Kwas hialuronowy czy kolagen – co wybrać?

Kwas hialuronowy czy kolagen – co wybrać?

Zarówno kolagen, jak i kwas hialuronowy są wykorzystane w medycynie i dermatologii estetycznej. Obydwie substancje poprawiają wygląd skóry i stosowane są jako wypełniacze. Możemy je spotkać również w kosmetykach czy suplementach diety. Czym różnią się od siebie i co najważniejsze – na co można je zastosować i którą substancję wybrać, by rezultaty były najlepsze?


Kolagen a kwas hialuronowy

Obydwie substancje występują naturalnie w naszym ciele. Ich największe ilości znajdują się w skórze i w tkance podskórnej. Kolagen buduje swego typu rusztowanie, na którym opierają się komórki. Substancja odpowiada także za ich za prawidłowe ukrwienie i odżywienie. Nadaje komórkom zdolność dopasowywania kształtu, a więc jest odpowiedzialna za elastyczność skóry.

 

Kwas hialuronowy występuje natomiast wewnątrz komórek, ale czasem jest także zlokalizowany w ich błonach i w dużej ilości w tkance podskórnej. Nie uelastycznia skóry, jednak posiada zdolność wiązania wody. Do jednej cząstki kwasu może przylegać kilkadziesiąt cząsteczek wody, stąd również w naturalnej formie kwas hialuronowy pełni rolę wypełniacza. Kiedy napięcie błony komórkowej spada, substancja przyciąga więcej wody i uzupełnia braki pod skórą.

 

Można więc powiedzieć, ze kolagen i kwas hialuronowy współpracują ze sobą dbając o elastyczność i wypełnienie tkanki podskórnej, przez co skóra wygląda młodo, jest gładka i jędrna. I na tym etapie pojawia się problem, ponieważ wraz z wiekiem produkcja obydwu substancji zwalnia i ich mniejsza ilość znajduje się w organizmie. Tak powstają zmarszczki, skóra traci jędrność, staje się wiotka i nieestetycznie obwisa.

 

Medycyna estetyczna w walce o młody wygląd skóry

Wykorzystując właściwości i specyfikę działania obydwu substancji, wiele zabiegów z zakresu medycyny estetycznej polega na ich wstrzykiwaniu pod skórę. To tak zwane wypełnianie, które opiera się na iniekcjach specjalnie opracowanymi preparatami na bazie kwasu hialuronowego lub kolagenu.

 

Kwas hialuronowy występuje w kilku wersjach, ten o gęstszej, bardziej elastycznej strukturze tzw.: kwas hialuronowy usieciowany stosowany jest do poprawy kształtu twarzy i najczęściej wykorzystywany w zabiegach wolumetrii i modelowania. W standardowej wersji kwas hialuronowy służy do ostrzykiwania różnych części ciała i ma szerokie zastosowanie. Najczęściej zalecany jest w przypadku zmarszczek, cieni pod oczami, a także skóry widocznie zmęczonej, poszarzałej, która potrzebuje rewitalizacji. Warto wspomnieć również, że substancja stymuluje produkcję kolagenu, więc samo jej wprowadzenie pod skórę daje początek pełnej odnowie komórkowej.

 

Kolagen również wstrzykiwany jest pod skórę w postaci wypełniaczy. Tak samo jest stosowany na zmarszczki i bruzdy, które skutecznie wypełnia. Można z jego pomocą również zredukować blizny albo powiększyć usta. Kolagen wzmacnia ścianki komórek i uelastycznia naczynia krwionośne. Często jest więc zalecany w przypadku skóry naczynkowej, która wskazuje na jego niedobory w organizmie. Pod skórę wstrzykiwany jest kolagen pochodzenia roślinnego, więc zawsze przed pierwszym jego użyciem konieczne jest wykonanie próby uczuleniowej. I tutaj uwidacznia się przewaga kwasu hialuronowego nad kolagenem. Ten pierwszy jest naturalną substancją, występującą w organizmie człowieka, a więc nie wywołuje alergii i wykazuje większe bezpieczeństwo użycia i mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu.

 

Jeśli chodzi o trwałość efektów ostrzykiwania, to zarówno kwas hialuronowy, jak i kolagen działają około 12 miesięcy. Czas ten zależy od wielu czynników, jednak w przypadku kwasu hialuronowego szacuje się jego działanie pod skórą 9-12 miesięcy, a kolagenu 6-12 miesięcy. Później obydwie substancje ulegają naturalnemu rozkładowi i są wchłanianie w organizmie.

 

Kwas hialuronowy najlepszym wypełniaczem?

Wątpliwości na temat zastosowania kwasu hialuronowego lub kolagenu rozwieje najlepiej lekarz specjalista. Tylko w klinikach i gabinetach medycznych można poddać się bezpiecznemu zabiegowi. Ze względu na wysokie bezpieczeństwo i dłuższe efekty działania, kwas hialuronowy wydaje się być lepszym rozwiązaniem. Jednak w wielu przypadkach to właśnie kolagen może być naszym lepszym sprzymierzeńcem. Jeśli chodzi o wysokiej jakości wypełniacze oparte na kwasie hialuronowym, to polecamy wszystkim profesjonalistom gamę ZFill, preparaty dostępne w asortymencie IMESO AESTHETIC GROUP. Wypełniacze posiadają niezbędne certyfikaty i wykorzystywane są w zabiegach przez profesjonalistów już od 11 lat. Warto wspomnieć, że zostały wyróżnione przez Dermatologów Estetycznych w Niemczech jako najlepsze wypełniacze w 2013 roku.

Zobacz produkty

ZFill deep ² 1ml kwas hialuronowy usieciowany do wolumetrii
Produkt tylko dla Profesjonalistów

Komentarze

5/5
Kwas hialuronowy to dla mnie najlepszy wybór. Zaczęłam od powiększania ust i tak jakoś poszło dalej...cienie pod oczami, zmarszczki mimiczne. Jestem bardzo zadowolona z zabiegów i nie zamierzam zmieniać na nic innego.
5/5
Kwas hialuronowy usieciowany działa cuda. Jestem bardzo zadowolona z efektów jakie daje ten kwas. Z kolagenem nigdy nie miałam styczności, ale do kwasu hialuronowego mam słabość ;)
5/5
Ufam bezgranicznie kwasowi hialuronowemu, nie wyobrażam sobie życia bez zabiegów z kwasem.
BarbaraS
5/5
Jak dla mnie wybór jest prosty - na twarz kwas, a na dłonie kolagen, stosuję je już od kilku lat i moja skóra jest piękna i sprężysta. nie pamiętam czy w ogóle kiedyś taka była, jestem bardzo zadowolona. z efektów .

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły