Metody usuwania żylaków - IMESO
Metody usuwania żylaków

Metody usuwania żylaków

Żylaki to zmienione chorobowo naczynia krwionośne, które wystają nad powierzchnię skóry i swoim wyglądem przypominają gruby sznurek. Wyróżnia je też niebieska barwa co jest bardzo widoczne na tle jasnej skóry. Przyczyną powstawania żylaków jest nieprawidłowe działanie zastawek naczyniowych lub słabych ścian żylnych. Występują one najczęściej u osób ze skłonnościami genetycznymi do żylaków . Jeśli, któreś z rodziców zmaga się z tym problemem to jest duże prawdopodobieństwo, że wystąpi on także u jego dzieci. Powstawaniu żylaków sprzyjają także: siedzący tryb życia lub stojąca praca, a także ciężka fizyczna praca, która wymusza przyjęcie nieprawidłowej pozycji ciała. Żylaki pojawiają się także u osób z nadwagą, problemami hormonalnymi, u kobiet w ciąży oraz uosób w podeszłym wieku. Niezależnie od przyczyny pojawienia się żylaków są one defektem kosmetycznym, który wywołuje kompleksy i złe samopoczucie. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na pobycie się żylaków. Jakie to metody?

Żylaki defekt kosmetyczny czy choroba?

Wiele osób traktuje żylaki wyłącznie jako defekt kosmetyczny. Tymczasem, aby dobrać skuteczny sposób ich usunięcia oraz zminimalizować ryzyko nawrotu tego problemu, warto poddać się szczegółowej diagnozie. Jest to o tyle istotne, że chorobom żył często towarzyszą zmiany w otaczających tkankach, takie jak: obrzęki i owrzodzenia. Może pojawić się także zapalenie skóry, które objawia się swędzeniem zmienionego chorobowo miejsca. Przed podjęciem decyzji o sposobie usunięcia żylaków należy więc wykonać szczegółowe badania diagnostyczne. Często bywa tak, że żylaki świadczą o problemach z wydolnością krążenia. Zastawki znajdujące się w żyłach tracą szczelność i krew zamiast wędrować w górę ku sercu, cofa i dochodzi do jej zastoju. Bardzo ważna w radzeniu sobie z tym problemem jest profilaktyka. Na pewno warto zadbać o zdrowy tryb życia, unikać ciągłego siedzenia, palenia papierosów i niezdrowego jedzenia. Jeśli mamy skłonności genetyczne do żylaków, warto także zrezygnować z sauny i gorących kąpieli, które niekorzystnie wpływają na układ krążenia. W tym przypadku dobrze jest też korzystać z kompresoterapii i nosić odpowiednie, uciskowe podkolanówki lub rajstopy.Jeśli jednak ten problem już się u nas pojawił najpierw należy wykonać USG dopplerowskie, które pozwala bezinwazyjnie ocenić przepływ krwi w poszczególnych tętnicach i żyłach. Po tym badaniu można skorzystać z którejś z poniższych metod usuwania żylaków. 

 

Laserowe leczenie żylaków

Jednym z bardzo skutecznych sposobów poradzenia sobie z żylakami jest laseroterapia. Niewątpliwie największą zaletą tej metody jest niska inwazyjność. Zabieg nie wymaga pobytu w szpitalu ani długiej rekonwalescencji. Świetnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku niewydolności dużych żył, z którymi inne zabiegi sobie nie radzą.

 

Stripping

Stripping polega na chirurgicznym usuwaniu dużych, niewydolnych pni żylnych. Zabieg ten wymaga cięcia chirurgicznego w pachwinie i na goleni. Wykonuje się go w trybie chirurgii jednego dnia przy znieczuleniu anestezjologicznym, by zapewnić pacjentowi komfort i bezpieczeństwo podczas zabiegu. Stripping jest skuteczny jednak powoduje powstanie krwiaka. Znika on po około 2- 3 tygodniach od zabiegu.

 

Para wodna

Nowością w leczeniu żylaków jest para wodna. Jest to zabieg, który niejako poszerza możliwości bezinwazyjnego leczenia żylaków. Zwłaszcza tych, których nie można usunąć laserowo ze względu na to, że umiejscowione są zbyt płytko pod skórą lub mają zbyt kręty przebieg. Para wodna świetnie sprawdzi się właśnie w przypadku tego rodzaju żylaków. Leczenie odbywa się szybko, właściwie bez bólu i potrzeby rekonwalescencji. Metoda jest skuteczna jednak nie ma zastosowania w przypadku każdej niewydolności żylnej. 

 

Skleroterapia

Skleroterapia to jedna z najbardziej popularnych metod usuwania żylaków. Polega na wstrzyknięciu specjalnego płynu do żyły. Powoduje on odczyn zapalny ścianek naczynia, które w efekcie prowadzi do zamknięcia jego światła. Żylak zapada się i znika ponieważ krew nie może przez niego przepływać. Skleroterapię często łączy się z innymi mało inwazyjnymi zabiegami takimi jak leczenie laserowe. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty w krótkim czasie, a także indywidualnie dopasować wybór metody do potrzeb pacjenta. 

Zobacz produkty

Koło do urządzenia Z Cryo 6
Zimmer Z Cryo 6 Derma Cooler - Medyczne urządzenie chłodzące
Zimmer Z Cryo 6 Derma Cooler - Medyczne urządzenie chłodzące
Adapter laserowy ARION Cryo6 / Cryo mini / Cryo5

Komentarze

5/5
Mam paskudnego żylaka pod lewym kolanem. Jest coraz bardziej widoczny i coraz częściej go odczuwam. Wiem,że pora letnia nie jest najlepsza na tego typu zabiegi,ale jesienią na pewno wybiorę si ę do lekarza. Zobaczymy do jakiego zabiegu będę się kwalifikować.
5/5
Moja mama miała dużego żylaka na jednej nodze i tylko chirurgicznie można było go usunąć. Po żylaku nie ma dzisiaj ślady i co ważne nie odczuwa już bólu w tej nodze,ale musi się pilnować,aby nie powstały nowe żylaki.
5/5
Muszę namówić mojego tatę na laser. Żylaki ma już od bardzo dawna i wiem,że dokuczają mu co jakiś czas i nie wygląda to zbyt dobrze.
5/5
W moim przypadku skuteczna okazała się laseroterapia. Bardzo dobrze zniosłam zabieg , a okres rekonwalescencji nie był długi i uciążliwy. Zadowolona jestem z zabiegu.
5/5
Miałam już tak dużego żylaka na jednej łydce,że musiałam go usunąć chirurgiczne. Dzisiaj już nie ma po nim śladu , a ja bardzo się pilnuję aby nie powstały nowe żylaki, a przynajmniej takie duże.

dodaj komentarz

Ocena

Powiązane filmy

Najnowsze filmy

Powiązane artykuły

Najnowsze artykuły