Zabiegi na trądzik różowaty - IMESO
Zabiegi na trądzik różowaty

Zabiegi na trądzik różowaty

Trądzik różowaty to choroba, która pojawia się około 30-50 roku życia. Dotyczy ona więc osób dorosłych, w szczególności kobiet, chociaż kiedy zmiany na skórze pojawiają się u mężczyzn, mają one zdecydowanie ostrzejszy przebieg. Trądzik różowaty ma również wiele stadiów. Może on nawet prowadzić do przerostów twarzy. Z tego względu bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i jej leczenie. Na szczęście istnieje kilka zabiegów na trądzik różowaty.


Dlaczego powstaje trądzik różowaty?

Najczęstszą przyczyną powstawania trądziku różowatego są zaburzenia naczynioworuchowe, łojotok na skórze, zaburzenia hormonalne, stosowanie miejscowo sterydów lub zakażenie nużeńcem ludzkim. Chorobie sprzyja również stres, zdenerwowanie, choroby układu pokarmowego i inne czynniki. Jasno nie określono konkretnych powodów powstawania choroby. Różnią się one często w obrębie leczonych pacjentów. Trądzik różowaty może występować u członków rodziny, ponieważ bywa także przenoszony w genach. Poza tym sprzyjają mu alergie, stosowanie niewłaściwych kosmetyków czy infekcje. Najczęściej choroba dotyka osoby o jasnej karnacji i jasnych oczach.

 

Objawy choroby

Jak rozpoznać, że problem trądziku różowatego dotyka naszej skóry? Charakterystyczne są dla niego okresy zaostrzeń i nawrotów. Najpierw na skórze pojawia się czerwona, drobna wysypka. Dotyczy ona głównych rejonów twarzy np.: policzków czy czoła. Rumień jest widoczny na skórze podczas zmian temperatur, zdenerwowania, picia mocnej herbaty albo kawy, spożywania ostrych przypraw oraz alkoholu. Wysypce towarzyszy również świąd albo nawet pieczenie skóry. Tak objawia się właśnie pierwsze stadium choroby.

 

W drugim stadium na skórze występują już wykwity, a rumień przyjmuje postać krostek i grudek.

 

Trzecie stadium to obecność dużych stanów zapalnych, guzków, obrzęku limfatycznego, przerostu gruczołów łojowych. Może on prowadzić do tzw.: rhinophymy. To postać trądziku różowatego w najostrzejszym stadium. Dotyczy ona głównie mężczyzn, chociaż zdarza się również u kobiet. Rhinophyma to bulwiasty przerost nosa, na którym skóra staje się sinoczerwona, guzkowata i tłusta. W efekcie guzy zniekształcają kształt twarzy.

 

Ponadto trądzik różowaty często ma wpływ również na wzrok, współistnieje z migrenami, zespołem jelita wrażliwego, depresją i chwiejnością emocjonalną, wzmożoną potliwością. W ostrych stadiach choroby u pacjenta może pojawić się wysoka gorączka.

 

Zabiegi na trądzik różowaty – które są najskuteczniejsze?

Istnieją zabiegi estetyczne, które mają na celu zatrzymanie rozwoju trądziku różowatego. Kuracje są jednak długotrwałe i choroba nie jest wcale łatwa do wyleczenia, a nawet złagodzenia objawów. Zalecane jest w jej przypadku leczenie miejscowe, chociaż często pacjenci wymagają również leczenia ogólnego. Jednym z zabiegów na trądzik różowaty jest laser. Seria zabiegów przy użyciu lasera gwarantuje zmniejszenie zaczerwienienia skóry oraz ilości wykwitów. Zaleca się stosowanie lasera w 4-5 seriach oraz powtarzanie cyklu co pół roku, jeśli zachodzi taka potrzeba.

 

Inny zabieg pomagający w walce z chorobą to jonoforeza, czyli wprowadzanie w głąb skóry substancji odżywczych wykorzystując przepływ prądów stałych. Wykorzystuje się w niej wysokie dawki witaminy C i A. Pogrubiają one naskórek, wzmacniają naczynka i obkurczają je. Daje to efekt bledszej, zdrowszej skóry. Podobne efekty daje jonoforeza z wykorzystaniem kwasu TCA. Skóra staje się po niej znacznie odporniejsza na temperatury i czynniki atmosferyczne. Jonoforeza powinna być wykonywana w kilku seriach dla najlepszej skuteczności.

 

W leczeniu trądziku jest pomocna również galwanizacja anodowa, polegająca także na zastosowaniu na skórę prądu stałego. Zabieg regeneruje i odżywia skórę. Ponadto działa na nią uspokajająco i znacznie łagodzi przebieg trądziku różowatego.

 

Najczęściej po zabiegach leczniczych na trądzik stosuje się również te polegające na zamykaniu naczynek krwionośnych np.: zamykanie naczynek IPL. To świetny sposób leczenia rumienia skóry. Naczynka mogą być również zamykane laserowo, co wykazuje dużą skuteczność, ale zabieg często bywa dość bolesny.

 

Źródło: iMeso.pl

Zobacz produkty

ZFill deep ² 1ml kwas hialuronowy usieciowany do wolumetrii
Produkt tylko dla Profesjonalistów

Komentarze

5/5
Mam ten sam problem. Trądzik pojawił się u mnie w dojrzałym wieku. Odczuwam ogromny dyskomfort z tego powodu. Stosowałam już różne specyfiki zlecone przez dermatologa, ale trądzik wraca...Spróbuję wszystkiego żeby tylko się go pozbyć
magdalena warszawa
5/5
Mam bardzo stresującą pracę i przez większość dnia siedzę przy biurku. Do tego pojawiły się u mnie zaburzenia hormonalne i nagle na twarzy wyskakiwały brzydkie krosty. Poszłam do dermatologa i okazało się, że to trądzik różowaty. Trądzik u 40 letniej kobiety! Zastanawiam się właśnie jakim zabiegiem ratować swoją skórę, więc artykuł pomógł mi wyszukać konkretne opcje.

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły