolex.com/1
https://www.traditionrolex.com/1
https://www.traditionrolex.com/1
 Jak zadbać o bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej? - IMESO
Jak zadbać o bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej?

Jak zadbać o bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej?

Wypełnianie skóry kwasem hialuronowym, zabiegi z botoksem, umieszczanie w skórze nici liftingujących skórę – to tylko kilka z szerokiej gamy zabiegów medycyny estetycznej jakim coraz chętniej się poddajemy. Z roku na rok medycyna estetyczna zyskuje coraz więcej entuzjastów. Jednak nie zawsze wiemy, jak właściwie się przygotować do takich zabiegów . Kilku wskazówek udziela ekspert dr Agnieszka Pietrzykowska, lekarz medycyny estetycznej.

Wybierając certyfikowanego lekarza medycyny estetycznej, mamy pewność, że jest to osoba o udokumentowanych kwalifikacjach, czynnie wykonująca zawód i regularnie uczestnicząca w kongresach, szkoleniach i konferencjach.

 

Sprawdź kwalifikacje lekarza

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, na przykład zabiegi z kwasem hialuronowym mogą wykonywać lekarze – absolwenci uczelni medycznych z nadanym prawem wykonywania zawodu lekarza. Aby zweryfikować to, czy specjalista, do którego się udajemy, posiada odpowiednie kwalifikacje, warto sprawdzić, czy jest on lekarzem certyfikowanym przez stowarzyszenie zrzeszające lekarzy. W Polsce działa kilka tego rodzaju stowarzyszeń, w tym między innymi: Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych oraz Polskie Towarzystwo Dermatologiczne – Sekcja Dermatologii Estetycznej. Wybierając certyfikowanego lekarza, mamy pewność, że jest to osoba o udokumentowanych kwalifikacjach, czynnie wykonująca zawód i regularnie uczestnicząca w kongresach, szkoleniach i konferencjach.

Poczucie bezpieczeństwa uzyskamy także, gdy udamy się do lekarza polecanego przez znajomych i bliskich. Osoby, które zabieg mają już za sobą, będą nie najgorszym źródłem informacji o jego efektach i świadczonej opiece lekarskiej.

 

Mów prawdę, nic nie zatajaj

Na wizytę u lekarza medycyny estetycznej składa się kilka etapów.


– Pierwszy z nich to szczegółowy wywiad medyczny, podczas którego lekarz ma za zadanie zdiagnozować stan zdrowia pacjenta, zapytać o przyjmowane leki, wykonane operacje, rozpoznać wszelkie przeciwwskazania do wykonania planowanych zabiegów medycyny estetycznej, a także ustalić wskazania – wyjaśnia dr Agnieszka Pietrzykowska, specjalista medycyny estetycznej – Podczas pierwszej wizyty poleca się również wykonanie serii zdjęć twarzy "en face” i obu profili, przedstawiających mimikę twarzy. Niekiedy zdarza się, że pacjentki przychodzą do gabinetu z problemem, który po analizie dokumentacji fotograficznej zaczynają postrzegać jako mało istotny. Ich uwagę zwracają natomiast inne partie twarzy i wówczas wspólnie ustalamy, jaki zabieg warto wykonać, aby uzyskać optymalny efekt estetyczny – dodaje ekspert.

 

Preparaty wybierz mądrze

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w trosce o swoje bezpieczeństwo, jest jakość preparatu. Choć na rynku dostępne są produkty pochodzące z różnych źródeł, dla własnego bezpieczeństwa, wybierajmy tylko te, które posiadają znak jakości CE – oznaczający, że produkt jest zgodny z dyrektywami UE. Dodatkowo, preparat może posiadać również oznaczenie amerykańskiej Agencji Żywności i Leków FDA i wówczas jest to dla nas informacja, że mamy do czynienia z najwyższej jakości produktem. Każdy z tych znaków widoczny na preparacie zapewnia nas, że produkt został przebadany klinicznie i jest bezpieczny dla zdrowia.


– Bardzo ważne jest, aby lekarz przed otwarciem ampułki z preparatem pokazał pacjentowi, że wyjmuje preparat z hermetycznie zamkniętego opakowania, na którym widnieją znak jakości CE, gramatura, nazwa preparatu, a także zaprezentował banderolę z widoczną na niej datą ważności i wkleił ją do dokumentacji medycznej pacjenta – przyznaje dr Agnieszka Pietrzykowska.

W różnych gabinetach lekarze używają do zabiegów różnych preparatów. Gama dostępnych produktów jest bardzo bogata. Jak wybrać ten właściwy?

Do głównych czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze preparatu do iniekcji, należy okres wchłanialności kwasu – oczywiście w zależności od przeznaczenia, wskaźnik ten powinien być różny: inny w przypadku mezoterapii, a zupełnie inny w przypadku korekcji wypełnień – wyjaśnia lekarz.

Kolejny czynnik to jak określają to lekarze - dobry "follow-up". Gdy efekt zabiegu widoczny jest po kilku latach, iniekcja nie wywołała żadnych powikłań, a kwas doskonale wchłonął się w skórę, mówią, że produkt ma bardzo dobry "follow-up". Produkty z najwyższej półki, jak wypełniacze renomowanych światowych marek, mogą utrzymywać się w skórze nawet do kilkunastu miesięcy, a efekty zabiegu mogą być widoczne nawet 3 – 4 lata po jego wykonaniu.


Bezpieczny zabieg to także zapewnienie skórze ochrony już po iniekcji.

– Jeśli takie jest zalecenie lekarza, możemy zaopatrzyć się w kremy kojąco-regenerujące lub produkty z heparyną, które przyspieszają eliminację zasinień. Czasem wskazane są również masaże, a obowiązkowa – wizyta kontrolna u lekarza po upływie około 2 tygodni – dodaje lekarz.


 

Źródło: www.echodnia.eu

Zobacz produkty

Aplikator do zabiegów kriolipolizy ZLipo, rozmiar Medium (M)

Komentarze

5/5
Doświadczenie osoby wykonującej zabieg ma naprawdę kluczowe znaczenie jeśli chodzi o efekt końcowy. Widziałam już przypadki nieudanych zabiegów szczególnie tych powiększających usta. Potem trzeba było rozbijać kwas.
5/5
Bardzo pomocny artykuł. Moje wszystkie obawy przed zabiegami medycyny estetycznej zostały rozwiane. Teraz będę wiedziała na co w szczególności zwrócić uwagę

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły

https://www.traditionrolex.com/1