Przyczyny choroby
Trądzik różowaty to problem, z którym boryka się wiele osób. Najbardziej narażone na niego są osoby o skórze naczynkowej oraz jasnej karnacji. Przyczyn powstawania trądziku różowatego jest bardzo dużo. Może to być między innymi:
- nieprawidłowy skład łoju lub łojotok,
- promieniowanie UV,
- zaburzenia hormonalne,
- choroby układu pokarmowego,
- zakażenia bakteryjne,
- zakażenia mieszków włosowych,
- zaburzenia trawienia,
- długie stosowanie kremów lub maści, które zawierają sterydy.
Często mówi się też, że trądzik ten może mieć podłoże genetyczne. Jak widać, tych potencjalnych przyczyn trądziku jest wiele i tak właściwie tylko specjalista może dokładnie ocenić, która z tych przyczyn występuje u pacjenta.
Objawy trądziku
Początkowe objawy trądziku różowatego pojawiają się zwykle w wieku 20 – 30 lat. Najczęściej u osób, których skóra twarzy ma skłonności do rumienia. Rumień ten z czasem utrwala się, naczynka krwionośne rozszerzają się – powstają więc tzw. pajączki. Na środkowej części twarzy coraz częściej pojawiają się krostki oraz grudki, może im też towarzyszyć świąd i pieczenie. Taki pełny rozwój trądziku różowatego następuje dopiero w wieku 40 – 50 lat.
Trądzik różowaty może występować w czterech postaciach:
- grudkowo-krostkowa – pojawia się tu stały rumień oraz obrzęk twarzy. Pojawiają się również grudki rumieniowo-obrzękowe, drobne guzki, a w centralnej części twarzy krostki,
- rumieniowo-teleangiektatyczna – w tym przypadku w środkowej części twarzy pojawia się rumień, który może być albo nawracający, albo trwały, widoczne stają się też rozszerzone naczynka krwionośne,
- guzowata – w przypadku tej postaci trądziku charakterystyczny jest rumień stały, guzy, krostki i grudki oraz nierówności na skórze twarzy. Wszystkie te zmiany zlokalizowane są przede wszystkim na czole, w okolicy nosa i oczu,
- oczna – występuje kłucie oczu, świąd, pieczenie oczu, zapalenie spojówek.
Trądzik różowaty niezależnie od postaci może przebiegać okresowo z nasileniem lub nawet z całkowitym ustąpieniem objawów. W okresie silnego nasilenia choroby konieczne jest branie odpowiednich leków.
Leczenie
Kto boryka się z tym problemem ten wie, że leczenie trądziku różowatego nie należy do łatwych i niejednokrotnie trwa bardzo długo. W leczeniu stosuje się preparaty przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, poprawiające krążenie, jak też takie, które wpływają na odnowę naskórka. Jednak w przypadku postaci guzowatej niejednokrotnie konieczne jest leczenie chirurgiczne, może to być też dermabrazja, kriochirurgia, elektrokoagulacja. Z kolei postać oczna leczona jest poprzez zastosowanie glikokortykosteroidów miejscowych oraz sztucznych łez. Niezbędna jest w tym przypadku opieka okulistyczna.
W leczeniu trądziku różowatego kluczowym elementem jest też systematyczna pielęgnacja. Jednak tutaj również czekają pułapki. U osób borykających się z trądzikiem wiele kosmetyków może powodować podrażnienia i uczulenia. Należy więc szukać odpowiednich preparatów - lekkich, nawilżających, przeciwzapalnych i łagodzących. Nie mogą też zatykać porów, posiadać w swoim składzie alkoholu, mentolu, składników zapachowych, czy też olejków eterycznych.
Bardzo ważna jest też profilaktyka. Należy całkowicie wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć wpływ czynników, które zaostrzają trądzik. Chodzi tutaj między innymi o:
- czynniki emocjonalne, czyli przede wszystkim permanentny stres,
- promieniowanie słoneczne oraz promieniowanie UV pochodzące na przykład z solarium,
- pomieszczenia klimatyzowane,
- dosyć gwałtowne zmiany temperatury,
- wietrzną pogodę,
- dużą wilgotność powietrza lub przeciwnie – nadmierną suchość pomieszczeń,
- alkohol oraz używki,
- spożywanie mleka, owoców cytrusowych, czekolady, ostrych przypraw,
- błędy dietetyczne – bardzo zimne potrawy, albo też bardzo gorące.
W walce z trądzikiem różowatym najlepsze efekty da tylko połączenie odpowiedniego leczenia z codzienną pielęgnacją cery oraz wyeliminowaniem czynników zaostrzających jego objawy.
Źródło: iMeso.pl
Komentarze