Cera atopowa

Cera atopowa

Skóra atopowa wymaga codziennej pielęgnacji. To jeden z najbardziej problematycznych jej rodzajów, z którym jednak przy odpowiednim postępowaniu można sobie poradzić i doprowadzić ją do stanu bez przykrych dolegliwości.


Charakterystyka cery atopowej

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba przewlekła, której nie można całkowicie wyleczyć. Nie należy jednak panikować w przypadku jej zdiagnozowania. Ten rodzaj cery wymaga właściwej pielęgnacji, która przynosi oczekiwane rezultaty. Atopia to nic innego jak skłonność do chorób takich jak astma, katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek i Atopowe zapalenie skóry. Jest to zwiększona wrażliwość na popularne alergeny m.in.: pyłki, sierść, roztocza. Atopia objawia się swędzeniem i zaczerwienieniem po kontakcie ze zwierzętami, sprzątaniu, używaniu detergentów czy w okresie wiosenno- jesiennym kiedy zauważamy wzrost i kwitnienie roślin. Atopowa skóra to przede wszystkim skóra sucha, która swędzi i jest często podrażniona. Podrażnienie to może występować okresowo lub przewlekle i zaostrzać się w kontakcie z alergenami. Rozpoznanie cery atopowej to pierwszy krok na drodze do jej pielęgnacji. Jeśli Twoja cera często jest zaczerwieniona, swędzi, ma skłonności do przesuszania i łuszczenia się, to bardzo prawdopodobne, że posiadasz Atopowe zapalenie skóry.

 

Pielęgnacja cery atopowej

Skóra atopowa nie występuje tylko na twarzy. Należy więc odpowiednio dbać o całe ciało w przypadku wykazywania przez niego skłonności do podrażnień i podanych powyżej dolegliwości. Objawy AZS mogą również się zaostrzać w przypadku stresu czy noszenia wełnianych ubrań. Pielęgnacja takiej skóry wymaga uwagi i systematyczności. Nie toleruje ona większości kosmetyków, które stoją na sklepowych półkach. Zaleca się używanie specjalistycznych preparatów, najlepiej z jednej linii. Zamiast mydeł należy wybrać do mycia łagodne, nawilżające produkty. Co więcej nie używamy gorącej wody, która powoduje wysuszanie skóry. Kąpiele bierzemy więc w letniej lub umiarkowanie ciepłej wody. Nie zaleca się przebywania w niej jednak zbyt długo. Do kąpieli nie używamy również olejków i pieniących się płynów. Nie myjemy także ciała ostrymi gąbkami czy szczotkami do masażu. Do skóry atopowej zalecane są bezzapachowe, micelarne emulsje. Po jej delikatnym osuszeniu bez pocierania, nakładamy nawilżające balsamy, nawet kilka razy dziennie. Najgorsze co możemy zrobić, to taką skórę przesuszyć, co zaostrzy inne objawy. Jeśli masz atopową skórę unikaj: mydeł, balsamów i perfum, szorstkich ubrań czy pościeli, przebywania w pomieszczeniach o suchym powietrzu, nadmiernego opalania, nagłych zmian temperatury.

 

Czy konieczna jest wizyta u lekarza?

Wizyta u lekarza nie jest konieczna, ale zalecana. Dermatolog pomoże nam w ustaleniu czy na pewno mamy Atopowe zapalenie skóry i zaleci kosmetyki, które pomogą łagodzić jego dolegliwości. Co więcej lekarz może zalecić nam wykonanie testów alergicznych. Wiele osób z AZS uczulonych jest na jaja, mleko, orzechy, ryby, soję czy zboża. Ich wykluczenie z diety lub nawet częściowe ograniczenia spożywania, może wpłynąć pozytywnie na kondycję atopowej skóry. Ponadto dermatolog może zalecić stosowanie maści przeciwzapalnych czy leków przeciwhistaminowych ograniczających swędzenie skóry. Niekiedy zaleca się także wizytę chorego u psychologa. Atopowe zapalenia skóry może bowiem wywoływać poczucie alienacji i złego samopoczucia ze względu na swędzenie i zmiany na skórze. Nie należy się bronić przed wizytą u lekarza, może ona przynieść tylko korzyści. AZS jak każda choroba wymaga choćby okresowego leczenia i kontroli.

 

Źródło: iMeso.pl

Zobacz produkty

ZFill refresh ² 1ml - kwas hialuronowy z gliceryną
Produkt tylko dla Profesjonalistów

Komentarze

Dominika-Koperkiewicz
5/5
Mam koleżankę z taką skórą i na pewno jej się przyda ten artykuł. Ciężko o codzienną pielęgnację takiej skóry..

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły