Produkty Produkty Zaloguj się Zaloguj się
rozwiń

Wypełniacze stosowane w zabiegach medycyny estetycznej

23/01/2020 | Medycyna Estetyczna
0
Wypełniacze stosowane w zabiegach medycyny estetycznej

Z pojęciem "wypełniacze" można się spotkać zarówno w ofertach klinik i gabinetów, jak też na portalach poświęconych medycynie estetycznej. Większość osób utożsamia je przede wszystkim z kwasem hialuronowym, który znajduje zastosowanie w szerokiej gamie zabiegów. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że to niejedyna dostępna substancja wypełniająca. Niekiedy również wypełniacze są mylone ze stymulatorami, które działają w zupełnie inny sposób. W tym materiale postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące preparatów wypełniających, jakie są wykorzystywane w medycynie estetycznej.

Czym są wypełniacze?
Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia czym właściwie są wypełniacze i na czym polega ich rola. Pod pojęciem tym kryją się preparaty, których zadaniem jest uzupełnianie ubytków, do jakich doszło w tkance, a także do modelowania poszczególnych partii twarzy i ciała. Wypełniacze działają więc objawowo, naprawiając skutki procesów starzenia, a nie lecząc przyczynę. Do najbardziej znanych substancji tego typu zalicza się kwas hialuronowy. Wypełniaczy nie należy mylić ze stymulatorami, które mimo że są podawane do skóry w ten sam sposób (iniekcyjnie) oraz pozwalają na osiągniecie podobnych efektów, działają w zupełnie inny sposób. Oddziałują one także na przyczynę, wymuszając na tkankach regenerację.

Jakie wypełniacze stosuje się do zabiegów?

Kwas hialuronowy
Popularność tego preparatu wynika przede wszystkim z jego wszechstronności. Wykorzystuje się go w licznych zabiegach medycyny estetycznej. Najczęściej wybierany jest jako preparat redukujący zmarszczki i bruzdy na twarzy. Można przy jego pomocy wymodelować także twarz oraz jej poszczególne partie. Kwas hialuronowy pozwala również na bezoperacyjną korektę nosa czy powiększanie ust. Jest doceniany przede wszystkim za wysoki stopień bezpieczeństwa, ponieważ występuje naturalnie w organizmie człowieka. Reakcje uczuleniowe występują więc bardzo rzadko.

Własna tkanka tłuszczowa
Jeśli mowa o substancjach obecnych w organizmie człowieka, to nie sposób nie wspomnieć o tkance tłuszczowej. W ostatnich latach bardzo popularne stał się zabieg lipofillingu, czyli przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej na twarz. Jest to metoda dzięki której można wymodelować owal twarzy oraz ujędrnić skórę. Dzięki tkance tłuszczowej można uzupełnić wiele ubytków, zredukować zmarszczki, oraz zlikwidować cienie pod oczami. Zabieg rozpoczyna się pobraniem bezpośrednio od pacjenta niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej. Wykorzystuje się do tego celu miejsca o jej największej zawartości, czyli uda, pośladki lub brzuch. Następnie materiał jest odpowiednio przygotowywany i podawany w obszar, wymagający poprawy. W przypadku tego typu wypełniacza nie ma mowy o wystąpieniu alergii, ponieważ jest on w pełni biozgodny z organizmem pacjenta.

Hydroksyapatyt wapnia
Znany pod nazwą Radiesse, hydroksyapatyt wapnia jest jednocześnie wypełniaczem i stymulatorem. To minerał, który jest naturalnym składnikiem kości i zębów. Tworzy on rusztowanie w tkance łącznej odpowiadając za produkcje kolagenu. Substancję wykorzystuje się w zabiegach estetycznych do takich celów jak: redukcja zmarszczek i bruzd, odmładzanie skóry, modelowanie policzków czy korygowanie wyglądu nosa. Hydroksyapatyt wapnia podaje się głęboko do tkanek, dlatego efekt zabiegu utrzymuje się dłużej niż w przypadku kwasu hialuronowego.

Kolagen
Początkowo wypełniacze na bazie kolagenu pozyskiwane były od zwierząt. Ich działanie było bardzo skuteczne, jednak efekty utrzymywały się dość krótko, a ponadto często dochodziło do reakcji alergicznych. Obecnie wykorzystuje się głównie kolagen pozyskany syntetycznie, który minimalizuje to ryzyko. Działanie kolagenu pozwala na osiągnięcie bardzo naturalnych efektów i pomaga redukować pierwsze oznaki starzenia oraz poprawiać sprężystość skóry. Niestety, kolagen jest rozkładany przez organizm szybciej od pozostałych preparatów.

To tylko najpopularniejsze spośród wypełniaczy stosowanych w gabinetach i klinikach medycyny estetycznej. Liczba dostępnych preparatów jest znacznie większa, jednak wybór odpowiedniego powinien być uzależniony przede wszystkim od potrzeb pacjenta. Lekarz, po dokładnym zapoznaniu się z problemem oraz stanem zdrowia, pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie, które pozwoli osiągnąć najskuteczniejsze efekty.

Komentarze

Brak komentarzy.

Ocena: 5

Ilość ocen: 1

Użykownik:
f Podziel się opinią Schowek