Komórki macierzyste w medycynie estetycznej

Komórki macierzyste w medycynie estetycznej

Komórki macierzyste są uważane za jedne z najważniejszych komórek w naszym organizmie. Odróżnia je jednak zdolność do nieograniczonego podziału. Są one budulcem tkanki mięśniowej, tłuszczowej i wielu innych. Ze względu na swój charakter komórki macierzyste są ciągle badane i współczesna medycyna poświęca im wiele uwagi. Według wielu lekarzy stanowią one jedyny, w pełni naturalny i wysoce skuteczny sposób na przywracanie młodego wyglądu skóry.


Rodzaje i miejsce występowania komórek macierzystych

Komórki macierzyste znajdujące się w naszym organizmie dzielimy na embrionalne, płodowe oraz somatyczne. To właśnie komórki somatyczne, inaczej nazywane dojrzałymi, są wykorzystywane w kosmetyce. Występują one tylko w organizmie osób dorosłych i są pozyskiwane do zabiegów bezpośrednio z ciała pacjenta, u którego będzie wykonywany zabieg. Fakt, iż znajdują się one w naszym organizmie i to w nim zostaną wykorzystane jest bardzo ważny, ponieważ zabieg staje się dzięki temu bezpieczny – wprowadzane do niego komórki są w pełni biozgodne.

 

Gdzie znajdują się dojrzałe komórki macierzyste? Najwięcej jest ich w szpiku, krwi oraz tkance tłuszczowej. O ich obecności w szpiku wiemy już od 1961 roku, kiedy to dokonano pierwszego na świecie udanego przeszczepu szpiku. Wówczas za pomocą pozyskanych komórek macierzystych mógł zostać odbudowany układ krwiotwórczy osoby chorej na białaczkę.

 

Dlaczego komórki macierzyste odmładzają?

Komórki macierzyste dojrzałe są bardzo plastyczne, łatwo adaptują się w tkance, do której zostały podane, mają nieograniczoną zdolność podziału, a także posiadane przez nich duże jądro jest nośnikiem materiału genetycznego. To kilka istotnych cech, które wyróżniają je pośród innych komórek ciała. Jednak najważniejsza zaleta komórek macierzystych to ich umiejętność wędrowania do narządów dotkniętych schorzeniami. Posiadają one zdolność do wysyłania i odbierania bodźców, co umożliwia im zarówno rozpoznanie problemu, jak i regenerowanie zmienionych chorobowo miejsc. Jeśli więc podamy komórki macierzyste pacjentowi, same rozpoznają one w jakiej tkance się znalazły oraz zaczną wydzielać substancje odpowiedzialne za jej wyleczenie ze stanów zapalnych i powstanie w niej nowych naczyń krwionośnych. Odbudowa tkanki skutkuje zaś przywróceniem jej pierwotnego wyglądu, a więc odmłodzeniem, które jest kluczowe dla zabiegów medycyny estetycznej.

 

Zabiegi z wykorzystaniem komórek dojrzałych

Niezwykłe działanie komórek macierzystych jest wykorzystywane w kosmetyce. W gabinetach są wykonywane zabiegi odmładzające, podczas których najpierw komórki dojrzałe są pobierane z ciała pacjenta, a następnie wstrzykiwane w konkretne miejsce. Zazwyczaj miejscem ich pozyskania jest tkanka tłuszczowa np.: ta na brzuchu. Trwa to kilka godzin, jednak jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta. Następnie komórki macierzyste są wprowadzane pod skórę np.: na twarzy. Odbywa się to za pomocą igły albo kaniuli. Komórki rozpoznają miejsce, w którym się znalazły i jego potrzeby. Co ważne odmładzanie komórkami macierzystymi jest realne i trwałe. Na skórze nie pojawiają się żadne zmiany, które pozwoliłyby rozpoznać osobę poddawaną zabiegowi. Nasze własne komórki odmładzają skórę od wewnątrz, więc nigdy efekt zabiegu nie będzie przerysowany. Pierwsze jego rezultaty pojawiają się już w pierwszych tygodniach, jednak odbudowywanie tkanek trwa do roku czasu. Zabieg można powtarzać. Zaleca się to jednak dopiero po 1-1,5 roku po jego wykonaniu.

 

Najczęściej zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych są stosowane na twarzy. Ponadto mogą one zostać podane pod skórę na szyi, dekolcie, dłoniach. Komórki dojrzałe świetnie radzą sobie ze zmarszczkami, przywracają odpowiedni koloryt ust, podnoszą opadnięte powieki. Ze względu na samo pozyskanie komórek dojrzałych, zabiegi z ich użyciem mogą być stosowane wyłącznie u osób dorosłych, zwłaszcza między 40 a 50 rokiem życia.

 

Źródło: iMeso.pl

Zobacz produkty

Zimmer Z Cryo Mini Cooler - Medyczne urządzenie chłodzące

Komentarze

Jola Miodzik
5/5
Taki sposób wykonywania zabiegu medycyny estetycznej przerażał mnie początkowo. Jednak, gdy tylko spróbowałam to stwierdziłam że to jest super. Ja skorzystałam z komórek macierzystych do zabiegu wolumetrii twarzy. Efekty aż mnie bardzo pozytywnie zaskoczyły!! jednak, warto sprawdzić dokładnie opinie na temat gabinetu medycyny estetycznej do którego się wybieramy!

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły