https://www.traditionrolex.com/1
https://www.traditionrolex.com/1
https://www.traditionrolex.com/1
https://www.traditionrolex.com/1
 PTME rozmawia z posłem Witoldem Waszczykowskim o regulacji rynku medycyny estetycznej w Polsce - IMESO
PTME rozmawia z posłem Witoldem Waszczykowskim o regulacji rynku medycyny estetycznej w Polsce
23.12.2013

PTME rozmawia z posłem Witoldem Waszczykowskim o regulacji rynku medycyny estetycznej w Polsce

30 września prezes i viceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej (Konrad Zarzecki i Anna Galęba), spotkali się z posłem Witoldem Waszczykowskim (PIS) w sprawie regulacji medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej na rynku polskim. Przedstawiono aktualny stan i analizę rynku medycyny estetycznej w naszym kraju. PTME zapoznało posła Waszczykowskiego z problemem braku jakichkolwiek regulacji prawnych dotyczących medycyny estetycznej w Polsce. Poseł Waszczykowski wykazał duże zaniepokojenie obecnym stanem prawnym i zwyczajami panującymi w tym obszarze.

Poseł Waszczykowski podzielił zdanie przedstawicieli PTME, że przy tak dużym rynku jakim jest medycyna estetyczna, nie jest dopuszczalne, żeby nie było jasne kto może wykonywać zabiegi w tej dziedzinie. Natomiast brak wyraźnego rozgraniczenia uprawnień pomiędzy lekarza, kosmetologa i kosmetyczkę, poseł uznał za wysoce szkodliwe społecznie, ponieważ stanowi zagrożenie dla dużej liczby pacjentów. Poseł zgodził się także, że przekraczaniem granicy skórno – naskórkowej powinien zajmować się wyłącznie lekarz, ponieważ on jako jedyny posiada właściwą wiedzę medyczną niezbędną do wykonywania takich zabiegów i radzenia sobie z ewentualnymi powikłaniami.

Poseł podzielił także dużą troskę PTME o bezpieczeństwo pacjentów i zwrócił uwagę, że koresponduje to z celami polskiego Rządu i w szczególności Ministerstwa Zdrowia. Viceprezes PTME zwróciła uwagę posła Waszczykowskiego na dążenia dermatologów-wenerologów do ograniczenia innym lekarzom uprawnień do wykonywania zabiegów ME, poprzez uzurpowanie sobie praw wyłączności do tego obszaru medycyny. Poseł Waszczykowski z zainteresowaniem i zrozumieniem przyjął przedstawione przez dr Galębę motywy działania dermatologów-wenerologów, jak i sam fakt, że medycyna estetyczna i przeciwstarzeniowa jest połączeniem wielu specjalności, takich jak na przykład: chirurgii plastycznej, chirurgii ogólnej, endokrynologii, neurologii, ortopedii, ginekologii, dermatologii, psychologii a nawet psychiatrii. Poseł Waszczykowski zgodził się, że medycyna estetyczna jako multispecjalizacja, powinna dążyć do utworzenia niezależnej specjalizacji, którą będzie mógł zajmować się każdy lekarz, a nie wyłącznie dermatolodzy-wenerolodzy.

 

 

Prezes PTME przedstawił posłowi wyniki analizy rynku medycyny estetycznej i konsekwencji ograniczenia do niej dostępu wyłącznie dla dermatologów-wenerologów. Poseł Waszczykowski zgodził się z argumentacją prezesa PTME, że poprzez stosunkowo niewielką liczbę dermatologów-wenerologów zajmujących się tą dziedziną medycyny, takie ograniczenie uprawnień doprowadziłoby do znacznego spadku jakości zabiegów, przy jednoczesnym znacznym wzroście ich cen, co jest sprzeczne z interesem społecznym. Poza tym poseł Waszczykowski z prezesem Zarzeckim i viceprezesem dr Galębą zgodnie zauważyli, że taka regulacja stałaby w sprzeczności z polityką Rządu RP prowadzącą do uwolnienia i deregulacji wielu zawodów, rozpoczętą przez Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina i kontynuowaną przez obecnego ministra Marka Biernackiego. Poza tym poseł wykazał zaniepokojenie faktem, że Polska byłaby jedynym lub jednym z nielicznych krajów stosujących takie obostrzenia, tym bardziej, że nie ma zwyczaju stosowania ich w innych obszarach medycyny.

Poseł Witold Waszczykowski, bardzo poważnie traktując przedstawiony problem, zaproponował zarządowi Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej przygotowanie interpelacji poselskiej do Ministerstwa Zdrowia i Komisji Zdrowia dotyczącej regulacji medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej w Polsce mającej prowadzić, w szczególności, do umożliwienia wykonywania takich zabiegów wyłącznie przez lekarzy i to lekarzy wszystkich specjalności, bez wyjątku czy wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń. Obecnie zarząd PTME pracuje nad projektem tej interpelacji.

 

Źródło: www.ptme.pl

Zobacz produkty

Aplikator do zabiegów kriolipolizy ZLipo, rozmiar Large (L)

Komentarze

Daria
5/5
Bardzo ciekawe informacje. Poznałam kiedyś posła Witolda Waszczykowskiego. Jednak nie wiem czy po prostu to nie są puste słowa.

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły

https://www.traditionrolex.com/1