Objawy trądziku
Trądzik bardzo często występuje w okresie pokwitania, skóra człowieka wydziela wtedy nadmiar sebum,objawia się to wykwitami skórnymi, które po okresie dojrzewania powinny zniknąć. Trądzik jest też chorobą dziedziczną, więc jeśli któreś z rodziców miało ten problem jest duże prawdopodobieństwo, że ich dziecko również będzie się z nim borykać. Trądzik ma też związek z zaburzeniami hormonalnymi. Androgeny, wpływają na ilość wydzielanego łoju, jeżeli są zaburzenia związane z tymi hormonami również powstaje trądzik, którego objawem są czopy ropne i zaskórniki. W zależności od przyczyny, przez którą pojawia się trądzik, różne są też jego objawy.
W okresie dorastania pojawia się tzw. trądzik grudkowy, twarz i szyję pokrywają wówczas zaropiałe swędzące grudki, które często są wyciskane co powoduje dodatkowy defekt kosmetyczny w postaci blizn potrądzikowych. Objawem trądzika zaskórnikowego są małe czarne krostki powstające kiedy gruczoły łojowe zatyka łój. Trądzikowi często towarzyszą takie objawy jak: nadmierne wydzielanie sebum, łojotok, krostki, guzki, torbiele, duże zaczerwienienie skóry, jej nierówny koloryt i nierówności.
Jakie zabiegi kosmetyczne na trądzik?
Przy leczeniu trądziku bardzo ważna jest współpraca między dermatologiem, który bada skórę i diagnozuje jaki rodzaj trądziku ma pacjent i kosmetyczki, która dobiera odpowiednie zabiegi. Aby leczenie trądziku dało określone efekty konieczne jest przyjmowanie odpowiednio dobranych leków oraz żeli i maści antybakteryjnych, najczęściej pochodnych witaminy A, hamujących stan zapalny i rozwój zaskórników, dzięki czemu skóra się regeneruje i oczyszcza. Kiedy widoczne są stany zapalne i trądzik jest mocno zaczerwieniony wprowadza się też terapię antybiotykiem. Często stosuje się też kwas azelianowy, który działa antybakteryjnie, przeciwłojotokowo i złuszczająco. Tabletki antykoncepcyjne, które działają androgennie również mogą pomóc w walce z trądzikiem zwłaszcza, jeśli jego przyczyną są zaburzenia hormonalne. Długotrwałe i bardzo złożone leczenie trądziku powoduje, że jego efekty widoczne są często dopiero po kilku miesiącach, często też trądzik powraca przez co całe leczenie trzeba powtarzać. Równocześnie z leczeniem dermatologicznym można przeprowadzać zabiegi kosmetyczne, niwelujące jego objawy takie jak: peeling kawitacyjny, laserowe leczenie trądziku (laser bromkowo miedziowy, laser IPL) oraz mikrodemabrazję diamentową.
Peeling kawitacyjny
Peeling kawitacyjny to oczyszczanie skóry twarzy falami ultradźwiękowymi. Jest polecany dla skóry z trądzikiem w łagodnym stadium, z wieloma zaskórnikami, łojotokowej, mocno zanieczyszczonej i przetłuszczającej się. Przed zabiegiem na twarz nakładany jest płyn micelarny, który jest usuwany za pomocą głowicy wraz z martwym naskórkiem i zanieczyszczeniami. Fala ultradźwiękowa wytwarzana podczas zabiegu w połączeniu z wodą tworzy efekt kawitacji,pojawiają się mikroskopijne pęcherzyki z rozrzedzonym kwasem, które pękają i w ten sposób usuwają martwy naskórek. Mikrodrgania, które wywołuje peeling dają efekt masażu, co polepsza krążenie, a skóra jest lepiej odżywiona i dotleniona. Podczas peelingu łatwo pozbyć się zaskórników (otwartych i zamkniętych) bez przerywania ciągłości skóry. Po peelingu nakładana jest odżywcza maska, którą skóra po takim zabiegu lepiej przyjmuje. Przyczyniające się do powstawania trądziku drobnoustroje i bakterie również zostają zredukowane. Zabieg taki jest bardzo skuteczny i delikatny, a skóra zostaje oczyszczona i odświeżona w sposób bezbolesny i bezpieczny.
