Przyczyny powstawania rozstępów

Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy to blizny, które szpecą ciało. Każda kobieta, która boryka się z tym problemem, marzy zapewne o tym, aby raz na zawsze pozbyć się ich. Jednak samo zniwelowanie problemu to tylko połowa sukcesu. Warto wiedzieć jakie są przyczyny powstawania rozstępów, aby skutecznie zapobiegać ich pojawianiu się na skórze.


Rozstępy, które pojawią się na skórze, bardzo trudno później zniwelować. Współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna to szeroka oferta rozmaitych zabiegów, które pomagają likwidować te zmiany. Jednak nie ma chyba metody, która zredukuje takie blizny w stu procentach, zwłaszcza jeżeli są już w bardzo zaawansowanej fazie.

 

Dlaczego pojawiają się rozstępy?

Jest wiele przyczyn pojawiania się rozstępów na ciele. Bardzo często powstają one w momencie, kiedy borykamy się z nagłym i bardzo szybkim przyrostem masy ciała, czyli tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej. Podobnie w przypadku spadku masy ciała – rozstępy mogą pojawić się u osób, które drastycznie się odchudzają, przez co bardzo szybko tracą na wadze.

Przyczyną powstawania rozstępów mogą być również hormony. Za rozstępy odpowiada przede wszystkim kortyzol, który to wytwarzany jest przez nadnercza. Jest on nazywany zamiennie hormonem stresu. Jego poziom w organizmie wzrasta na przykład podczas wysiłku fizycznego, w czasie ciąży, albo u osób, które borykają się z nadwagą. W momencie, kiedy to poziom kortyzolu w organizmie jest zbyt duży, upośledzone zostają komórki, które to w organizmie odpowiedzialne są za produkcję białka. Białko z kolei odpowiedzialne jest właśnie za elastyczność skóry oraz jej sprężystość. W takiej sytuacji włókna kolagenowe stają się bardzo słabe, przez co pękają i tworzą na skórze widoczne bruzdy. Są to właśnie te niechciane rozstępy. Jeśli dana osoba boryka się z nadwagą, to rozstępy te są jeszcze dodatkowo rozciągane.

Jeszcze inną przyczyną pojawienia się rozstępów jest niskobiałkowa dieta, leczenie kortykosteroidami, jak również przewlekłe schorzenia wątroby. Niejednokrotnie do pojawienia się rozstępów przyczyniają się też infekcje, które to odpowiedzialne są za niedobory białka w organizmie.

 

Jak rozwijają się zmiany?

Rozwój rozstępów dzieli się zasadniczo na dwa etapy. I tak etap pierwszy to faza zapalna. W tej fazie pasma mają czerwoną barwę. Położone są równolegle do siebie, a z kolei prostopadle do kierunku rozciągania skóry. Co najważniejsze, to właśnie rozstępy w pierwszej fazie można skutecznie wyeliminować. Etap drugi to tak zwana faza zanikowa. Tutaj rozstępy są perłowo-białe. Zmiany widoczne na skórze są nieco pomarszczone oraz zapadnięte. Rozstępy w tej fazie są już niemożliwe do pełnego wyeliminowania. Można co najwyżej zmniejszyć ich widoczność poprzez odpowiednie zabiegi i kosmetyki.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Pełne zniwelowanie rozstępów, które już wejdą w drugą fazę jest praktycznie niemożliwe. Dlatego właśnie zamiast borykać się z ich leczeniem, warto skutecznie zapobiegać powstawaniu. Podstawą jest tutaj oczywiście odpowiednia pielęgnacja skóry. Współczesny rynek kosmetyczny to dziś rozmaite preparaty, które w sposób właściwy pielęgnują i odżywiają skórę, co zdecydowanie zmniejsza możliwość pojawienia się niechcianych rozstępów. Ważnym elementem profilaktyki są masaże. Skorzystanie co jakiś z odpowiedniego zabiegu jest wręcz wskazane dla każdego, kto absolutnie nie chce widzieć na swoim ciele szpecących zmian. Ćwiczenia fizyczne i w ogóle aktywność fizyczna, znacząco zmniejszają ryzyko powstawania rozstępów. Ryzyko to zmniejsza się również przy odpowiedniej diecie. Niezwykle ważna jest też kontrola wagi. A co najistotniejsze w tym zakresie – należy zadbać o to, żeby w bardzo szybkim tempie nie przytyć, albo nie stracić na wadze. Taka sytuacja bowiem znacząco zwiększa możliwość pojawienia się rozstępów.

 

Źródło: iMeso.pl

Zobacz produkty

Adapter laserowy bez klipsa do urządzenia Cryo6 / Cryo mini / Cryo5

Komentarze

Dorotka_Mis
5/5
Również polecam zabieg falami uderzeniowymi. Jest to prosty sposób na pozbycie się rozstępów. Jestem bardzo zadowolona z rezultatów, ale też od teraz zawsze pamiętam o stosowaniu kremu co zapobiega powstanie rozstępów.
Scupła
Miałam falę uderzeniową w klinice Allmed na moje rozstępy w klinice Allmed. Rewelacja:) To chyba właśnie ta fala ZWavepro. Polecam wszystkim Paniom:)

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły