Usuwanie tatuażu laserem
Usuwanie tatuaży za pomocą lasera to jeden z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych zabiegów na pozbycie się niechcianego wzoru ze skóry. Podczas zabiegu laser emituje krótkie impulsy światła. Skutecznie pochłaniane są one przez wszystkie barwniki, które zawiera tatuaż. Konsekwencją tego jest rozerwanie barwnika na małe cząsteczki. Usuwane są one przez układ immunologiczny. Szczególnie trudne do usunięcia są tatuaże zawierające barwę: pomarańczową, żółtą, fioletową i białą. Usuwanie tatuaży laserem wymaga kilku sesji jednak jest ono bardzo skuteczne. W ten sposób można pozbyć się zarówno tatuaży wykonanych profesjonalnie, jak i tych amatorskich. O tym ile będzie potrzebne zabiegów do usunięcia konkretnego tatuażu zależy od kilku czynników, miedzy innymi od gęstości zastosowanego barwnika, głębokości i rozmiaru tatuażu, indywidualnej reakcji skóry na laser, a nawet samego koloru skóry.
Jak wygląda zabieg?
Lekarz wykonujący zabieg przykłada do skóry laser- emituje on bardzo krótkie impulsy świetlne. Pochłaniają one konkretny barwnik. Im ciemniejszy barwnik tym łatwiej go usunąć. Do koloru czarnego stosuje się zazwyczaj wiązkę światła o częstotliwości 10 herców (10 strzałów na sekundę) trwa to stosunkowo krótko. Żółte i zielone tatuaże wymagają częstotliwości 1-2 herców co oznacza, że znacznie wydłuża się czas usuwania wzoru. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Miejsce, które poddane będzie naświetleniu smaruje się maścią znieczulającą.
Dobrym rozwiązaniem na uśnieżenie bólu przy tego rodzaju zabiegach jest korzystanie z urządzenia do krioterapii Cryo6. Znieczulenie przed usuwaniem tatuażu z Cryo 6 polega na chłodzeniu zimnym powietrzem. Jest bezkontaktowe możliwe jest używanie Cryo 6 zarówno przed zabiegiem, w jego trakcie jak i bezpośrednio po nim. Nie zakłóca to prac lekarza co nie jest możliwe w przypadku stosowania innych metod chłodzenia, przy których następuje kontakt z naskórkiem. Cryo 6 jest, więc innowacyjnym urządzeniem idealnym do łagodzenia bólu związanego z usuwaniem tatuażu laserem. Urządzenie to jest produktem renomowanej niemieckiej marki Zimmer MedizineSysteme. W Polsce jego dystrybutorem jest firma IMESO AESTHETIC.
Po zabiegu warto pamiętać, aby nie rozdrapywać pozabiegowych strupów. Należy także często natłuszczać skórę i stosować kremy z filtrem. Usuwanie tatuażu wymaga od 4 do 8 zabiegów. Po każdym tatuaż staje się coraz bledszy, aż kolor całkowicie znika pozostawiając jedynie ledwo widoczny zarys wzoru.
Przeciwwskazania do laserowego używania tatuażu
Choć laserowe usuwanie tatuaży jest zabiegiem niezwykle skutecznym i bezpiecznym nie każdy może z niego skorzystać. Nie wskazane jest, aby poddawały się mu osoby, których skóra szczególnie podatna jest na powstawanie blizn. Nie wolno tego zabiegu wykonywać także u pacjentów z chorobami tkanki łącznej, stosujących niektóre leki czy z tymi, którzy mają bardzo ciemną barwę skóry. Czasem przeciwwskazaniem do tego zabiegu może być zbyt rozległa powierzchnia, na której wykonany jest tatuaż. Warto stosować się do zaleceń lekarza także po to, by uniknąć skutków ubocznych, które mogą pojawić się po zabiegu. Zdarza się, że dochodzi do reakcji alergicznej lub odbarwień czy przebarwień po tego typu zabiegu. Do niepożądanych reakcji organizmu zalicza się także infekcje bakteryjne, zmiany tekstury skóry czy zmianę koloru tatuażu.
Komentarze