Leczenie trądziku laserem
Leczenie trądziku laserem jest bardzo skuteczną terapią w tego typu schorzeniach. Oprócz leczenia zmian trądzikowych laser, polepsza ogólny stan skóry, zwiększa jej napięcie, wygładza ją i zmniejsza przebarwienia. Jest to zabieg bezpieczniejszy od terapii retionoidami i antybiotykami, bo nie niszczy przewodu pokarmowego. Najczęściej laserowe leczenie trądziku odbywa się przy pomocy lasera bromkowo -miedziowego i ILP.
Laser IPL
IPL to laser, który w przypadku leczenia nim trądziku zmniejsza jego objawy i poprawia wygląd skóry, zmniejsza stan zapalny skóry i pomaga wyrównać jej koloryt, oraz zabija bakterie, które są przyczyną powstawania trądziku. Ponieważ IPL nie uszkadza przewodu pokarmowego jest bezpieczniejszy od antybiotyków, a dodatkowo jest skuteczniejszy bo działa bezpośrednio w miejscu gdzie są zmiany skórne, gdzie zmniejsza ilość wytwarzanego sebum i spowalnia pojawianie się następnych zmian. Zabieg laserem może być łączony z terapią antybiotykami i maściami antybakteryjnymi, efektem tego jest gładka skóra bez zaczerwienień. Zabieg światłem IPL nie może być przeprowadzany u kobiet w ciąży i karmiących piersią, u osób chorujących na cukrzycę , epilepsję, nowotwory, bielactwo, łuszczycę, czy nadwrażliwych na światło.
Laser bromkowo-miedziowy
Laser bromkowo-miedziowy ma działanie biostymulujące skórę do regeneracji, eliminuje stan zapalny, zmniejsza przebarwienia i hamuje powstawanie nowych stanów zapalnych. Może być stosowany nawet u osób z dużym trądzikiem i licznymi wypryskami, które po zastosowaniu lasera znacznie bledną i zmniejszają się, co ważne po zabiegu zmniejsza się także sebum, dzięki czemu nie powstają nowe zmiany skórne. Zabieg laserem bromkowo-miedziowym jest całkowicie bezpieczny i trwa około 15 minut, jednak dla lepszego efektu trzeba go powtarzać. Przed zabiegiem nie wolno wystawiać skóry twarzy na działanie słoneczne.
Mikrodemabrazja diamentowa
Zabieg ten jest polecany w leczeniu skóry łojotokowej, zanieczyszczonej z nierównościami, z zaskórnikami i prosakami, a także na blizny i przebarwienia. Mikrodemabrazja diamentowa mechanicznie ściera naskórek i oczyszcza skórę z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Tarcie głowicy powoduje warstwowe ścieranie skóry aż do uzyskania wymaganego efektu. Skóra się regeneruje, wzrasta kolagen i elastyna co dodatkowo rozjaśnia, oczyszcza i napina skórę twarzy. Skuteczne oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń i zaskórników sprawia, że nie pojawiają się na niej stany zapalne i wypryski. Zabieg jest bezpieczny, nieinwazyjny i trwa zaledwie 15 minut, a jego efektem jest dotleniona i oczyszczona skóra. Zalecane jest przeprowadzenie 6 zabiegów mikrodembrazji diamentowej oraz stosowanie zabiegów przypominających co kilka miesięcy. Zabieg ten nie jest wskazany w okresie ciąży i karmienia piersią, w chorobach nowotworowych skóry,w zakażeniach skóry, w przypadku trądzika różowatego lub z ropnymi zmianami.
Komentarze