Kwasy działają przede wszystkim złuszczająco. Dzięki temu skóra staje się elastyczna, ujednolicona, następuje redukcja niedoskonałości, ściągnięcie porów, normalizacja wydzielania sebum. Niektóre z kwasów mają właściwości nawilżające, przeciwzapalne lub rozjaśniające. Stosowane są również w przypadku blizn czy przebarwień. Mogą być wykorzystywane jako dodatkowy zabieg, uzupełniający pielęgnację skóry jesienią lub na wiosnę albo jako terapia, która ma przynieść oczekiwane efekty.
AHA, BHA, PHA – jakie to kwasy?
Kwasy AHA mają najsilniejsze działanie, jednak co za tym idzie, ryzyko związane z ich wykorzystaniem również jest najsilniejsze. Przede wszystkim stosowane są w celu odmłodzenia i oczyszczenia skóry. Polecane są osobom z trądzikiem, przebarwieniami, zmarszczkami. Kwasy AHA nazywane są owocowymi, bo w większości są otrzymywane właśnie z owoców. Zaliczamy do nich:
- kwas mlekowy – działa złuszczająco i antybakteryjnie, wzmacnia włókna kolagenowe, nawilża skórę,
- kwas jabłkowy – zmiękcza i wygładza twardy, zrogowaciały naskórek,
- kwas glikolowy – regeneruje komórki, rozjaśnia przebarwienia,
- kwas migdałowy – posiada najlepsze właściwości antybakteryjne, hamuje łojotok, złuszcza i nawilża skórę, reguluje wydzielanie sebum. Dedykowany jest dla osób z niedoskonałościami jako cotygodniowy peeling,
- kwas cytrynowy – działa silnie rozjaśniająco, więc pomaga usuwać przebarwienia ze skóry.
Kwasy BHA to przede wszystkim dobrze znany kwas salicylowy. Występuje w wielu kosmetykach, które dedykowane są do cery tłustej z niedoskonałościami np.: w tonikach, kremach. Wykazuje działanie złuszczające, przeciwtrądzikowe, antybakteryjne. Jest łagodniejszy niż kwasy z grupy AHA, więc istnieje mniej przeciwwskazań do jego zastosowania.
Kwasy PHA działają zdecydowanie najdelikatniej, więc mogą je stosować osoby nawet o skórze wrażliwej. Nie powodują podrażnień, pieczenia, wysuszenia skóry. Do kwasów tego typu zaliczany jest przede wszystkim kwas laktobionowy. Otrzymywany jest z naturalnej laktozy. Działa silnie antyoksydacyjnie, zapobiega zwiotczeniu skóry, opóźnia powstawanie zmarszczek. Posiada zdolności do wiązania wody, więc tworzy na skórze film, powodując że jest gładka i elastyczna, a także bardziej odporna na czynniki zewnętrzne.
Jak stosować kwasy na skórę?
Z zabiegów za pomocą kwasów można skorzystać w gabinecie kosmetycznym albo medycyny estetycznej. Na pewno na początku nie należy eksperymentować z nimi w domu. Niektóre powodują skutki uboczne w postaci podrażnień, pieczenia, zaczerwienienia i przesuszenia skóry. W domu można stosować preparaty z nimi w składzie, które nie działają tak silnie, ale wspomagają pielęgnację cery. W sklepach internetowych dostępne są kwasy, z których można samodzielnie zrobić domowy peeling. Najlepiej na początku stosować je rozcieńczone jako peeling. Później natomiast zwiększać stopniowo stężenie kwasu podawanego na skórę. Tutaj jednak przyda się wizyta w salonie kosmetycznym w celu porady. Specjalista najlepiej doradzi nam czy kwas jest w ogóle polecany dla naszej skóry, w jakim stężeniu i jak często możemy go stosować.
Kwasy nie powinny być stosowane latem. Uwrażliwiają skórę i mogą się przyczynić do powstawania podrażnień lub nawet poparzeń słonecznych. Najlepszym okresem na ich stosowanie jest późna jesień, zima i wczesna wiosna, kiedy jeszcze nie ma wysokich temperatur i dużego nasłonecznienia.
Komentarze