Skóra atopowa – specyfika i postępowanie

Skóra atopowa – specyfika i postępowanie

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to schorzenie dermatologiczne. Objawia się suchą, zaczerwienioną skórą, która może się łuszczyć, swędzieć i powstają na niej pęcherzyki. Przyczyną tych objawów jest niewłaściwa reakcja immunologiczna organizmu. Osoby ze skórą atopową muszą więc szczególnie o nią dbać. Jak to robić na co dzień, by skóra atopowa sprawiała nam jak najmniej kłopotów?

Jak rozpoznać skórę atopową?

Skóra atopowa jest najczęściej bardzo jasna, widoczne są na niej zaczerwienienia, swędzi, jest przesuszona, łatwo się łuszczy. U osób z AZS zaburzony jest metabolizm lipidów naskórka, więc skóra nie jest odpowiednio nawilżona i zabezpieczona przez działaniem czynników z zewnątrz. W rezultacie łatwo o jej podrażnienia, alergie, uczulenia. Schorzenie pojawia się już u dzieci, nawet w pierwszych 6 miesiącach życia. Niestety jeśli rodzice mają AZS, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dzieci stanowi 60%. Objawy mogą ustąpić w wieku szkolnym. Nie stanowi to jednak reguły. Nieraz choroba trwa całe życie, przejawiając okresy wyciszenia, najczęściej latem i zaostrzenia, zimą. Na AZS nie ma lekarstwa. Istnieją jedynie środki, które łagodzą objawy schorzenia. Często podawane są leki przeciwhistaminowe i przeciwzapalne. Nieodzowna jest też odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej.

 

Pielęgnacja skóry atopowej

Osoby z AZS powinny używać emolientów, czyli takich kosmetyków, które służą do natłuszczania i nawilżania skóry. To emulsje, kremy, balsamy, mleczka, które dbają o skórę wrażliwą. Blokują kanały, którymi woda odparowuje ze skóry, wchłaniają wilgoć z otoczenia, tworzą naturalną barierę ochronną na powierzchni skóry. Nie należy stosować perfum ani kosmetyków, które w składzie mają spirytus, ponieważ dodatkowo wysuszają skórę. Najlepiej utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniach, zwłaszcza w domu, około 18 stopni Celsjusza. Nie zaleca się również przebywania w otoczeniu, gdzie palone są papierosy. Osoba z AZS sama także nie powinna ich palić. Jeśli chodzi o mycie ciała, to wskazane jest korzystanie z prysznica, jednak zanim pod niego wejdziemy, najlepiej posmarować skórę specjalnym preparatem, który zapobiegnie wysuszaniu skóry. Dodatkowo zaraz po prysznicu smarujemy ją znów np.: oliwką, która najlepiej się wówczas wchłonie. Podczas mycia skóry nie stosujemy preparatów, które mocno się pienią, raczej łagodne emulsje myjące. Kąpiele nie są zalecane. Jeśli jednak chcemy z nich skorzystać, to do wody również dodajemy oliwkę.

 

Na co szczególnie uważać przy AZS?

Aby zachować dobrą kondycję skóry atopowej trzeba również uważać na silne detergenty. Podczas prania odzieży i pościeli najlepiej stosować łagodne proszki dla alergików i płukać dwukrotnie wyprane rzeczy. Ubierać należy się stosownie do pogody – skóra atopowa nie powinna zostać przegrzana. Pocenie zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia podrażnień. Atopowa skóra nie lubi również ubrań z wełną, która może powodować na niej mikrourazy. Ponadto nie jest wskazane chodzenie na basen z chlorowaną wodą. Przed kąpielą w jeziorze czy innym zbiorniku wodnym trzeba również posmarować skórę ochronną maścią. Zalecana jest także w wielu przypadkach odpowiednia dieta, wykluczająca produkty uczulające. Często przy okazji AZS występują również alergie skórne i pokarmowe. Organizm jest wrażliwy na wiele czynników – pyłki w powietrzu, sierść zwierząt, suche powietrze, klimatyzację itp. Co ciekawe promieniowanie słoneczne z reguły pozytywnie działa na skórę atopową. Wystarczy odpowiednio ją nawilżać i stosować kremy z wysokim SPF. Skóra atopowa lubi morski klimat, ponieważ powietrze na morzem jest wolne od alergenów oraz odpowiednio wilgotne. Urlop warto więc spędzić właśnie nad wodą.

Zobacz produkty

Komentarze

5/5
Najgorzej jest wytłumaczyć małemu dziecku żeby się nie drapało... Czasem nawet natłuszczanie emolientami nie pomaga.
5/5
Może choroba nie jest straszna,ale bardzo uciążliwa i skutecznie uprzykrza życie. Mój znajomy ma ostrą postać AZS i co jakiś czas, a szczególnie wczesną wiosną zaognia się. Musi uważać na to co je i na wiele innych czynników.
eliza
5/5
Moja kolezanka ma AZS, niby nie taka straszna choroba, ale trzeba przy niej na tyle rzeczy uwazac..

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły