Czym jest ginekomastia i jakie są jej przyczyny?
Ginekomastia to powiększenie objętości gruczołu piersiowego. W pewnych okresach życia mężczyzny jest ona przejściowym stanem fizjologicznym związanym ze zmianami hormonalnymi. Zaliczamy do nich okres niemowlęcy, dorastania oraz starość. Odnotowuje się, że po 65 roku cierpi na nią około 30 % mężczyzn. Wyróżnia się dwa rodzaje ginekomastii: rzekoma i prawdziwa. Ta pierwsza to symetryczne zwiększenie objętości męskich piersi. Jest ona wynikiem odkładania się tłuszczu. W tym przypadku pierś jest miękka. Drugi rodzaj to ginekomastia prawdziwa. Tutaj pierś jest natomiast twarda- ten rodzaj jest z kolei wynikiem powiększenia się gruczołu piersiowego. W zależności od rodzaju tego defektu wyróżnia się także różne sposoby jego leczenia. Na początek trzeba przeprowadzić rozmowę z pacjentem i badanie organoleptyczne oraz ultrasonografię piersi.
Niechirurgiczne metody leczenia ginekomastii
W przypadku kiedy ginekomastia wynika z rozrostu tkanki tłuszczowej, często wiążąc się z nadwagą z łatwością poradzą sobie z nią zabiegi medycyny estetycznej takie jak: lipoliza laserowa, lipoliza ultradźwiękowa, a także kriolipoliza.
Lipoliza laserowa
Lipoliza laserowa to zabieg, który umożliwia modelowanie ciała. Wykorzystuje do tego wiązkę świetlną emitowaną przez laser i jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Zabieg ten doskonale sprawdza się w pozbyciu się defektu jakim jest przerost tkanki piersiowej u mężczyzn. Optymalnych efektów nie uda się osiągnąć jednak u osób bardzo otyłych, natomiast u panów szczupłych lub z niewielką otyłością lipoliza laserowa sprawia, że obwód tkanki piersiowej ulega znacznej redukcji. W związku z tym, że w przypadku ginekomastii tkanka tłuszczowa jest gęsta można uzyskać także dużo lepsze rezultaty niż kiedy usuwana jest z takich obszarów jak brzuch czy pośladki. Odmianą tej metody jest lipoliza ultradźwiękowa lub lipoliza falami radiowymi. Ta ostatnia umożliwia usunięcie tkanki tłuszczowej, a dodatkowo zapewnia odpowiednie napięcie skóry.
Kriolipoliza
Kriolipoliza czyli redukcja tkanki tłuszczowej przy pomocy jej wymrażania także doskonale sprawdza się w przypadku ginekomastii rzekomej. Pozwala na pozbycie się tego problemu w całkowicie nieinwazyjny sposób. Najlepsze efekty można osiągnąć przy depozytach tkanki tłuszczowej o niewielkich rozmiarach. W tym przypadku skóra podczas zabiegu zostaje zassana przez specjalny aparat i poddawana działaniu zimna. Szczególnie polecane do tego zabiegu jest innowacyjne urządzenie do kriolipolizy Zlipo II generacji. To produkt niemieckiej firmy Zimmer MedizineSysteme - światowego lidera w produkcji zaawansowanych systemów medycznych. W Polsce jego dystrybutorem jest firma IMESO AESTHETIC. Dzięki Zlipo możliwe jest trzykrotnie szybsze osiągnięcie efektów końcowych terapii oraz dwukrotnie większe procentowe efekty redukcji tkanki tłuszczowej. Ponadto ergonomicznie zaprojektowane aplikatory doskonale dopasowują się do krzywizny ludzkiego ciała, dzięki czemu aplikacja jest łatwiejsza i bardziej komfortowa dla pacjenta. W przypadku użycia tego urządzenia efekty widoczne są już po miesiącu od zabiegu (standardowo jest to około 3-4 miesiące).
Komentarze