Żylaki defekt kosmetyczny czy choroba?
Wiele osób traktuje żylaki wyłącznie jako defekt kosmetyczny. Tymczasem, aby dobrać skuteczny sposób ich usunięcia oraz zminimalizować ryzyko nawrotu tego problemu, warto poddać się szczegółowej diagnozie. Jest to o tyle istotne, że chorobom żył często towarzyszą zmiany w otaczających tkankach, takie jak: obrzęki i owrzodzenia. Może pojawić się także zapalenie skóry, które objawia się swędzeniem zmienionego chorobowo miejsca. Przed podjęciem decyzji o sposobie usunięcia żylaków należy więc wykonać szczegółowe badania diagnostyczne. Często bywa tak, że żylaki świadczą o problemach z wydolnością krążenia. Zastawki znajdujące się w żyłach tracą szczelność i krew zamiast wędrować w górę ku sercu, cofa i dochodzi do jej zastoju. Bardzo ważna w radzeniu sobie z tym problemem jest profilaktyka. Na pewno warto zadbać o zdrowy tryb życia, unikać ciągłego siedzenia, palenia papierosów i niezdrowego jedzenia. Jeśli mamy skłonności genetyczne do żylaków, warto także zrezygnować z sauny i gorących kąpieli, które niekorzystnie wpływają na układ krążenia. W tym przypadku dobrze jest też korzystać z kompresoterapii i nosić odpowiednie, uciskowe podkolanówki lub rajstopy.Jeśli jednak ten problem już się u nas pojawił najpierw należy wykonać USG dopplerowskie, które pozwala bezinwazyjnie ocenić przepływ krwi w poszczególnych tętnicach i żyłach. Po tym badaniu można skorzystać z którejś z poniższych metod usuwania żylaków.
Laserowe leczenie żylaków
Jednym z bardzo skutecznych sposobów poradzenia sobie z żylakami jest laseroterapia. Niewątpliwie największą zaletą tej metody jest niska inwazyjność. Zabieg nie wymaga pobytu w szpitalu ani długiej rekonwalescencji. Świetnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku niewydolności dużych żył, z którymi inne zabiegi sobie nie radzą.
Stripping
Stripping polega na chirurgicznym usuwaniu dużych, niewydolnych pni żylnych. Zabieg ten wymaga cięcia chirurgicznego w pachwinie i na goleni. Wykonuje się go w trybie chirurgii jednego dnia przy znieczuleniu anestezjologicznym, by zapewnić pacjentowi komfort i bezpieczeństwo podczas zabiegu. Stripping jest skuteczny jednak powoduje powstanie krwiaka. Znika on po około 2- 3 tygodniach od zabiegu.
Para wodna
Nowością w leczeniu żylaków jest para wodna. Jest to zabieg, który niejako poszerza możliwości bezinwazyjnego leczenia żylaków. Zwłaszcza tych, których nie można usunąć laserowo ze względu na to, że umiejscowione są zbyt płytko pod skórą lub mają zbyt kręty przebieg. Para wodna świetnie sprawdzi się właśnie w przypadku tego rodzaju żylaków. Leczenie odbywa się szybko, właściwie bez bólu i potrzeby rekonwalescencji. Metoda jest skuteczna jednak nie ma zastosowania w przypadku każdej niewydolności żylnej.
Skleroterapia
Skleroterapia to jedna z najbardziej popularnych metod usuwania żylaków. Polega na wstrzyknięciu specjalnego płynu do żyły. Powoduje on odczyn zapalny ścianek naczynia, które w efekcie prowadzi do zamknięcia jego światła. Żylak zapada się i znika ponieważ krew nie może przez niego przepływać. Skleroterapię często łączy się z innymi mało inwazyjnymi zabiegami takimi jak leczenie laserowe. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty w krótkim czasie, a także indywidualnie dopasować wybór metody do potrzeb pacjenta.
Komentarze