Lampa Wooda w dermatologii i kosmetologii

Lampa Wooda w dermatologii i kosmetologii

Lampa Wooda to przenośna lampa kwarcowa. Wykorzystywana między innymi w diagnostyce dermatologicznej i w kosmetologii. Lampą można również badać osoby chorujące na czerniaka.


Czym jest lampa Wooda?

Lampa Wooda to urządzenie, które wykorzystuje zjawisko fluorescencji. W dermatologii urządzenie to stosowane jest jako niezwykle szybka i zarazem prosta metoda wykonania wstępnej diagnostyki mykologicznej. Lampa Wooda – kwarcowa, emituje promieniowanie ultrafioletowe długofalowe. Inaczej nazywane jest ono światłem Wooda lub czarnym światłem. Skąd akurat taka nazwa? Wzięła się ona stąd, że w lampie wykorzystywany jest specjalny czarny filtr. Filtr ten zbudowany jest z krzemianu baru i z dodatkiem tlenku niklu 9 procentowego – jego pasmo przepustowości mieści się w granicach 320 – 400 nm.

 

Lampa Wooda to diagnostyka poprzez promieniowanie UV, które sprawia, że różnego rodzaju schorzenia lub skóra cery zabarwiają się na inny kolor w zależności od rodzaju problemu. Jest to więc bardzo wygodny sposób na skuteczne zdiagnozowanie rodzaju cery lub schorzeń takich jak na przykład łupież.

 

Diagnostyka mykologiczna z wykorzystaniem lampy Wooda

Diagnostyka mykologiczna to diagnostyka zakażeń skóry wraz z jej przydatkami. Pobrany od pacjenta materiał bada się tutaj bezpośrednio pod mikroskopem oraz poprzez badanie hodowlane, które to pozwala zidentyfikować czynnik sprawczy. Lampa Wooda stanowi doskonałe uzupełnienie diagnostyki mykologicznej. Miejsca zmienione chorobowo ogląda się właśnie w świetle tej lampy. Na podstawie barwy światła emitowanego przez lampę stawia się diagnozę. Jest to metoda bardzo cenna zwłaszcza w różnicowaniu infekcji, które pojawiają się na skórze głowy, w okolicach pachwin lub w rejonach międzypalcowych.

 

Mikrosporiaza

Lampa Wooda wykorzystywana jest również w diagnostyce grzybicy owłosionej skóry głowy. Grzybica tego typu występować może zwłaszcza u dzieci pomiędzy 2 a 10 rokiem życia. Tutaj w zależności od czynnika etiologicznego schorzenie dzieli się na grzybicę strzygącą i grzybicę drobnozarodnikową. Dla tej grupy schorzeń typowym obrazem klinicznym są guzy skłonne do rozmiękania z treścią ropną, które tworzą się wokół mieszków włosowych. Przy diagnostyce tej grupy schorzeń obserwuje się fluorescencję lampy Wooda na kolor seledynowy lub zielonkawy.

 

Diagnostyka łupieżu

Łupież pstry to częste schorzenie, którego leczeniem zajmuje się dermatologia. Tutaj do diagnostyki również zastosować można lampę Wooda. Łupież pstry wywoływany jest przez drożdżaki. Jest to choroba bardzo powszechna w wielu krajach świata. Zmiany grzybicze pojawiają się w postaci plam jasnobrązowyvh lub niewielkich plamek, które delikatnie się złuszczają. Wykorzystując do diagnostyki lampę Wooda obserwuje się tutaj fluorescencję na matowozielony kolor.

 

Lampa znajduje też zastosowanie w diagnostyce łupieżu rumieniowego. Ten typ łupieżu to choroba bakteryjna. Obraz kliniczny tego schorzenia to ogniska rumieniowe, które się złuszczają. Powstają między innymi w okolicy pachwin. Tego typu zmianom nie towarzyszy jednak świąd. Lampa w tej diagnostyce wykorzystywana jest do zróżnicowania z grzybicą pachwin bądź też przestrzeni międzypalcowych. W tym przypadku fluorescencja jest malinowa.

 

 

Lampa Wooda w kosmetologii

Lampa Wooda często wykorzystywana jest w kosmetyce. Bada się nią przede wszystkim rodzaj cery oraz przydatki skóry. Promienie UV emitowane przez lampę wywołują fluorescencję – miejsca na skórze charakteryzują się różnym kolorem światła, właśnie w zależności od rodzaju cery.

 

  • Skóra normalna zabarwi się na kolor niebiesko-fioletowy.
  • Skóra sucha i odwodniona to bladoróżowe światło.
  • Skóra tłusta przybiera zabarwienie prawie czarne.
  • Skóra z właściwą ilością wody to kolor ciemnofioletowy lub ciemnoniebieski.
  • W przypadku nadmiernego rogowacenia skóry jej zabarwienie jest białe.

 

W ten sposób możliwe jest bardzo dokładne określenie rodzaju skóry, a co za tym idzie dobranie na przykład odpowiednich zabiegów lub kosmetyków.

 

Źródło: iMeso.pl

Zobacz produkty

Cryo 6 Arched Hanger

Komentarze

5/5
Miałam styczność z tą lampą przy diagnostyce choroby skóry głowy. Do tej pory chodziłam od lekarza do lekarza i nikt nie potrafił powiedzieć, co mi tak naprawdę jest.
MONIKA
5/5
Cześć :) Czy jest to prawdą , że lampa wooda jest bezpieczna dla kobiet w ciąże ? Szukam żeby wszystko było: szybko, fachowo, solidna obsługa klienta, usługa bardzo dobrej jakości w stosunku do ceny :)
Basia878
5/5
Super sprawa.. Nawet nie wiedziałam ze istnieje takie urządzenie co potrafi dokładnie określić rodzaj skóry. Super!

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły