Zabiegi na rumień na policzkach
Rumień na twarzy i pajączki to złożony problem. Trudno ustalić jego jednoznaczną przyczynę. Kruche naczynia krwionośne nie wytrzymują ciśnienia krwi. Rozszerzają się i pozostawiają ślady w postaci czerwonych pajączków. Taki wygląd twarzy jest powodem wielu kompleksów. Dodatkowo skóra taka jest wrażliwa i podatna na wpływ różnych czynników zewnętrznych. Jest też trudna w codziennej pielęgnacji. Dużym problemem jest także sytuacja, kiedy czerwone plamy na twarzy przekształcają się stan zapalny, którego konsekwencją jest trądzik różowaty. Do czynników wpływających na rumień na twarzy należą predyspozycje genetyczne, przyjmowanie niektórych leków, niewłaściwa pielęgnacja, czy długotrwałe stosowanie sterydów, zwłaszcza w obrębie twarzy , szyi i dekoltu. Do powstawania rumienia prowadzi zbyt częste korzystanie z solarium, oraz przewlekła ekspozycja na promienie słoneczne. W przypadku kobiet przyczyną rumienia jest także działanie estrogenów na mięśnie naczyń włosowatych. To jaką metodę wybierze lekarz zależy od rodzaju, a także stadium rumienia. Lekarz po zdiagnozowaniu zmiany może zalecić leczenie farmakologiczne. Nie dotycz to rumieńców emocjonalnych.
Naświetlanie światłem IPL
Naświetlanie światłem IPL jest jedną z najczęściej stosowanych metod na pozbycie się rumienia twarzy. Urządzenie IPL jest wyposażone w lampą xenonową. Zabieg polega na naświetlaniu intensywnie pulsującym światłem. Światło lampy przedostaje się w głąb naczyń i jest absorbowane przez barwnik krwinek czerwonych. Kolejnym etapem jest wydzielanie ciepła. Ono z kolei sprawia, że drobne naczynia obkurczają się, a następnie ulegają zamknięciu. Dzięki temu usuwany jest rumień i drobne naczynia powierzchowne. Ta metoda zapobiega również powstawaniu nowych zmian naczyniowych, rumienia i trądzika różowatego.
Laser
Równie skuteczną metodą co naświetlanie światłem IPL jest terapia rumienia naczyniowego za pomocą lasera. Światło lasera jest wysyłane do głębi naczynia krwionośnego. Tam jest ono absorbowane przez barwnik zawarty w czerwonych krwinkach i zamieniony w energię cieplną. W wyniku tego dochodzi do gwałtownego podgrzania naczynka. To sprawia, że zamienione w energię cieplną naczynko zostaje zniszczone i wchłonięte. W przypadku pojedynczych naczynek żylnych na efekty zabiegu trzeba czekać około dwóch tygodni. Jeśli do czynienia mamy z gęstą siecią konieczne jest powtórzenie zabiegu. Najszybciej usuwane są zmiany położone najbliżej powierzchni skóry. Do tego typu defektu estetycznego metodą laserową najlepiej się sprawdza laser neodymowo-jagowy (YAG). Daje on najgłębiej penetrujący promień lasera. Pozwala więc na dotarcie do naczynia o dużej średnicy, które jest głęboko schowane pod skórą.
VPL
Urządzenie VPL emituje wiązki światła o szerokim spektrum. Wykorzystuje się je do likwidowania przewlekłego rumienia, a także do usuwania mniejszych naczyń krwionośnych. Zabieg polega na emitowaniu mikrobłysków, które docierają bezpośrednio do miejsc, gdzie znajdują się zmienione chorobowo naczynka.
Komentarze