Kosmetyczka a kosmetolog
06.02.2017

Kosmetyczka a kosmetolog

Czym zajmuje się kosmetyczka, a czym kosmetolog? Te dwa zawody są często ze sobą mylone. Co więc różni, a co łączy te profesje?

Kosmetyczka i kosmetolog to dwa zupełnie inne zawody. Jednak wiele osób wciąż nie potrafi dostrzec pewnych różnic pomiędzy tymi osobami. Wiele osób też po prostu z wygody używa jednego określenia niezależnie od tego, czy wybiera się do kosmetyczki, czy do kosmetologa. Zdarza się też tak, że z powodu nieznajomości poszczególnych profesji klienci wybierają się do kosmetyczki z problemami, z którymi jednak powinni się wybrać do kosmetologa. Kosmetyczka z powodzeniem wykona te proste zabiegi, jednak bardziej skomplikowane i zaawansowane realizuje kosmetolog.

 

Co łączy kosmetologa i kosmetyczkę? Oba te zawody zajmują się szeroko rozumianą pielęgnacją urody. U każdego klienci mogą liczyć na profesjonalne porady z zakresu pielęgnacji – to nie ulega wątpliwości. Jednak różnią się diametralnie zarówno zakresem oferowanych usług, jak też ścieżką kształcenia. Znajomość różnic jest bardzo ważna dla każdego klienta, który wybiera się na jakiś zabieg. To bowiem pozwala wybrać specjalistę, który profesjonalnie zajmie się danym problemem. Poza tym, znajomość specyfiki tych zawodów pozwala również uniknąć wielu rozczarowań na etapie wyboru swojej ścieżki zawodowej.

 

Ścieżka kształcenia kosmetyczki i kosmetologa

W naszym kraju, aby zostać kosmetyczką w zasadzie wystarczy ukończyć dwuletnie studium kosmetyczne, po którym otrzymuje się tytuł technika usług kosmetycznych. Na płaszczyźnie formalnej nazwa kierunku kształcenia może się nieco różnić w zależności od danej placówki edukacyjnej. Niejednokrotnie kosmetyczki kształcą się też na różnych kursach. Tak wykształcone osoby mogą z powodzeniem rozpocząć pracę w gabinecie kosmetycznym. Mogą również otworzyć swój własny zakład kosmetyczny.

 

Z kolei aby zostać dyplomowanym kosmetologiem należy skończyć minimum trzyletnie studia z zakresu kosmetologii, które można jeszcze później uzupełnić studiami magisterskimi trwającymi dwa lata. Kosmetolog w trakcie studiów poznaje nie tylko kwestie związane z samą pielęgnacją ciała. Otrzymuje również wiedzę dotyczącą problemów oraz dolegliwości skórnych lub związanych z włosami. Przyswaja także informacje dotyczące zdrowego trybu życia. Program nauczania przyszłych kosmetologów jest bardzo rozbudowany. Studia muszą bowiem przygotować poszczególne osoby do profesjonalnej pracy z klientami, którzy niejednokrotnie borykają się z poważnymi schorzeniami. Porady dotyczące tych problemów muszą być zawsze poparte sporą wiedzą nie tylko tą typowo kosmetyczną, ale również dermatologii, anatomii, psychologii, czy też dietetyki.

 

Kosmetyczka nie otrzymuje w trakcie procesu nauczania tak bogatej wiedzy, a tym samym nie może świadczyć usług o tak zróżnicowanej i zaawansowanej specyfice. To właśnie z różnic w kształceniu wynika późniejszy zakres obowiązków, które realizowane są przez poszczególne osoby. Kosmetolog może wykonać o wiele więcej zabiegów, bardziej zaawansowanych i zróżnicowanych.

 

Oczywiście to wyraźne różnicowanie profesji nie ma na celu jakiegokolwiek pomniejszania umiejętności lub wiedzy poszczególnych osób. Chodzi przede wszystkim o to, aby klienci wiedzieli kiedy lepiej wybrać się do kosmetyczki, a kiedy przyda się kosmetolog. Kosmetyczki i kosmetolodzy powinni zdecydowanie ze sobą współpracować – w ten sposób mogą swoim pacjentom zapewnić najlepszą i najskuteczniejszą pomoc. Bo to właśnie wymiana doświadczeń i ścisła współpraca pozwalają wymieniać i poszerzać wiedzę oraz udoskonalać techniki pielęgnacji skóry – w ten sposób możliwe jest sprostanie wszelkim wymaganiom klientów.

 

Źródło: iMeso.pl

Zobacz produkty

Aplikator do zabiegów kriolipolizy ZLipo, rozmiar Medium (M)

Komentarze

Edyta
5/5
wiele moich znajomych myli te dwa pojecia, z mila checia wysle im ten artykul. Najgorsi sa ludzie majacy pretensje do kosmetyczki o to, ze nie wykonuje tych zabiegow co kosmetolog, a to przeciez to samo. br.

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły