Profilaktyka ZdrowiaRegeneracja KomórkowaLongevity

Aktywność fizyczna a profilaktyka zdrowia i długowieczność

AutorNatalia FurdzikData dodania: 11 maja 2025

Czy poszukiwania mitycznej “Fontanny Młodości” można uznać za zakończone sukcesem? Czy naukowcy nie “odkryli” przypadkiem najbardziej skutecznego i wszechstronnego lekarstwa? Niby tak oczywiste, a często pomijane i niedoceniane przez nadal zbyt wielu? Z tego wpisu dowiesz się, dlaczego wielu lekarzy uważa regularny ruch za niezwykle istotny czynnik determinujący nasze zdrowie oraz długość życia. Dowiesz się, jaki rodzaj aktywności ma największe znaczenie oraz jaką dawkę tego leku trzeba przyjmować, aby cieszyć się pełnią korzyści zdrowotnych.

Spis treści

Dlaczego ruch to najskuteczniejsze „lekarstwo” XXI wieku?

Każdego roku maj jest miesiącem, w którym szczególną uwagę poświęca się tematowi udaru mózgu oraz profilaktyce udarowej. Udar to trzecia najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Co roku w Polsce udaru doznaje przeszło 80 000 osób. Tymczasem, jak pokazują dostępne badania, regularna aktywność fizyczna o metabolicznym wydatku energetycznym już >1000 kcal/tydzień, zmniejsza ryzyko udaru mózgu aż o 20-30%, niezależnie od wieku i płci.

 

Aktywność fizyczna to jednak nie tylko sport czy siłownia. To biologiczny stymulator zdrowia, który działa na wszystkie układy naszego organizmu: sercowo-naczyniowy, metaboliczny, nerwowy i mięśniowo-szkieletowy. Badania epidemiologiczne pokazują, że osoby aktywne żyją średnio o 5-7 lat dłużej niż ich nieaktywni rówieśnicy.

Jak ruch wspiera zdrowie i długowieczność?

  • Redukuje ryzyko wystąpienia chorób serca i naczyń o 30-50%.
  • Redukuje umieralność ogólną w granicach 25-47%.
  • Stanowi ważny aspekt profilaktyki oraz leczenia cukrzycy, otyłości, zespołu metabolicznego, chorób układu oddechowego, ruchowego, stanów przewlekłego zmęczenia oraz depresji.
  • Stanowi czynnik ochronny przed zaburzeniami pamięci.
  • Odpowiednio dobrana aktywność może stanowić czynnik ochronny w powstawaniu choroby Alzheimera.
  • Obniża ryzyko występowania nowotworów jelita grubego, płuc oraz piersi.
  • Poprawia wydolność i sprawność fizyczną, ułatwia codzienne funkcjonowanie, wzmacnia odporność.
  • Wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu immunologicznego, szczególnie u osób w podeszłym wieku.

 

Warto również podkreślić, że ruch wspomaga produkcję BDNF – neurotropowego czynnika wzrostu, który odpowiada za tworzenie nowych połączeń nerwowych, pamięć i zdolność uczenia się.

NEAT – codzienny ruch, który ma wielką moc

NEAT (ang. Non-Exercise Activity Thermogenesis) to spontaniczna aktywność poza treningowa – wszystko, co robimy w ciągu dnia poza typowymi ćwiczeniami. Spacer do sklepu, praca w ogrodzie, wchodzenie po schodach, porządkowanie biurka.

 

Badania pokazują, że osoby, które częściej wykonują aktywność spontaniczną, mają lepszą kontrolę masy ciała, niższe ryzyko chorób cywilizacyjnych i lepsze samopoczucie. Zwiększenie codziennej aktywności wnosi więc sporo korzyści zdrowotnych. Dodatkowo aktywność NEAT stanowi doskonały pierwszy krok do rozpoczęcia bardziej przemyślanych i zaplanowanych ćwiczeń. 

 

Ponieważ, mimo niezaprzeczalnego korzystnego wpływu NEAT na zdrowie, ten rodzaj aktywności może sam w sobie nie być wystarczający, aby osiągnąć pełnię potencjału zdrowotnego wynikającego z ruchu.

Wystarczająca aktywność fizyczna, czyli jaka?

Nie każdy musi biegać maratony czy trenować na poziomie olimpijskim. Jednak według przeprowadzonych na przestrzeni lat badań, to właśnie zaplanowana aktywność treningowa o odpowiedniej długości i intensywności, ma kluczowy wkład w dane procentowe przedstawione w pierwszych dwóch akapitach. 

 

Eksperci WHO i PAN zalecają dla osób dorosłych (18-65 lat):

 

  • przynajmniej 150 minut tygodniowo umiarkowanej aktywności o charakterze tlenowym (np. szybki marsz, jazda na rowerze, pływanie).
  • 2 razy w tygodniu po ok. 30 minut ćwiczenia oporowe wzmacniające mięśnie (np. ćwiczenia z ciężarkami, na gumach, joga, pilates).
  • codzienne włączanie ruchu do regularnych czynności: wchodzenie po schodach, spacery, prace domowe.

 

Patrząc realistycznie taka zaplanowana aktywność treningowa, powinna zająć średnio około 30-40 minut dziennie. Czy jest to zatem zbyt wymagające poświęcenie, biorąc pod uwagę ogromne korzyści zdrowotne?

Coraz więcej osób korzysta również z technologii stymulacji mięśni, które stanowią swoisty odpowiednik ćwiczeń oporowych, a nawet pozwalają na pracę mięśni znacznie bardziej intensywną, niż jest to możliwe do osiągnięcia tradycyjnymi ćwiczeniami. Korzystanie z takich rozwiązań może stanowić wsparcie w procesie wzmacniania mięśni, szczególnie dla osób zaczynających przygodę z treningami siłowymi.

Jak zacząć wprowadzać nawyk regularnej aktywności fizycznej w życie?

  1. Wybieraj schody zamiast windy.
  2. Spaceruj podczas rozmów telefonicznych.
  3. Wysiądź przystanek wcześniej i przejdź resztę trasy pieszo.
  4. Pracując przy komputerze, rób krótkie przerwy na rozciąganie.
  5. Organizuj spotkania na świeżym powietrzu lub w ruchu.
  6. Wprowadź regularne treningi o większej intensywności przeplatane z ćwiczeniami oporowymi.

 

Z okazji Dnia Profilaktyki Udarowej zachęcamy, by nie odkładać ruchu na „lepsze jutro”. Nawet drobne zmiany mają znaczenie, a Twoje zdrowie zaczyna się od najprostszych decyzji podejmowanych każdego dnia.

Produkty
Bestseller
Zimmer ZField Dual

Modelowanie sylwetki przez innowacyjną stymulację mięśni polem elektromagnetycznym. Twoja odpowiedź na potrzeby pacjentów.

Nowość
ZStim Body stimulations

Nowa generacja zaawansowanej elektrostymulacji mięśni. Możliwość niezależnej pracy na 8 kanałach!

Nowość
Zimmer ZTone

Najmocniejszy trening mięśni dostępny na rynku

IMESO

Academy

W IMESO Academy dbamy o edukację naszych klientów. Oferujemy szkolenia produktowe, które pozwalają na lepsze poznanie naszych urządzeń medycznych oraz zdobycie specjalistycznej wiedzy. Nasze szkolenia podnoszą kwalifikacje, dzięki czemu nasi klienci mogą świadczyć usługi na najwyższym poziomie i rozwijać swoje umiejętności.

Dowiedz się więcej
IMESO

CARE

Projekt IMESO to o wiele więcej niż sama dystrybucja zaawansowanych urządzeń. To kompleksowa opieka i program wsparcia naszych partnerów. Oferujemy szeroki pakiet usług od obiektywnej analizy potrzeb sprzętowych, możliwość skorzystania z elastycznych metod finansowania, przez audyty firmowe, szkolenia produktowe, po wsparcie merytoryczne, terapeutyczne, serwisowe oraz marketingowe. Dodatkowo proponujemy skorzystanie z przygotowanych pakietów rozszerzonego wsparcia IMESO Care.

Dowiedz się więcej
IMESO

Serwis

Oferujemy kompleksowe wsparcie techniczne dla wszystkich dostarczanych przez nas urządzeń. Jesteśmy jedynym autoryzowanym serwisem urządzeń estetycznych marki Zimmer w Polsce. Zajmujemy się wykonywaniem corocznych przeglądów urządzeń medycznych, pozwalających na zachowanie bezpieczeństwa oraz najlepszej możliwej wydajności użytkowania. Świadczymy usługi napraw doraźnych oraz wsparcia projektowego przy inwestycjach związanych z instalacją komór kriogenicznych oraz tlenowych.

Dowiedz się więcej