Jonoforeza – co trzeba o niej wiedzieć? - IMESO
Jonoforeza – co trzeba o niej wiedzieć?

Jonoforeza – co trzeba o niej wiedzieć?

Jonoforeza to zabieg elektroleczniczy. Wykorzystuje się w nim działanie prądu stałego. W kosmetologii stosowana między innymi do leczenia trądziku, przebarwień i blizn.


Czym jest jonoforeza?

Jonoforeza to zabieg, w trakcie którego wykorzystuje się prąd stały. Wprowadzenie do tkanek jonów działa bowiem leczniczo na organizm człowieka. Jony, które do skóry wprowadzone zostają taką metodą najpierw gromadzą się na granicy naskórka skóry właściwej, po czym zostają stąd odprowadzone wraz z prądem krwi w głąb całego ustroju. W jonoforezie ogromne znaczenie ma aktywność prądu. Prąd sprawia bowiem, że wytwarzana jest spora ilość ciepła w tkankach oraz poprawia się krążenie. To z kolei działa na tkanki odżywczo i przeciwzapalnie. Co bardzo ważne, do jonoforezy mogą być używane tylko te związki chemiczne, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej, czyli elektrolity.

 

Wskazania do zabiegu

Jonoforeza w kosmetologii najczęściej stosowana jest w leczeniu trądziku zwykłego i różowatego, blizn i przebarwień skóry, podrażnień. Zabieg świetnie sprawdza się też w terapii zmarszczek lub naczyń krwionośnych, w odmładzaniu i ujędrnianiu skóry, nawilżaniu skóry lub leczeniu łojotoku. Z kolei takimi ogólnymi wskazaniami do jonoforezy są między innymi nerwobóle, zespoły bólowe lub polineuropatie.

 

Przeciwwskazania

Kiedy nie można poddać się zabiegowi jonoforezy? Główne przeciwwskazania do zabiegu to:

 

 • wypryski,
 • owrzodzenia,
 • stany zapalne skóry,
 • porażenia spastyczne,
 • stany gorączkowe,
 • stany zapalne tkanek miękkich,
 • ostre procesy zapalne,
 • ogólne infekcje,
 • zaburzenia czucia,
 • nowotwory,
 • rozrusznik serca, metale w tkankach, które poddawane były zabiegom.

 

Jak wygląda zabieg

Jonoforeza kosmetyczna jest zabiegiem stosunkowo krótkim. Trwa bowiem około 10 minut. Sam efekt zabiegu uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju użytych substancji, ich przeznaczenia oraz stężenia. Znaczenie ma też ilość wykonywanych zabiegów. Najczęściej konieczne jest przeprowadzenie serii około 10 do 15 zabiegów.

 

W zależności od tego jaka elektroda jest tą czynną w zabiegu, prądem działać można na poprawę napięcia mięśnia, albo też wpływać na stan skóry. Jonoforezę można w zasadzie wykonać na wiele sposobów. W kosmetyce zazwyczaj stosowana jest jonoforeza labilna, czyli inaczej ruchoma. W trakcje takiego zabiegu zmienia się położenie względem siebie elektrod czynnych i biernych. W jonoforezie nieruchomej – stabilnej, korzysta się z elektrody nazywanej półmaską.

 

Elektrody do zabiegu wcześniej należy ułożyć na odpowiednio przygotowanym podkładzie. Elektroda czynna musi znaleźć się na podkładzie, który zanurzony jest w wodzie z dodatkiem odpowiedniego leku. To właśnie ten lek wprowadza się do skóry. Elektroda bierna pozostaje w samej wodzie.

 

Zabieg kosmetycznej jonoforezy wykonuje się w mniej więcej 10 – 20 seriach seansów. Może to być realizowane codziennie, jak też co drugi dzień. Wykorzystywane w trakcie zabiegu natężenie prądu przypomina nieco mrowienie.

 
Roztwory leków, które używane są do jonoforezy

Do leczenia blizn i przykurczy bliznowatych stosowana jest jonoforeza jodu.

Jonoforeza antybiotyków doskonale sprawdza się w leczeniu bakteryjnych zapaleń skóry, zapaleń tkanek miękkich.

Jonoforeza wapnia znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych gałki ocznej, czy też obwodowych zaburzeń naczynioruchowych.

Jonoforeza lidokainy lub prokainy stosowana jest w nerwobólach, bólach głowy, zaburzeniach wymowy.

W leczeniu owrzodzeń, które trudno się goją wykorzystywana jest jonoforeza cynku.

Jonoforeza epinefryny sprawdza się w leczeniu na przykład stanów bólowych.

 

Źródło: iMeso.pl

Zobacz produkty

ZFill refresh ² 1ml - kwas hialuronowy z gliceryną
Produkt tylko dla Profesjonalistów

Komentarze

5/5
Bardzo skuteczny zabieg do walki z trądzikiem. Po kilku seriach zauważyłam znaczną poprawę.
5/5
Mnie pomogło skutecznie zlikwidować trądzik i wbrew pozorom zabieg nie jest bolesny. Po tym jak pozbyłam się trądziku od czasu do czasu chodziłam na ten zabieg, bo moja skóra bardzo dobrze na niego reagowała i wyglądała znacznie lepiej po zabiegu.
kornelia
5/5
wydaje sie byc skutecznym zabiegiem i lekiem na cale zlo, szczegolnie u nastolatkow. moglby ktos jednak sie wypowiedziec? najlepiej nastolatek z tradzikiem. czy to pomoglo?

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły