Produkty Produkty Zaloguj się Zaloguj się
rozwiń

Komórki macierzyste – dla kogo są polecane?

10/08/2018 | Medycyna Estetyczna
3

Komórki macierzyste stały się obiektem zainteresowania wielu lekarzy, którzy zaczęli wykorzystywać ich niezwykłe możliwości również w medycynie estetycznej. Co więcej zabiegi zyskały na popularności i coraz więcej pacjentów doświadcza regenerujących właściwości komórek macierzystych. W czym tkwi ich sekret i co ważne, dla kogo w szczególności są polecane komórki macierzyste?

Charakterystyka komórek macierzystych
Komórki macierzyste to taki typ komórek, który wyróżnia zdolność do samoodnowy, a także ciągłego podziału. Potrafią regenerować uszkodzone struktury tkankowe. Poza tym podczas podziału dają początek wielu komórkom ciała – tłuszczowym, mięśniowym i inny. Ich niesamowity potencjał stał się obiektem zainteresowania w medycynie, nawet w niewydolności serca czy uszkodzeniach rdzenia kręgowego. Dokładnie przyglądać im się zaczęła również medycyna estetyczna. Komórki macierzyste wykazują bowiem także działanie odmładzające, regenerujące, ożywiające. Stały się przełomem w redukcji zmarszczek, poprawie gęstości i nawilżenia skóry, leczeniu niedoskonałości np.: blizn. Co ważne, efekty uzyskiwane dzięki komórkom macierzystym są naturalne i długotrwałe. To sprawia, że zabieg z ich wykorzystaniem jest polecany przez specjalistów i skutkuje zadowoleniem wielu pacjentów. 

Jak pozyskiwane są komórki macierzyste?
Komórki macierzyste znajdują się w ciele każdego z nas. Szacuje się, że osoba dorosła ma ich około 8% w stosunku do wszystkich komórek w organizmie. Komórki macierzyste dzielimy na zarodkowe, które powstają we wczesnym stadium rozwoju płodu i produkowane są z nich dowolne tkanki; płodowe, które mogą być pobierane z krwi pępowinowej, z nich powstają już poszczególne narządy dziecka oraz komórki somatyczne, inaczej nazywane dojrzałymi, które występują tylko w organizmie osób dorosłych. To właśnie komórki dojrzałe są wykorzystywane w medycynie estetycznej. Znajdziemy je w szpiku kostnym, krwi obwodowej i co ciekawe – w tkance tłuszczowej. Tym sposobem tłuszcz może nam pomóc w pozbyciu się niedoskonałości albo odmłodzeniu wyglądu. W celu pozyskania komórek macierzystych pobiera się więc tkankę tłuszczową pacjenta albo po prostu jego krew. Zostają one poddane obróbce w specjalnym separatorze. W ten sposób komórki macierzyste zostają wyodrębnione i są gotowe do podania. 

Zastosowanie komórek macierzystych
Komórki macierzyste są wykorzystywane przede wszystkim do:

- redukcji zmarszczek,
- likwidacji blizn,
- usuwania rozstępów,
- odmładzania skóry twarzy, szyi i dekoltu,
- poprawy napięcia i elastyczności skóry,
- redukcji przebarwień,
- leczenia wypadania włosów.

Zabiegi z ich użyciem przeprowadzane są w szczególności u osób pomiędzy 35. a 55. rokiem życia. Efekty osiągane z ich pomocą są naturalne i nie niosą ryzyka tzw.: efektu maski, uszkodzeń skóry, zbytniego naciągnięcia. Zabiegi można powtarzać dla uzyskania najlepszych efektów. Można jednak dokonać tego dopiero po okresie 1 roku. Przez taki czas komórki macierzyste wykorzystują swój cały potencjał. Zmiany pojawiają się więc stopniowo, skóra z dnia na dzień staje się młodsza, piękniejsza, odzyskuje naturalny kolor i gładką fakturę. Zabieg jest w pełni bezpieczny, ponieważ wykorzystywane są komórki z ciała dawcy. Nie niesie on więc ryzyka alergii czy powikłań. Organizm rozpoznaje i akceptuje komórki wprowadzone do ciała. Odbywa się to za pomocą iniekcji lub kaniuli. Komórki są podawane w miejsce docelowe, w zależności od efektów, jakie chcemy uzyskać. Pacjent nie wymaga obserwacji, może od razu wrócić do codziennych czynności. 

Warto również wypróbować kosmetyki z komórkami macierzystymi, a dokładniej kremy, które pojawiają się na rynku. To oczywiście komórki pochodzenia roślinnego. Nie mają tak silnego działania jak te z naszego organizmu, ale stosowane codziennie pomogą w szybszej regeneracji i odżywieniu skóry.

Komentarze

30/05/2019
Zabieg jest naprawdę skuteczny. Warto się mu poddać chociażby dlatego. U mnie bardzo ładnie poradził sobie z bliznami.
10/04/2019
Nie wiem, czy zdecydowałabym się na ten zabieg już sama nazwa mnie przeraża.
daria1234
20/08/2018
Nie ma się co bać Zabieg nie jest przyjemny ale efekty naprawde dobre Polecam, ja robie u gabinecie w Krakowie

Ocena: 5

Ilość ocen: 3

Użykownik:
f Podziel się opinią Schowek