Lasery w medycynie estetycznej i kosmetologii

Lasery w medycynie estetycznej i kosmetologii

Lasery to urządzenia powszechnie wykorzystywane w kosmetologii. Zabiegi laserowe stosowane są na przykład w usuwaniu zmian naczyniowych skóry, przebarwień skórnych lub w usuwaniu zbędnego owłosienia.


Depilacja laserowa

Depilacja to chyba najpopularniejszy zabieg z wykorzystaniem lasera. Jest to skuteczny sposób na to, aby pozbyć się niechcianego owłosienia z różnych partii ciała. Docelowym chromoforem w depilacji laserowej jest melanina, która zawarta jest w mieszkach włosowych. Poprzez zastosowanie lasera w depilacji możliwe jest całkowite i trwałe usuniecie włosa. Jednak wszystkie struktury odpowiedzialne za jego wzrost można zniszczyć tylko w fazie anagenowej włosa, czyli w fazie jego wzrostu. Jeżeli w wyniku całej dostarczonej z lasera energii nie nastąpi całkowite uszkodzenie struktur, które odpowiedzialne są za wzrost włosa, przejdzie on fazę spoczynku, czyli fazę telogenu. Włos nie zniszczony całkowicie z czasem odrasta i konieczne jest przeprowadzenie kolejnego zabiegu.

 

Najlepsze efekty depilacji laserowej widoczne są u osób, które mają włosy ciemne i grube z odpowiednio niskim fototypem skóry. Aby uzyskać optymalne efekty depilacji należy zastosować odpowiedni poziom energii. Najczęściej w celu uzyskania zadowalającego efektu depilacji konieczne jest zastosowanie kilku zabiegów.

 

Depilacja laserowa stosowana jest między innymi w celach kosmetycznych, ale również aby pozbyć się włosów, które pojawiają się na skórze w wyniku zaburzeń hormonalnych. Metoda wykorzystywana jest również po to, aby pozbyć się włosów po innych wcześniej stosowanych metodach depilacji, a u mężczyzn w sytuacji, kiedy ich skóra po goleniu wykazuje dużą nadwrażliwość.

 

Zabiegi laserowe na twarz

Laser jest niezwykle pomocny w usuwaniu zmian naczyniowych. W leczeniu takich zmian docelowym chromatoforem jest hemoglobina. Lasery wykorzystywane do likwidacji zmian naczyniowych charakteryzują się przede wszystkim bardzo płytką penetracją w głąb tkanki skórnej.

 

Z pomocą odpowiedniego lasera można odmłodzić i zregenerować skórę. Zabieg zwany fotoodmładzaniem skutecznie niweluje wszelkie drobne oznaki starzenia się skóry. Doskonale poprawia napięcie skóry, jej koloryt. Przywraca skórze blask i naturalne piękno. Odmładzanie skóry poprzez zastosowanie lasera skutecznie pobudza wytwarzanie elastyny i kolagenu. Zabieg fotoodmładzania można z powodzeniem wykonać o każdej porze roku.

 

Laser jest bardzo skuteczny w leczeniu trądziku. To właśnie odpowiednio dobrane światło sprawia, że rany po trądziku szybko się goją, zamykają się też naczynia. Laser zapobiega także powstawaniu zupełnie nowych zmian trądzikowych. Laserowy zabieg na trądzik charakteryzuje się doskonałymi właściwościami bakteriobójczymi i odkażającymi. Optymalnie dostosowana kuracja laserowa sprawia, że ślady i blizny potrądzikowe znacząco się zmniejszają.

 

Rodzaje laserów

W kosmetologii stosuje się różne rodzaje laserów, każdy z nich ma nieco inne przeznaczenie. A jakie są te najczęściej wykorzystywane?

 

Laser argonowy – ten stosowany jest przede wszystkim w zabiegach zamykających naczynka krwionośne, na przykład na twarzy. Słabe działanie wykazuje w tych głębokich lokalizacjach. Dlatego właśnie wykorzystuje się go do tych małych lub ewentualnie średnich naczyń. Laser argonowy używa się też do likwidacji zmian pigmentacyjnych.

 

Laser CO2 – wykorzystywany do likwidacji zmian, które wymagają bardzo dużej precyzji. Znajduje zastosowanie w takich zabiegach jak usuwanie brodawek, znamion, które nie zawierają barwnika, przerośniętych gruczołów łojowych, czy też włókniaków miękkich. Dużą zaletą tego lasera jest szybki proces regeneracji po zabiegu.

 

Laser aleksandrytowy – wykorzystywany do usuwania włosów. Może być stosowany na różne partie ciała. Wykazano, że po zastosowaniu tego lasera odrost włosów można zredukować nawet do 80%.

 

Laser rubinowy – ten również stosuje się do zabiegów usuwania włosów.

 

Laser diodowy wysokoenergetyczny - wykorzystujący technologię sculpsure selektywnie niszczy komórki tłuszczowe poprzez podniesienie temperatury tkanki do 42oC - 47oC nie uszkadzając jednocześnie otaczających tkanek. Jeden zabieg to średnio 20% redukcji tkanki tłuszczowej z obszaru zabiegowego.

 

Laser pikosekundowy - za pomocą tego urządzenia usuwa się każdego rodzaju tatuaże. Dzieki zastosowaniu technologii pikosekundowej można zwiększyć moc impulsu oraz skrócić trwanie impulsu co zwiększa skuteczność terapii.

 

Źródło: iMeso.pl

Zobacz produkty

Klips bez adaptera do głowicy laserowej Cryo6 / Cryo mini / Cryo5 (przekątna 30-38mm)

Komentarze

5/5
To chyba oczywiste,że takie zabiegi są bolesne,ale po to są urządzenia chłodzące żeby zniwelować ból.
5/5
Moja siostrzenica od urodzenia miała brzydkiego naczyniaka na czole. Niestety nie wchłonął się i trzeba było zastosować terapię laserem. Sam zabieg mało przyjemny, ale dzisiaj po naczyniaku nie ma śladu.
Grudix
5/5
Dlaczego nie piszecie, że te zabiegi są bardzo bolesne? Ja miałem zabieg laserowy CO2 i gdyby nie chłodziarka (oddzielne urządzenie) to nie dał bym rady przetrwać zabiegu.

dodaj komentarz

Ocena

Najnowsze filmy

Najnowsze artykuły