Leczenie nadpotliwości botoksem - IMESO
Leczenie nadpotliwości botoksem

Leczenie nadpotliwości botoksem

Nadpotliwość inaczej hiperhydroza to choroba, która dotyka wiele osób. Choć pocenie się jest naturalne tak jak oddychanie i ma na celu schłodzenie ludzkiego organizmu to niekiedy przybiera patologiczną formę. Mówi się o niej kiedy wytwarzanie potu przekracza 50 mg na 5 minut. Objawia się to spływaniem stróżek potu po skórze całego ciała. Generuje to konieczność zmiany odzieży nawet kilka razy dziennie. Osoby dotknięte nadpotliwością mierzą się z olbrzymim dyskomfortem, który często przeszkadza im w normalnym funkcjonowaniu. Niestety nie zawsze zmiana diety i stosowanie leków pozwalają pozbyć się tego problemu. Jednym ze skutecznych sposobów leczenia nadpotliwości jest stosowanie terapii toksyną botulinową. Takie zabiegi cieszą się coraz większą popularnością. Na czym polega leczenie nadpotliwości botoksem?


Jak wygląda zabieg leczenia nadpotliwości botoksem?

Pierwsze objawy nadpotliwości zaczynają się pojawiać już w okresie dorastania. Nasilenie tej choroby przypada na okres między 20- 30 lat i dotyka 2-3 % populacji. Częściej to mężczyźni chorują na hiperhydrozę. Przyczyną tej choroby może być silny stres, nieodpowiednia dieta (zbyt pikantna), papierosy i alkohol. Nadpotliwość może być też spowodowana czynnikami genetycznymi. Ta niezwykle krępująca choroba jest przyczyną wielu kompleksów i znacznie utrudnia życie. Hiperhydroza może być leczona przy użyciu toksyny botulinowej. Przed zabiegiem należy wykluczyć wszystkie choroby, które mogą być przyczyną nadpotliwości takie jak cukrzyca, nowotwory, nadczynność tarczycy, infekcje czy zaburzenia neurologiczne.

 

Terapia toksyną botulinową

Jedną z metod leczenia natpotliwości jest terapia toksyną botulinową. Jest to bardzo skuteczna metoda leczenia. Polega ona na ostrzykiwaniu botoksem miejsc dotkniętych nadpotliwością. Jeszcze przed zabiegiem należy określić, które miejsca są nią najbardziej dotknięte. Często miejsca nadpotliwości pokrywają się strużkami potu, nie jest wtedy konieczna weryfikacja. Niekiedy do określenia ich konieczne jest użycie tzw. testu Miniora. Najczęściej są to okolice pach oraz dłonie i stopy. Kolejnym etapem zabiegu jest wstrzyknięcie w wyznaczone miejsca nie zbyt dużej dawki botoksu, którą uzyskuje się z bakterii Clostridium botulin. Zabieg wykonywany jest przy użyciu ultracienkich, sterylnych igieł. To powoduje blokadę nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To skutecznie hamuje wydzielanie potu. Efekt blokady wydzielania się potu jest widoczny po kilku dniach od terapii i utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Po tym czasie w miejsce zablokowanych wcześniej zakończeń nerwowych pojawiają się nowe. Leczenie można powtórzyć po około 7- 12 miesiącach od zabiegu. Lekkie zaczerwienienie i obrzęk, który może pojawić się po ostrzykiwaniu, znika zwykle w ciągu paru dni. Zabieg trwa około godziny. Leczenie natpotliwości botoksem na dłonie i stopy wymaga znieczulenia. Okolice pach są dla niektórych nieznacznie bolesne, dlatego tu też można zastosować znieczulenie.

 

Przeciwwskazania do leczenia nadpotliwości botoksem

Pomimo, iż leczenie hiperhydrozy botoksem jest skuteczne i całkowicie bezpieczne nie każdy może z tej metody skorzystać. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do jej stosowania jest ciąża i okres laktacji. Uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu oraz jakiekolwiek infekcje w okolicach planowanego zabiegu, również go wykluczają. Leczeniu nie mogą też być poddane osoby cierpiące na stwardnienie zanikowe boczne, czy zespół Eatona Lamberta. Niewskazane jest także wykonywanie tego zabiegu u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia i tych, którzy stosują leki antykoagulacyjne. 

Zobacz produkty

Zimmer Z Cryo 6 Derma Cooler - Medyczne urządzenie chłodzące
ZFill deep ² 1ml kwas hialuronowy usieciowany do wolumetrii
Produkt tylko dla Profesjonalistów
ZFill deep ² 1ml kwas hialuronowy usieciowany do wolumetrii
Produkt tylko dla Profesjonalistów
ZFill refresh ² 1ml - kwas hialuronowy z gliceryną
Produkt tylko dla Profesjonalistów

Komentarze

5/5
Nie słyszałam dotąd o tym zabiegu. Bardzo się cieszę, że trafiłam na ten artykuł.
5/5
Żałuję, że dowiedziałam się o tym zabiegu dopiero teraz. Bardzo podniósł komfort mojego życia. Problem z poceniem już nie istnieje
Dorota
5/5
Jestem już po zabiegu i muszę przyznać, że efekty są świetne. Szkoda, że wcześniej się nie zdecydowałam
Iwona
5/5
Zabieg jest faktycznie skuteczny. Moja koleżanka wykonała go nie dawno i sama twierdzi że efekty są bardzo zadowalające. A mężczyźni też to wykonują?

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły