Usuwanie blizn potrądzikowych

Usuwanie blizn potrądzikowych

Trądzik jest problemem skóry, z którym boryka się wiele młodych ludzi, jak i pojawia się on w późniejszym wieku. Jego leczenie jest zazwyczaj długie i żmudne, a po niechcianych wykwitach zostają na skórze blizny, których ciężko się pozbyć. Na szczęście medycyna estetyczna i na ten problem znalazła rozwiązanie. Jest nim usuwanie blizn po trądziku laserem frakcyjnym. To nowoczesne, bardzo skuteczne rozwiązanie na blizny potrądzikowe.


Jak powstają blizny po trądziku?

Blizny potrądzikowe to trwałe zmiany na skórze, które niestety często pozostają na niej przez całe życie. To ubytek tkanki, o różnym kształcie oraz głębokości. Aby się go pozbyć należy jeszcze raz ją uszkodzić, tyle, że w kontrolowany sposób. Jednak wiadomo, że najlepiej jest zapobiegać niż leczyć. Blizny po trądziku powstają z różnych powodów. Czasami pojawiają się one samoczynnie i nie ma na to wpływu. Wykwity powodują zniszczenie kanalików gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych, więc tkanka nie może się odpowiednio zregenerować. Poza tym powodem ich pojawienia się na skórze jest nieodpowiednie leczenie trądziku czy jego zaniedbanie albo mechaniczne wyciskanie i drapanie wykwitów, które niestety praktykuje nadal wiele osób.

 

Najczęściej wykorzystywane zabiegi na pozbycie się zmian trądzikowych to dermabrazja, czyli mechaniczne ścieranie naskórka, czy liczne peelingi wykorzystujące kwasy. Głównym ich założeniem jest starcie wierzchniej części naskórka do skóry właściwej, która nie jest uszkodzona. Obecnie jednak najskuteczniejszą metodą na usuwanie blizn po trądziku jest laser frakcyjny stosowany na skórę ze zmianami.

 

Działanie lasera frakcyjnego na skórę

Laser frakcyjny tworzy na skórze mikrouszkodzenia, które otoczone są przez zdrową skórę. Tym samym jest ona mobilizowana do gojenia. W zależności od wielkości i głębokości blizn wykonywanych jest kilka zabiegów, zazwyczaj około trzech, dla jak najlepszych efektów. Metoda ta różni się od zwykłego lasera ilością otworów wykonywanych na skórze, jak i mocą i czasem trwania impulsu generowanego przez urządzenie. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, jednak jest on praktycznie bezbolesny. Kilka godzin po nim pojawiają się jednak objawy podobne do oparzenia słonecznego. Do 7 dni po zabiegu może mieć również miejsce zaczerwienienie, lekki obrzęk i uczucie naciągnięcia. Objawy te są nasilone w zależności od głębokości zmian na skórze oraz wynikających z nich parametrów lasera podczas zabiegu. Laser frakcyjny polecany jest do stosowania w przypadku nawet dość głębokich blizn po trądziku. Poza tym stosuje się go na:

 

 • zmarszczki o różnej głębokości,
 • skórę zniszczoną przez słońce,
 • znamiona soczewicowate,
 • szorstką, matową skórę,
 • rozszerzone pory.

 

Przeciwwskazania do stosowania zabiegu

Laser frakcyjny ma jednak również przeciwwskazania. Oto kilka z nich:

 

 • bielactwo,
 • cukrzyca,
 • łuszczyca,
 • skłonności do opryszczki,
 • immunopresja,
 • ciąża i okres laktacji,
 • operacje chirurgiczne,
 • zmiany przedrakowe.

 

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

Zabieg laserem frakcyjnym jest co prawda bezpieczny i bezbolesny, jednak musi się on odbywać w profesjonalnej klinice medycznej, by nie wystąpiły żadne powikłania. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, by go do niego zakwalifikować, wyjaśnić działanie lasera oraz zaplanować stopień inwazyjności metody. Następnie pacjent otrzymuje receptę na środek znieczulający, który musi zastosować na godzinę przed zabiegiem. Zazwyczaj nie stosuje się jednego zabiegu a ich całą serię. Lekarz wykonuje kolejne sesje w zależności od wymagań skóry oraz pożądanych rezultatów, co 1-6 tygodni.

 

Laser frakcyjny jest uznaną metodą w leczeniu wszelkich defektów skóry. Mikrourazy powodują jej regenerację, co zostało udowodnione klinicznie. Krótki czas gojenia skóry pozwala na zastosowanie cyklu zabiegów i szybkie uzyskanie jej wyglądu sprzed zmian czy też skuteczne spowolnienie procesów starzenia skóry.

Zobacz produkty

Głowica zabiegowa generująca 2 mln impulsów fali uderzeniowej

Komentarze

5/5
U mnie też tez zabieg przyniósł dobre efekty. Bardzo jestem zadowolona, bo w końcu pozbyłam się blizn.
5/5
Zabrałam na ten zabieg moją siostrzenicę, która czuła się nieatrakcyjna przez blizny pozostałe po trądziku. Kto nie walczył z trądzikiem nie wie ile to kosztuje wyrzeczeń. Laser okazał się bardzo dobrym wyborem, blizny zniknęły, a siostrzenica odzyskała pewność siebie.
Karolina
5/5
przez wiele lat miałam problem z trądzikiem, z którym nie mogłam sobie poradzić. Zostały mi po nim blizny, z którymi myślałam, że już nigdy sobie nie poradzę. Jednak udało się. Laser frakcyjny bardzo mi pomógł. Dzięki zabiegom, blizny są praktycznie niewidoczne. Polecam wszystkim. Teraz czuję się znacznie lepiej. Jestem bardziej pewna siebie i pozbyłam się moich kompleksów.

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły