Jak wygląda zabieg leczenia nadpotliwości botoksem?
Pierwsze objawy nadpotliwości zaczynają się pojawiać już w okresie dorastania. Nasilenie tej choroby przypada na okres między 20- 30 lat i dotyka 2-3 % populacji. Częściej to mężczyźni chorują na hiperhydrozę. Przyczyną tej choroby może być silny stres, nieodpowiednia dieta (zbyt pikantna), papierosy i alkohol. Nadpotliwość może być też spowodowana czynnikami genetycznymi. Ta niezwykle krępująca choroba jest przyczyną wielu kompleksów i znacznie utrudnia życie. Hiperhydroza może być leczona przy użyciu toksyny botulinowej. Przed zabiegiem należy wykluczyć wszystkie choroby, które mogą być przyczyną nadpotliwości takie jak cukrzyca, nowotwory, nadczynność tarczycy, infekcje czy zaburzenia neurologiczne.
Terapia toksyną botulinową
Jedną z metod leczenia natpotliwości jest terapia toksyną botulinową. Jest to bardzo skuteczna metoda leczenia. Polega ona na ostrzykiwaniu botoksem miejsc dotkniętych nadpotliwością. Jeszcze przed zabiegiem należy określić, które miejsca są nią najbardziej dotknięte. Często miejsca nadpotliwości pokrywają się strużkami potu, nie jest wtedy konieczna weryfikacja. Niekiedy do określenia ich konieczne jest użycie tzw. testu Miniora. Najczęściej są to okolice pach oraz dłonie i stopy. Kolejnym etapem zabiegu jest wstrzyknięcie w wyznaczone miejsca nie zbyt dużej dawki botoksu, którą uzyskuje się z bakterii Clostridium botulin. Zabieg wykonywany jest przy użyciu ultracienkich, sterylnych igieł. To powoduje blokadę nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To skutecznie hamuje wydzielanie potu. Efekt blokady wydzielania się potu jest widoczny po kilku dniach od terapii i utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Po tym czasie w miejsce zablokowanych wcześniej zakończeń nerwowych pojawiają się nowe. Leczenie można powtórzyć po około 7- 12 miesiącach od zabiegu. Lekkie zaczerwienienie i obrzęk, który może pojawić się po ostrzykiwaniu, znika zwykle w ciągu paru dni. Zabieg trwa około godziny. Leczenie natpotliwości botoksem na dłonie i stopy wymaga znieczulenia. Okolice pach są dla niektórych nieznacznie bolesne, dlatego tu też można zastosować znieczulenie.
Przeciwwskazania do leczenia nadpotliwości botoksem
Pomimo, iż leczenie hiperhydrozy botoksem jest skuteczne i całkowicie bezpieczne nie każdy może z tej metody skorzystać. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do jej stosowania jest ciąża i okres laktacji. Uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu oraz jakiekolwiek infekcje w okolicach planowanego zabiegu, również go wykluczają. Leczeniu nie mogą też być poddane osoby cierpiące na stwardnienie zanikowe boczne, czy zespół Eatona Lamberta. Niewskazane jest także wykonywanie tego zabiegu u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia i tych, którzy stosują leki antykoagulacyjne.
Komentarze