Skóra Smerfetki – jak pozbyć się problemu

Skóra Smerfetki – jak pozbyć się problemu

Skóra Smerfetki, efekt Smerfetki – te określenia często padają w gabinetach medycyny estetycznej. Mimo dość humorystycznej nazwy, oznaczają problem widoczny na skórze, który staje się zmorą wielu osób. Zmiany w postaci szarych, niebieskich, a nawet fioletowych kresek i pajączków nie zawsze można zakryć dobrymi kosmetykami. Czasami występują w dużym skupisku powodując niebieskie przebarwienia, nazywane właśnie skórą Smerfetki.

Jaka jest przyczyna powstawania zmian?

Skórą Smerfetki są nazywane potocznie zmiany naczynkowe, które przybierają błękitny lub szary kolor. Mogą one również mieć odcienie czerwone lub fioletowe. Pajączki i kreseczki na skórze są szczególnie widoczne podczas zmian temperatury, stresu, a nawet po wypiciu alkoholu. Pojedyncze linie są łatwe do ukrycia, gorzej kiedy tworzą one skupiska, a w ciągu dnia uwidaczniają się wraz ze ścieraniem makijażu. Przyczyny powstawania problemu można się dopatrywać w genetyce. Pajączki mogą być po prostu dziedziczone. Pękające naczynka pojawiają się także z powodu zmian hormonalnych. Sprężystość naczyń włosowatych osłabia głównie estrogen, więc efekt Smerfetki częściej dotyczy właśnie kobiet. Osłabia on konstrukcję naczynek, które tracą sprężystość i pękają pod skórą. Dolegliwości sprzyja również częsta ekspozycja skóry na słońce, korzystanie z solarium czy sauny albo zmienne temperatury. Pajączki pojawiają się nie tylko na twarzy, ale też np.: na nogach. Wówczas do czynników sprzyjających pękaniu naczynek należy dołączyć nadwagę i długie przebywanie w pozycji stojącej. Często wskazują one na problemy z krążeniem, których nie można bagatelizować.

 

Co pomoże na pękające naczynka?

W przypadku delikatnych zmian, które zaczęły się dopiero pojawiać, polecane są peelingi np.: kwasem azelainowym, który wzmacnia naczynia krwionośne. Dzięki substancjom w nim zawartym skóra staje się mniej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Peelingi wpływają również na jej jednolity kolor, pobudzają skórę do regeneracji oraz uodparniają na powstawanie zmian.

 

Na widoczne zmiany, które układają się w skupiska warto zastosować laser. Zabiegi laserowe są bardzo proste i skuteczne. Polegają na zamknięciu naczynka za pomocą wiązki lasera. Współczesne technologie umożliwiają zamykanie naczynek na całym ciele – nosie, policzkach, łydkach. Impuls lasera trwa krócej niż sekundę, a jego ciepło wywołuje tzw.: koagulację, czyli przypalenie końca naczynek. Może brzmieć to odstraszająco dla pacjentów, jednak zabieg nie jest bolesny. Trwa około 20-30 minut, a pacjent odczuwa jedynie lekkie pieczenie, minimalizowane specjalnymi substancjami rozprowadzanymi na skórze.

 

Laser nie jest jednak jedyną metodą walki ze skórą Smerfetki, chociaż na pewno stanowi tą najpopularniejszą. Inny zabieg polecany na pękające naczynka to termokoagulacja. Poprzez cienką igłę pod skórę wprowadzana jest dawka energii o wysokiej częstotliwości. Prądem traktuje się każde pojedyncze naczynko, które ulega zamknięciu i staje się mniej widoczne, aż w końcu znika z powierzchni skóry. Zabieg ten jest wykorzystywany w przypadku naczynek bardzo widocznych, pękniętych i rozszerzonych, szczególnie w przypadku twarzy, na nosie i na policzkach.

 

Zalecenia dla skóry naczynkowej

Skóra naczynkowa wymaga specjalnej pielęgnacji, jak i diety. Osoby borykające się z efektem Smerfetki lub drobniejszymi zmianami na skórze muszą uważać szczególnie na ostre przyprawy, kofeinę, alkohol, które zwiększają widoczność naczynek. Zaleca się im ograniczyć gorące kąpiele i intensywny wysiłek fizyczny. Kobiety powinny również uważać na stosowane leki antykoncepcyjne. Naczynka mogą się uwidaczniać na skórze przez stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Dla skóry Smerfetki nie są polecane mocne peelingi i scruby, które mogą ją zbytnio podrażniać. Najlepiej wybierać preparaty specjalnie przeznaczone do skóry naczynkowej, które będą wzmacniać naczynka oraz zredukują problem ich pękania.

Zobacz produkty

Zimmer Z Cryo 6 Derma Cooler - Medyczne urządzenie chłodzące

Komentarze

5/5
Czy peelingi nie są zbyt mocne na popękane naczynka? Skóra w tych miejscach jest bardzo cienka, sama nie wiem jaki zabieg będzie skuteczny.
mimi
5/5
Zmiany pojawiły się dość niedawno początkowo je bagatelizowałam, aż w końcu znajoma namówiła mnie na peeling kwasem. Od tamtej pory skóra nabrała zupełnie innego wyglądu i zmiany przestały się pojawiać
Agnieszka
5/5
Wczoraj kosmetyczka powiedziała mi że właśnie mam problem ze skórą smerfetki. Od dawna miałam problem z pękającymi naczynkami ale nie wiedziałam jak z nim walczyć. Teraz postaram się wybrać na jeden z zabiegów, pewnie laser, bo oferuje go najwięcej klinik.

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły