Przebarwienia skóry - przyczyny i metody usuwania - IMESO
Przebarwienia skóry - przyczyny i metody usuwania

Przebarwienia skóry - przyczyny i metody usuwania

Przebarwienia skóry to drugi obok zmarszczek defekt estetyczny, który jest oznaką starzenia się skóry. Za powstawanie przebarwień odpowiedzialne są geny, ale także nadmierne opalanie lub nie zabezpieczanie skóry przed promieniami UVB. Piegi i nieestetyczne plamki, pojawiają się na skórze najczęściej po okresie letnim, podczas którego wystawiamy skórę na ekspozycję słoneczną, nie zawsze pamiętając o dobrym zabezpieczeniu (kremy z filtrem). Szpecące przebarwienia są też wynikiem zaburzeń hormonalnych lub przebytych infekcji. Mogą się też pojawić kiedy przyjmujemy niektóre leki, stosujemy zioła czy kremy. Niezależnie od tego co jest ich przyczyną, przebarwienia powodują kompleksy i sprawiają, że skóra wygląda na starszą niż jest w rzeczywistości. Jak skutecznie pozbyć się przebarwień? Medycyna estetyczna oferuje rozwiązania, które w łatwy i szybki sposób przywrócą skórze piękny wygląd.

Przyczyny powstawania przebarwień

Ciemniejsze plamy na skórze nazywane przebarwieniami powstają kiedy melanocyty, czyli komórki wytwarzające melaninę, działają nieprawidłowo. Komórki wytwarzające barwnik skóry, mogą być czasem zbyt aktywne i produkować za dużo barwnika. Główną przyczyną powstawania przebarwień jest oczywiście promieniowanie słoneczne. To dlatego przebarwienia najczęściej pojawiają się na twarzy, dłoniach, przedramionach czy dekolcie, czyli w miejscach najbardziej wystawianych na słońce. Niebagatelny udział w powstawaniu szpecących plam, mają także zmiany w wydzielaniu hormonów, niektóre leki oraz substancje fotouczulające, znajdujące się w perfumach lub kosmetykach. Im jesteśmy starsi tym mamy ich więcej i są bardziej widoczne. Okazuje się że aż 35% kobiet po 30 roku życia i aż 90 % kobiet po 50 roku życia boryka się z problemem szpecących przebarwień.U młodszych kobiet oprócz zaburzeń hormonalnych związanych z ciążą czy karmieniem piersią, przyczyną powstawania przebarwień jest także przyjmowanie środków antykoncepcyjnych. Nadczynność tarczycy lub niedoczynność kory nadnerczy czy stany zapalne przydatków również sprzyjają powstawaniu przebarwień u tej grupy kobiet. Zdarza się także, że plamy pojawiają się w miejscach zmian trądzikowych, zwłaszcza jeśli skóra twarzy jest wystawiana na słońce po intensywnych zabiegach dermatologicznych. Przebarwienia u kobiet po 50 roku życia, powstają natomiast w wyniku stosowania hormonalnej terapii zastępczej i są związane z zaburzeniami hormonalnymi w czasie przekwitania. Mogą być też związanie z częstymi w tym wieku problemami z wątrobą.

 

Usuwanie przebarwień

Pierwszym etapem w pozbywaniu się przebarwień powinna być konsultacja dermatologiczna. Lekarz pomoże określić jaki to rodzaj przebarwień i dzięki temu łatwiej będzie dobrać odpowiednie zabiegi. Powierzchniowe zmiany leczone są poprzez stosowanie środków wybielających. Świeżo powstałe przebarwienia można wybielić przy pomocy hydrochinon. Rezultaty jego zastosowania są widoczne po kilku tygodniach. Skutkiem ubocznym jego stosowania są jednak odbarwienia skóry wokół przebarwienia. Alternatywą dla tego środka wybielającego są retinoidy. Mechanizm ich działania polega na zaburzeniu produkcji melaniny leczenie nim trwa do 3 miesięcy, nie powoduje jednak efektów ubocznych. Przebarwienia usuwa się także przy pomocy peelingów chemicznych. Naskórek zostaje złuszczony przy pomocy kwasu glikolowego, TCA lub kojowego.

Bardzo skuteczną i trwałą metodą jest użycie lasera do usuwania przebarwień. Laseroterapią można poddać takie rodzaje przebarwień jak: osuda, przebarwienia posłoneczne, piegi czy przebarwienia pozapalne. Podczas zabiegu głowica laserowa pracuje z idealną precyzją jeśli chodzi o gęstość emisji wiązki jak i jej głębokość, pozostawiając odpowiednią ilość nienaruszonych tkanek. Po zastosowaniu lasera rozpoczyna się proces intensywnej odnowy skóry, w rezultacie której zmiana znika.

Kolejnym zabiegiem, który w skuteczny sposób pomoże w walce z przebarwieniami jest mezoterapia. Podczas zabiegu bezpośrednio w miejsce zmienione chorobowo podaje się substancje lecznicze za pomocą igły. O tym jaki będzie skład wstrzykiwanej substancji decyduje lekarz. Efektem tego zabiegu jest wyrównany koloryt skóry. Mezoterapia bezigłowa, podczas której za pomocą specjalnego aplikatora, wysyłającego fale elektromagnetyczne, wprowadzone są w głąb skóry składniki odżywcze to równie skuteczna metoda leczenia przebarwień. Taki zabieg sześciokrotnie zwiększa zdolność skóry do wchłaniania substancji, jest niezwykle skuteczny i całkowicie bezbolesny.

Zobacz produkty

Ramię Zabiegowe Pantograf do chłodziarki Z Cryo 6

Komentarze

5/5
Wystarczyło,że raz wystawiłam twarz na słońce bez kremu ochronnego i w efekcie mam brązowe plamy na czole. Czekam tylko aż słońce przestanie tak mocno świecić i wybieram się na laser, bo zatuszować się tego nie da.
5/5
Laser daje bardzo dobre rezultaty jeśli chodzi o likwidację przebarwień. Miałam na czole brzydkie plamy od słońca. Po kilku seriach laserem zniknęły. Teraz chronię skórę kremami z filtrem.
5/5
Przebarwienia pojawiły się u mnie podczas walki z trądzikiem. Leki które stosowałam w reakcji ze słońcem spowodowały powstanie ciemnych plam na plecach i na czole. Po zakończonej terapii lekarz skierował mnie na mezoterapię. Efekty są rewelacyjne, ale pewnie już się nie rozstanę z kremami ochronnymi.
Agata
5/5
Z tego co słyszałam to najlepiej w okresie jesiennym przed zimą, ale nie jestem pewna.
Wiola
5/5
Czy można wykonywać zabiegi peelingami teraz w zimie? Czy lepiej zaczekać na wiosnę?

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły