Najlepsze zabiegi na „twarz biegacza”

Najlepsze zabiegi na „twarz biegacza”

„Twarz biegacza” – co to takiego?

Bieganie jest tylko jednym ze sportów, które powodują powstanie „twarzy biegacza”. Tak naprawdę chodzi tutaj o wzmożony wysiłek fizyczny, który systematycznie wykonywany doprowadza do utraty elastyczności skóry z powodu zaniku podściółki tłuszczowej. Na twarzy pogłębiają się więc zmarszczki i bruzdy, traci ona naturalny owal i wygląda na zdecydowanie starszą niż jest w rzeczywistości. To dlatego częste i intensywne treningi z jednej strony modelują ciało, powiększają mięśnie i wpływają na jędrność ciała, a z drugiej negatywnie wpływają na twarz, której skóra szybciej się starzeje i nieestetycznie obwisa.

 

Dlaczego intensywny sport postarza?

Treningi cardio powodują wytworzenie dużych dawek wolnych rodników, co przyspiesza procesy degradacji włókien kolagenowych i elastynowych. Dzieje się tak podczas dużego wysiłku, powyżej 1,5 godziny dziennie. Intensywne treningi powodują również odwodnienie naskórka, nasilenie stresu komórkowego oraz przedwczesną śmierć komórek. Pod skórą gromadzą się również szkodliwe substancje takie jak kwas mlekowy, kwas moczanowy, sód lub chlor. Nie bez znaczenia jest uprawianie sportów na dworze. Podczas treningów na świeżym powietrzu skóra jest narażona także na promieniowanie UV.

 

Zmiany powstające na ciele dotyczą nie tylko twarzy, ale też piersi u kobiet i pośladków. Zwłaszcza niezalecane są duże ilości ćwiczeń powodujących ruch „góra-dół”, czyli skakanie na skakance, na trampolinie czy właśnie bieganie. Dodatkowo wymienione procesy zachodzące pod skórą w czasie intensywnych ćwiczeń mogą prowadzić do powstawania zmian trądzikowych, stanów zapalnych i odwodnienia skóry.

 

Nie oznacza to jednak, że sport postarza i nie powinien być uprawiany, by nie doprowadzić do „twarzy biegacza”. Jak zawsze najważniejszy jest tutaj umiar. Zamiast długich i męczących treningów, zaleca się uprawianie sportu 30-60 minut trzy razy w tygodniu, co w zupełności wystarczy do zadbania o zdrowie i smukłą sylwetkę. Istotna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry, bo jej zaniedbanie w dużej mierze przyczynia się do powstania „twarzy biegacza” i innych konsekwencji częstych i wyczerpujących treningów.

 

Jak uniknąć zmian na skórze?

Jeśli sport uprawiamy głównie na dworze, to bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków z filtrem UV. Wystarczy przed wyjściem zastosować na odsłonięte części ciała krem ochronny. Na młody wygląd skóry wpływa również stosowanie przeciwutleniaczy, które skutecznie walczą z wolnymi rodnikami. Najpopularniejsze i ogólnie dostępne antyoksydanty to witamina C i E, a także wyciągi roślinne. Ważna jest również odpowiednia dieta, która zapewni nawilżenie skóry oraz dostarczy jej cennych składników odżywczych. Polecane są szczególnie zabiegi profilaktyczne z zakresu medycyny estetycznej. Rewitalizacja skóry witaminą C albo infuzja tlenowa sprawią, że skóra zostanie dogłębnie dotleniona, nawilżona i odżywiona. Są one polecane nie tylko dla osób aktywnych fizycznie, ale też wszystkich innych, które chcą na dłużej utrzymać młody i piękny wygląd skóry.

Zobacz produkty

Komentarze

5/5
Staram się zabezpieczać skórę przed wiatrem i słońcem podczas biegania, ale nie do końca to działa. Czasem pojawiają się jakieś niekorzystne zmiany, a od słońca skóra jest sucha. Będę z tym walczyć .
5/5
Uwielbiam biegać, biegam praktycznie od zawsze. Jestem jeszcze młoda i nie zauważyłam jakiś niepokojących zmian na twarzy. Odżywiam się zdrowo i dbam ogólnie o siebie. Nie chcę mieć "twarzy biegacza"
Wojciech
5/5
Sam taką twarz zniwelowalem, to bylo cos strasznego..

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły