Skąd się biorą worki pod oczami?
Główna przyczyną powstawania worków pod oczami jest zastój limfy w tkankach podskórnych, która może się tam nadmiernie gromadzić ze względu na wiek lub z przyczyn genetycznych, stąd obecność worków i cieni pod oczami u nawet bardzo młodych osób. Duże znaczenie ma tez niehigieniczny tryb życia, osoby które nie przesypiają nocy, palą papierosy i nadużywają alkoholu, oraz spożywają niezdrowe posiłki są dużo bardziej narażone na na pojawienie się worków pod oczami niż osoby dbające o siebie. Większa skłonność do powstawania worków pod oczami zauważalna jest tez u osób prowadzących siedzący tryb życia, ciągłe siedzenie w jednej pozycji sprawia, że limfa krąży wolniej, a produkty przemiany materii nie są odprowadzane do naczyń chłonnych tylko gromadzą się w tkance podskórnej. Nieestetycznie wyglądające cienie i worki pod oczami mogą też świadczyć o chorobach układu krążenia, nerek, serca lub tarczycy, które powodują zatrzymywanie wody w organizmie. Worki pod oczami mogą być też oznaką alergii.
Jakie zabiegi zlikwidują worki pod oczami?
Jako, że worki pod oczami znacznie postarzają twarz i są kompleksem zarówno kobiet jak i mężczyzn, wiele osób zgłasza się do gabinetów medycyny estetycznej szukając tam rozwiązania swoich urodowych problemów. Kiedy domowe sposoby ani makijaż nie pomagają z pomocą przychodzi medycyna estetyczna z zabiegami takimi jak: mezoterapia, lipoliza iniekcyjna, blefaroplastyka, zabieg kwasem hialuronowym, laserem frakcyjnym Co2, czy peelingi chemiczne.
Mezoterapia
Zabieg mezoterapii polega na wstrzyknięciu pod skórę oczu nawilżających i odżywiających skórę preparatów witaminowych z kwasem hialuronowym. Mezoterapia jest bardzo skuteczną metodą w walce z zwiotczałą skórą, a tym samym pomocną w likwidacji worków pod oczami. Lekarz dobiera odpowiedni roztwór do zabiegu będący mieszanką substancji rewitalizujących, ich skład zależy od problemu i wieku pacjenta. Zabieg nie jest bolesny, ale mogą pojawić się po nim w miejscach nakłuć wybroczyny. Mezoterapia powinna być wykonywana w serii czterech zabiegów w tygodniu, potem dla podtrzymania efektu raz w miesiącu.
Blefaroplastyka
Plastyka dolnych powiek jest zabiegiem chirurgi plastycznej polegającym na wycięciu nadmiaru skóry na dolnych i górnych powiekach. Celem operacji jest usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry. Podczas zabiegu lekarz przecina dolna powiekę bezpośrednio pod linią rzęs, kolejnym krokiem jest wycięcie nadmiaru skóry wraz z leżącym pod nim fragmentem mięśnia i tłuszczem okołogałkowym nagromadzonym pod skórą. Zabieg wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Po zszyciu skóry blizny po operacji są prawie niewidoczne. Przez około 1-3 tygodnie utrzymuje się opuchlizna po zabiegu. Zabieg trwa od 1 do 2 godzin, bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać nadmierną suchość lub łzawienie oczu.
Zabieg kwasem hialuronowym
W medycynie estetycznej kwas hialuronowy ma wiele zastosowań, jest używany podczas zabiegów rewitalizujących i odmładzających i swoje zastosowanie znalazł też w niwelowaniu worków pod oczami. Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego polega na wstrzyknięciu go w okolice dolnej powieki przy pomocy cienkiej igły lub kanuli (elastycznej rurki, która wprowadza cały preparat podczas jednego nakłucia). Po wprowadzeniu kwasu hialuronowego pod skórę trzeba wykonać w tym miejscu delikatny masaż. Jest to zabieg nieinwazyjny, miejsce nakłucia smaruje się kremem znieczulającym, a po zabiegu nie jest konieczny okres rekonwalescencji.
Laser frakcyjny CO2
Zabieg laserem frakcyjnym CO2 polega na trwałej i całkowitej regeneracji skóry, oraz bardzo dużej stymulacji syntezy nowego kolagenu. Promieniowanie wnikając w skórę powoduje szybkie podgrzanie i ablację (odparowanie) wody, która jest głównym składnikiem tkanek. Zmiana struktury skóry wywołana działaniem lasera powoduje trwałą regenerację elastyny i kolagenu. Wiązka lasera przenikająca przez skórę nie uszkadza jej, co sprawia że laser działa jak opatrunek, a skóra nie potrzebuje wiele czasu żeby się zregenerować.
Peeling chemiczny
Do zabiegu z wykorzystaniem peelingu lekarskiego używane są kwasy- najczęściej TCA, który doprowadza do intensywnego złuszczania naskórka i dotarcie do skóry właściwej. Zabieg jest 4 etapowy i polega na aplikowaniu różnych stężeń preparatu po to aby zwiększyć intensywność oddziaływania na skórę. Oprócz działania złuszczającego uzyskuje się efekt rozjaśnienia, nawilżenia i odmłodzenia skóry. Lekarz przeprowadza serie zabiegów, których liczba jest zależna od charakteru problemu i potrzeb pielęgnacyjnych skóry pacjenta. Serie przeprowadzane są minimum co 7, a maksimum co 14 dni przez 2-3 miesiące. Po złuszczeniu się skóry widoczny jest efekt zabiegu.
Lipoliza iniekcyjna
Lipoliza iniekcyjna pozwala na trwałe usunięcie tkanki tłuszczowej z różnych partii ciała, w tym również pomaga pozbyć się worków pod oczami. Do usuwania worków pod oczami za pomocą lipolizy iniekcyjnej używa się dwóch substancji: soli żółciowej i soi. Lekarz wstrzykuje preparat za pomocą cienkiej igły, co powoduje rozpuszczenie komórek tłuszczowych. Zabieg powinno się powtarzać co najmniej 3 razy, w odstępach 4 tygodniowych. W miejscu nakłucia może pojawić się lekkie zaczerwienienie lub w niektórych przypadkach siniaki, które jednak po kilku dniach znikają. Efektem zabiegu jest trwałe usunięcie nagromadzonego wokół oczu tłuszczu.
Komentarze